BELEDİYE BAŞKANI ORHAN, BU İKAMETGAH TAŞIMASI İLLER BANKASI PAYI İÇİN YAPILIYOR!

tarafından
540
BELEDİYE BAŞKANI ORHAN, BU İKAMETGAH TAŞIMASI İLLER BANKASI PAYI İÇİN YAPILIYOR!
Bu haber 1.052 kez okundu.

            Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “İkametgah taşıması İller Bankası Payı İçin” yapılıyor.

            Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, yerel ve sosyal medya gazetecilere yönelik yaptığı söyleşide şu bilgilere değindi.

            Borçka’dan Murgul’a İkamet taşıması ile ilgili iddialara ilk cevap Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan’dan geldi. Sosyal medyada çıkan haberle ilgili duyum ve tespitte bulunduklarını belirten Başkan Ercan Orhan şu ifadelere yer verdi,

Başkan Orhan; “Öncelikle 24 Aralık’ta yerel sosyal medyada yer alan maziyi okudum. O yazıda bize de atıfta bulunulduğunu, doru sorulduğunu gördüm. Bu nedenle cevap hakkımızı kullanıyoruz.

Sizin tespitleriniz gibi bizim de tespitlerimiz duyumlarımız var. Biz bunun üzerine de gittik yaklaşık 30-35 ailenin ikametinin Murgul’a taşıdığını da gördük. Bizim amacımız bura da Murgul yada Borçka insanları birbiri ile problem yaşatmakta değil.

Şuan da sevgili Borçkalılar şunu bilsinler ki burada ki amaç şu Borçka’nın cebinden parayı çıkarıp bir başka belediyenin cebine koymak. Bu açıdan bu doğru bir yaklaşım değil. Yarın seçim yok yani. Seçim döneminde ikametini taşıyanlar, il dışından getirenler, götürenler v.s bunlar yaşanıyor.

Bu ikametgah seçim ikametgah taşıması değil, bu ikametgah iller bankasının payını bir ilçeden alıp diğer ilçeye götürmek demektir. O açıdan bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz, yoksa hiç kimsenin özgür iradesine karışmak yada milleti sıkıntıya sokmak gibi bir derdimiz yok.

Vatandaşların bazıları şunu da diyor, İş verin biz gitmeyelim. Hatta ve hatta keşke Borçkalılara iş istihdam sağlansın da biz gerekli yardımlar da yine bulunuruz. Mesele bu değil

Peki istihdam edilmeyen kesimin ikametlerinin başka bir ilçeye taşınması ne kadar doğru?

Lütfen bu konuda biraz duyarlı olalım. Borçka’dan hizmet alıp başka bir ilçeye gitmek bu konuda biraz duyarlı olmak gerekiyor.

NEDEN BORÇKA’DAN BAŞKA İLÇELERE?..

Neden Borçka’dan Murgul’a yada neden Borçka’dan Hopa’ya bunları sorguluyoruz. Sorgulamak da bizim hakkımız.

Herkes sorguladığı gibi biz de sorguluyoruz. Bizde borçkada elimizden geldiğince Borçkaya katkı sunmak için buradayız. Var ise bir sıkıntı bu sıkıntıyı beraber omuz omuza birlikte çözelim.

Bunlar bizim komşularımız, yakınlarımız. Birbirimize katkı sunmak zorundayız. Hele ekonominin bu kadar sıkıntılı olduğu bir dönem de birbirimize omuz vermek zorundayız.

Burada kimsenin parasında da gözümüz yok sadece kendi haklarımızı korumakla mükellefiz. Bütün derdimiz bu. Borçka küçük bir yer, kim ne konuşuyorsa mutlaka bir şekilde bir yerden bir yere gidiyor. Bazen o söylemler farklıda gidiyor, yanlış da gidiyor. Ama gelinen noktada Borçka’da ki ikametler başka ilçeye taşınması da örgütleyen arkadaşlarımız var. Buda doğru değil. Borçka da Murgul’da Hopa’da bizim ilçelerimiz eğer katkı sunulacak ise il dışında yaşayıp Borçka’da ya da bizde duyuru yaptık.

Bizde duyuru yaptık ikametleri Borçkada olmayan köyde yaşayan fakat evi Borçka’da olan yada il dışında yaşayıp ikametinin Borçka’da olan Borçkalı hemşehrlerimiz Borçka’ya getirsin. Biz bunlara dikkat ediyoruz.

BEN MURGUL’DAN HOPA’DAN, ARHAVİ’DEN BORÇKA’YA İKAMET İSTEYEMEM!

Şimdi ben Murgul’dan yada Hopa’dan yada Arhavi’den hadi gelin buraya onların cebindeki parayı çıkar benim cebime koy anlamında değil. Burada biraz daha duyarlı olacağımızı, olmamız gerektiğini söylüyorum.

Yoksa bizim Murgul’la da Hopa ile de Artvin’le de sıkıntımız yok. sadece 31 Aralık son gündür. herkes gerekli çalışmaları yapıyor. Eğer diğer ilçe belediye başkanları kim olursa olsun eğer katkı ummak gerekiyorsa ve böyle bir sıkıntıları varsa birbirimize katkı sunalım.

Köylerde olanları taşıyalım, benim ilçemden oraya gitmesin, ama köyden götürebilsin bende yardım edeyim. Eğer amaç bu ise. Daha önceleri büyük nüfus değişimleri yaşandı. Farklı ilçeler de atıyorum nüfusu 10 bin olup da 15 bine 20 bine çıkaran ilçeler oldu. İl dışında yaşayanlar tamamını kendi ilçesine taşıdı. Buradaki amaç iller bankasının payının yükseltilerek hizmeti biraz daha artırmak.

BORÇKA’DAN TAŞIMASINLAR

Bizim de öyle bir derdimiz var. Başka yerlerden taşınsın ama Borçka’dan taşımayın bizim de ihtiyacımız var. İnsanları da iş taleplerini karşılamak, burada size iş veririz ama ikametinizi taşırsanız bunlara da bir şey demiyoruz. Madem böyle vaatler varsa da buna da bir şey demiyoruz.

Ama hiçbir vaat yada hiç bir karşılığı olmayan bir şekilde insan alıp da buradan başka bir yere gitmesi de çok doğru değil.

KİMSE KİMSENİN DÜŞMANI DEĞİL! HEPİMİZ DOSTUZ!..

Bunu da böyle çok büyütmemizin gereği yok vatandaşlarımız rahat olsun biz elimizden gelen gerekli çalışmaları yapıyoruz. Kimse kimsenin düşmanı değil hepimiz dostuz.

MURGUL AKRABAMIZ VE EN YAKIN KOMŞUMUZDUR!.

En yakın komşumuz Murgul’dur. Murgul hem akrabalık ilişkileri açısından, hem en yakın olma açısından bize bir sıkıntımız olsa önce Murgul, Murgul’un bir sıkıntısı olsa öne biz koşarız.

Bunu da çok fazla böyle abartmıyoruz ama katkılarımızı da birbirimizden oy yada ikamet değiştirerek değil daha farklı olmalı diye düşünüyorum” dedi.

Haber: Turgut Topal/ Sinan Büyük / Sami Özçelik / Bülent Atasert