BAYRAKTUTAN BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

tarafından
114
BAYRAKTUTAN BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
Bu haber 134 kez okundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan 5. Yasama Yılında da Anjiyografi Ünitesinin peşini bırakmıyor!

Bayraktutan Koroner Anjiyografi Ünitesi olmaması ve ilgili nedenle hastalarımızın yüzlerce kilometre uzaktaki illere sevk edilmesi hususunu bir kez daha sordu. Ayrıca Artvin ili ve ilçelerindeki tüm hastanelerin tıbbi donanım, uzman tabip, boş yatak sayısı gibi eksikliklerin ne zaman giderileceğini soran Bayraktutan “Artvin İlinde vatandaşlarımızın gerekli sağlık hizmetine yerinde ulaşabilmesi, yüzlerce kilometre mesafedeki hastanelere sevklerinin önüne geçerek, Sağlık Hizmetlerinden ivedilikle yararlanabilmeleri adına hangi çalışmalar yürütülmektedir? Bu tarihe kadar defalarca Meclis Kürsüsünden dile getirdik, Meclis Araştırma Önergeleri, Yazılı Soru Önergeleri sunduk. Artvinlinin çığlığını duyun artık. Artvin Halkı yollarda ölüyor. Artvin’in çocukları yollarda ölmesin! “ifadelerini kullandı.

Milletvekili Bayraktutan’ın Meclis Araştırma Önergeleri, Yazılı Soru Önergeleri’nde sırasıyla şu ifadeler yer aldı:

‘Hastaneler yetersiz’

“Artvin ili ve ilçelerinde bulunan Hastanelerin uzman tabip, tıbbi donanım ve boş yatak bakımından yetersiz kalması nedeniyle il dışlarına hasta sevklerinde yoğunluk yaşanmaktadır. Bu sevkler sırasında birçok mağduriyet ortaya çıkmakta, can kayıpları yaşanmaktadır. İlgili mağduriyetlerin önüne geçmek adına gerekli düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Bu Bağlamda;

 1. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Artvin ilini Ordu, Samsun, Rize ve Trabzon’dan ayıran kriterler nelerdir? İlgili illerde bulunan tam teşekküllü Hastaneleri listeler misiniz?
 2. Bakanlığınız nezdinde Artvin İl ve ilçelerinde bulunan Hastaneleri yeterli buluyor musunuz?
 3. Ülke genelinde yetersiz koşullar nedeniyle ‘‘en çok il dışına hasta sevki’’ gerçekleştiren iller arasında ilk sıralarda bulunan Artvin İlinde tam teşekkülü hastaneler ne zaman kurulacaktır? Bir takvim açıklar mısınız?
 4. Artvin ili ve ilçelerindeki Devlet Hastanelerinin uzman tabip, tıbbi donanım ve boş yatak bakımından yeterli hale getirilmesi adına bir takvim açıklar mısınız?
 5. Artvin Halkının yüzlerce kilometre mesafedeki hastanelere sevklerinin önüne geçmek, Sağlık Hizmetlerinden ivedilikle yararlanabilmeleri adına bir çalışmanız var mıdır? Detayları kamuoyuyla paylaşır mısınız?

‘Artvin Koroner Anjiyografi ve KVC Ünitesi talebi’

Artvin ilinin en acil sorunlarından biri olan Anjiyografi ünitesi eksikliği hususunda; 14.03.2018 tarih ve 96812711-841.02.01-1465 sayılı Artvin il Sağlık Müdürlüğü’nün “Artvin Koroner Anjiyografi ve KVC Ünitesi talebi” konulu yazısı üzerine Sağlık Bakanlığı’nın Genel Müdür Prof. Dr. Alper Cihan imzalı 83913885-432.01 sayılı cevap yazısında “Artvin İl Sağlık Müdürlüğü’nün talebi “Bakanlığımız planlamaları açısından uygundur” denilmiş olmasına rağmen aradan geçen sürede ilgili konuda somut bir adım atılmamış, Artvin Halkı komşu illere sevkler sonucu yollarda ölüme terkedilmeye devam edilmiştir.

          Sosyal Devlet ilkesi gereğince Artvin Halkının gerekli sağlık hizmetine yerinde ulaşabilmesi adına gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması, Koroner Anjiyografi Ünitesinin kurulması gerekmektedir.

Bu Bağlamda;

 1. Artvin ilinde Koroner Anjiyografi Ünitesi kurulması talebine ilişkin 14.03.2018 tarihli Sağlık Bakanlığı’nın “Bakanlığımız planlamaları açısından uygundur” yazısı olmasına rağmen aradan geçen süre zarfında Artvin ilinde ivedilikle kurulması gereken Anjiyografi Ünitesi hangi gerekçeyle kurulmamıştır?
 2. İlgili konudaki eksiklik hangi kurum ve kuruluşlardan kaynaklanmaktadır?
 3. Vatandaşlarımızın yüzlerce kilometre mesafedeki hastanelere sevklerinin önüne geçmek, Sağlık Hizmetlerinden ivedilikle yararlanabilmeleri adına bir çalışmanız var mıdır? Var ise hangi aşamadadır?
 4. Artvin İlinde vatandaşlarımızın gerekli sağlık hizmetine yerinde ulaşabilmesi adına Koroner Anjiyografi Ünitesi ne zaman kurulacaktır?

Artvin ili ve ilçelerindeki devlet hastanelerinin uzman tabip, tıbbi donanım ve boş yatak bakımından yeterli olmadığı, ilgili hastanelere gelen hastaların tıbbi durumunun gerektirdiği tetkik, müdahale, bakım ve tedaviyi sağlayabilecek koşulları sağlamadığı vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir.

Onkoloji Hastanesi

Çernobil faciası neticesinde Doğu Karadeniz bölgesinde her geçen gün artan kanser vakaları nedeni ile vatandaşlarımız Kanser hastalığı tanısı sebebi ile Hastanelere akın etmekte ve tedavisi için çevre il ve ilçelere gitmek zorunda kalmaktadır. Kanser sebebiyle ölümler Karadeniz’de hemen hemen her eve uğramış, her ailenin canını yakmıştır. Artvin ilinde Kanser vakalarındaki artış ve tedavi sürecindeki zorluklar nedeniyle vatandaşlarımız yıllardır Onkoloji Hastanesi kurulmasını talep etmektedir.

Bu bağlamda;

 1. Son 10 yılda Artvin ili ve ilçelerindeki devlet hastanelerinin ölüm istatistik bilgilerini detaylıca nedenlerini de kapsayacak şekilde listeler misiniz?
 2. Karadeniz’de her geçen gün artan Kanser ölümlerinin önüne geçebilmek ve bölge insanın sıklıkla yakalandığı Kanser hastalığına tedavi sağlayabilmek adına bölgede donanımlı bir Onkoloji Hastanesi ne zaman açılacaktır? Bir takvim açıklar mısınız?

‘Kaç hasta sevk edildi’

Artvin’deki ağır bir hastanın Rize’ye, Trabzon’a veya Erzurum’a zorunlu şekilde sevk edilmesi demek hayata tutunmasının engellenmesi, ağır kalıtsal hasarlara neden olunması ve örneklerle sabit olunduğu gibi can kayıplarına neden olmaktadır.

Bu Bağlamda;

Artvin ili ve ilçelerindeki Devlet Hastanelerinden 2019.2020,2021 yılları itibariyle kaç hasta başka devlet hastanelerine sevk edilmiştir? Hasta sayılarını ve sevk edilen şehirleri listeler misiniz?

 1. İlgili sevklerin yapılma sebepleri nelerdir?
 2. İlgili hastaların sevk edildikleri bölümleri listeler misiniz?
 3. Bu sevkler esnasında kaç hasta yaşamını yitirmiştir? Sayıları ve nedenleri kamuoyuyla paylaşır mısınız?
 4. İlgili sevklerin önüne geçilmesi adına Bakanlığınız nezdinde yürütülen çalışmalar nelerdir? Listeler misiniz?