BORÇKA AMBARLI KÖYÜNDE “YAŞAYAN MATEMATİK: ARTVİN’E SAYISAL BAKIŞ PROJE OKULU” AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

tarafından
226
BORÇKA AMBARLI KÖYÜNDE “YAŞAYAN MATEMATİK: ARTVİN’E SAYISAL BAKIŞ PROJE OKULU” AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI
Bu haber 334 kez okundu.

Borçka Ambarlı Köyünde Artvin Valiliği tarafından hazırlanan ve Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün proje ortağı olduğu “Yaşayan Matematik: Artvin’e Sayısal Bakış” projesi açılış töreni yapıldı.

Açılış törenine Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve eşi Meral Doruk, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

9 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında her ilçeden yaklaşık 50, toplamda 950 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek olan ve matematik atölyesiyle birlikte; kodlama, sanat, zekâ oyunları, müzik, oryantiring, STEM, astronomi, beden eğitimi ve spor atölyelerinin bulunduğu eğitim kampının açılış töreni yapıldı. Çocuklar üç gün boyunca kampta; eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerilerini geliştireceklerdir.

Törende ilk konuşmayı yapan İl Milli Eğitim Müdür Fahri Acar selamlama konuşmalarının ardından “Bütün dünyada olduğu gibi maalesef 2020-2021 toplumsal yaşam ve eğitim yaşamı açısından zorlu bir dönem oldu. Bu dönemde kısmen yüz yüze çoğu zaman ise çevrim içi olarak EBA sistemi ile eğitim öğretim faaliyetlerini yürüterek çocuklarımızın öğrenme kayıplarını en aza indirmeye çalıştık. Bu anlamda çocuklarımızın gelişimine katkı sunabilmek için eğitim öğretimde Artvin bayrağını en yükseklere çıkarmaya çalıştık. LGS’de bu yıl ülke puanının 22 puan üzerine çıkarak büyük bir başarı gösterdik. Bu da çabalarımızın karşılık bulduğunu bizlere gösterdi. Bu projemiz de daha önceden planladığımız ve salgın sebebiyle henüz hayata geçirebildiğimiz bir proje. Projenin çocuklarımızın gelişimine sağlayacağı faydalar yanında Ambarlı’daki tesisimizi de değerlendirmiş olduk. İnşallah ileriki zamanlarda başka projelerde de tesisimizi kullanmayı planlıyoruz. Projemiz İl’e hayırlı olsun” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Acar, Artvin Valisi Yılmaz Doruk başta olmak üzere projede emeği geçen herkese ve törene katılan tüm katılımcılara şükran ve teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk törende yaptığı açılış konuşmalarında “Yaşayan Matematik projesi, Artvin’de göreve başladığım ilk günden itibaren üzerinde çalıştığımız bir projeydi. Projeye ismini verirken ayağı yere basan, hayat bulan bir proje olmasını göz önünde bulundurduk. “Yaşayan Matematik: Artvin’e Sayısal Bakış” derken aslında Artvin gerçeklerini de ortaya koymaya çalıştık. Bir sonraki adımda Artvin’e sayısal bakış kısmını daha iyi görebiliriz. Çünkü biz bu projeyi aynı zamanda turizmi de düşünerek planladık. Proje ile Ambarlı’daki bu tesisimizin yok olmasının da önüne geçmek istedik. Bundan sonraki süreçte tesisimizi başka projeler için de kullanmayı planlamaktayız. Bu projemizle ilk adımı atmış olduk. Projemiz Artvin’e hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar ve misafirler tarafından tesisteki atölyeler gezildi. – BÜLENT ATASERT