Borçka Belediye Başkanı Orhan, “Borçka’nın 50 Yıllık Su Sorunu Çözülüyor”

tarafından
35
Borçka Belediye Başkanı Orhan, “Borçka’nın 50 Yıllık Su Sorunu Çözülüyor”
Bu haber 68 kez okundu.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan Borçka ilçesinin 50 yıldır süregelen içme suyu sorunu öncülüğünde köklü bir çözüm getirildi.

Borçka ilçesinin 50 yıldır süregelen içme suyu sorununa Belediye Başkanı Ercan Orhan’ın öncülüğünde köklü bir çözüm getirildi. Yapılan açıklamaya göre, Kameni bölgesindeki içme suyu kaynakları, daha kaliteli su temin etmek amacıyla mevcut su alma yapısından 2 km yukarıda yeniden konumlandırıldı.

Balıklı 1 ve Balıklı 2 Deresi kollarından iki ayrı su alma yapısının bulunduğu belirtilen açıklamada, aşırı yağışlarda Balıklı 2 kolundan, yaz aylarında ise her iki koldan su alınacağı bilgisi paylaşıldı. Bu sayede suyun bulanıklık oranı dikkate alınarak kalitesi artırılacak.

Belediye tarafından yapılan dev yatırımla, 1000 metre kare kapalı alana sahip, son teknoloji arıtma tankları, klor odaları ve laboratuvarlara ev sahipliği yapan bir paket arıtma tesisi inşa edildi. Ayrıca, bu tesisin hemen yanında 600 metreküplük su deposu da yer alıyor.

Mevcut arıtma tesisinin işlev görmesiyle birlikte, yeni paket arıtma tesisi yedek olarak muhafaza edilecek ve olası bir arıza durumunda hızlıca devreye alınacak.

Borçka’nın coğrafi koşulları gereği, aşırı yağışlarda yaşanan bulanıklık sorununun önüne geçilmesi amacıyla alınan tedbirler doğrultusunda, ilçe genelinde su depoları yapıldı. Bayraktepe su deposunun yanı sıra, Aydınlar mevkiinde 1000 metreküplük, Gündoğdu mahallesinde biri 600, diğeri 200 metreküplük su depoları tamamlanarak hizmete girdi.

Belediye Başkanı Ercan Orhan’ın yönetiminde tamamen yenilenen şebeke hattıyla birlikte, daha önce % 80 olan kayıp-kaçak oranı sıfırlanarak büyük bir başarıya imza atıldı. Toplam yatırımın maliyeti ise 50 milyon TL olarak açıklandı.

Yenilikçi bir yaklaşım olarak, arıtma tesisi, su alma yapıları ve su depoları artık bilgisayar ortamında kumanda odasından idare edilecek. Manuel sistemden tamamen kurtulan Borçka, bu sayede aksaklıkların önüne geçmiş olacak.

Başkan Ercan Orhan, yapılan yatırımların önemini vurgulayarak şunları söyledi: “Yarım asrı aşkın bir zamandır ilçemizin kaderi gibi görünen içme suyu sorununa, belediyemizin kaynaklarını seferber ederek nihayet bir çözüm bulmanın gururunu yaşıyoruz. Borçka’nın altyapısını en iyi şekilde yenileme konusundaki kararlılığımız, yaptığımız yatırımlarla meyvesini verdi. Şimdi, ilçemiz suyunu daha temiz, daha kesintisiz ve daha güvenilir bir şekilde içebilir. Geleceğimiz ve çocuklarımız için temiz su, temiz gelecek ilkesini benimsedik. Yeni su depolarımız ve arıtma sistemimizle, her türlü doğal şarta hazırız. Borçka’nın yarınları, bugünden çok daha parlak”

Borçka İçkale – kameni Bölgesinde altyapı çalışmaları kapsamında yeni ve modern paket arıtma tesisi inşa edildi. Borçka’da su ihtiyacını kesintisiz karşılayabilmek için yatırımların yapıldığı “Paket arıtma tesisi” müteahhit firmanın verdiği bilgiye göre haftaya işletmeye geçecek.

Borçka’da suların bulanık bir şekilde akması ve su kesintilerinin yaşanması nedeni ile vatandaşları bilgilendirmek için Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, paket arıtma tesisine basın mensupları ile birlikte gezi düzenledi.

Kameni mevkiinde inşa edilen 1000 metrekarelik bina hakkında vatandaşlara bilgi vererek paket arıtma tesisi gezdirildi.  Borçka’da en büyük sorunlar arasına giren su sorunu paket arıtma tesisi ile birlikte minimize hale getirilmeyi hedeflendi.

Belediye Başkanı Ercan Orhan, Borçka halkının temiz ve sağlıklı suya kavuşacağını söyleyerek paket arıtma tesisi hakkında şu sözleri dile getirdi  “ Borçka’da en büyük sorunumuz yağmur yağdığında su aşırı derecede bulanıyor. Bulandıkça biz suyu kesmek zorunda kalıyoruz. Bu arıtma tesisi de yoktu bin metre karelik alanı yaptık. Haftaya bu arıtma tesisi faaliyete geçecek ve biz daha temiz daha sağlıklı su içmeye başlayacağız. 700 metre yukardan alıyorduk suyu şimdi iki buçuk kilometre daha yukardan alacağız. Bunun da nedeni suyun kaynağına daha da yakın daha az bulanan sudan faydalanmak için. Bu arıtma tesisinde de su arıtılıp Borçka’ya verilecek” dedi.

Paket arıtma tesisi için üç buçuk yıldır mücadele verdiklerini kaydeden Orhan, paket arıtma tesisinin güncel maliyetinin 40 milyon lira olduğunu aktardı.

Paket arıtma tesisinin avantajlarından bahseden Orhan, mevcut kullanılan arıtma tesisinin de yedekte tutulacağını aktardı.

Başkan Orhan konuşmasını şu sözlerle devam ettirdi “Şöyle bir avantajımız var, varsayalım ki bu tesiste bir problem yaşandı dışarda görülen klasik düzeyde ki arıtma tesisinden faydalanacağız. Yani hem orayı hem de burayı kullanıp daha rahat, suyu kesmeden Borçka’da su içmeye devam edeceğiz. Ama hiç mi sorun olmayacak? Bu Allah yapısı değil nihayetinde bazı beklemediğimiz sorunlarda yaşanabilir. Zaman zaman bulanabilir ama eskisi gibi sık sık sular kesilme olayı olmayacak” ifadelerine yer verdi. – Gökhan Özçelik