Borçka Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Karacan “Yasa Dışı Av Silahı Satışlarını Arttırıyor”

tarafından
36
Borçka Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Karacan “Yasa Dışı Av Silahı Satışlarını Arttırıyor”
Bu haber 69 kez okundu.

 

Borçka Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Hasan Karacan “Yasa Dışı Av Silahı Satışlarını Arttırıyor” dedi.

Borçka Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Hasan Karacan, “Avlanma Harcı” konusunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu

Borçka Avcılar ve Atıcılar Kulübü Derneği Başkanı Hasan Karacan, 12.08.2003 tarih ve B.07.0.GEL.0.63/6336-42-34088 sayılı, 2003/1 Sıra No’lu Harçlar Kanunu İç Genelgesi ve 18.12.2004 tarihli ve 25674 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 44 Seri No’lu Harçlar Kanunu Genel Tebliğine göre Avlanma harcının yasal olan 130.000 bin avcıdan her yıl düzenli olarak alındığını söyledi.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu Avlanma hakkını, avcılık belgesine sahip olan kişilerin yıllık avlanma izin ücreti ödeme koşulları ile elde ettiği hak olarak tarif edildiğini söyleyen Karacan “Yani Avcılarımız her yıl düzenli olarak Avcılık yapma hakkını elde etmek için, avlanma izin ücretini her av yılı için ayrı ayrı ödemektedirler. Bu sorumluluğu yerine getirmek yasal olarak avlanmak için yeterlidir. 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa uyarak Avcılık Hakkını Elde etmek için gerekli yasal ödemeyi yapan avcılarımızdan ilave olarak T.C. Maliye Bakanlığımız “Avlanma harcı” adı altında her yıl yeni bir ödeme tahsil etmektedir. Bu durum ülkemizde bulunan yaklaşık üç milyon civarı kişinin belgesiz ve avlanma izin ücreti ödemeden yasa dışı olarak denetlenemeden ve kayıt altına alınamadan avlanmasına neden olmaktadır” dedi.

“Yasa Dışı Av Silahı Satışlarını Arttırıyor”

Avlanma harcı nedeni ile yasa dışı av silahı satışların artmasına sebep olduğunu söyleyen Karacan, “Her türlü vergiden muaf, kayıtsız yasa dışı av silahı satışlarını arttıran yegane sebeptir. Polis ve Jandarma kayıtlarında belgeli silahların dışında milyonlarca silahın belgesiz ve vergisiz olarak alınıp satıldığı duyumları mevcuttur. İnternetteki yaklaşık 250-300TL civarı yoğun satışlar buna örnektir”

“Avlanma Harcı uygulamasının dünyada diğer devletlerde uygulaması bulunmamaktadır. Tıpkı ehliyetlerde olduğu gibi avlanma harcının bir kez alınması emsal bir durumdur. Avlanma hakkı için yeterli olan Avlanma izin ücreti dışında bir başka bedelin Avlanma Harcı adı altında alınması devletimizin temel ilkeleri olan, insan haklarına saygılılık, sosyal devlet, hukuk devleti ve eşitlik ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Bu durum aynı zamanda kayıt altına alınamayan, bilinmeyen ve denetlenmeyen eli silahlı kişilerin oluşmasına neden olmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Hasan Karacan, avlanma harcının bir kere avcılık belgesi alınırken tahsil edilmesinin uygun olacağını bildirdi. – Gökhan Özçelik