Başkan Kocaman, “Zam Tüm Sağlık Çalışanlarına Yapılmalıdır”

tarafından
169
Başkan Kocaman, “Zam Tüm Sağlık Çalışanlarına Yapılmalıdır”
Bu haber 318 kez okundu.

Türk Sağlık-Sen Artvin Şube Başkanı Hüseyin Kocaman, Hekimlere ek gösterge zammının kabulünün ardından ücret artışının tüm sağlık çalışanlarını kapsaması gerektiğini vurguladı.

Kocaman, “Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik vb. sağlık çalışanlarının tamamı için de vardır. Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır” dedi.

Türk Sağlık-Sen Artvin Şube Başkanı Hüseyin Kocaman, yaptığı başın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmesinin ardından Türk Sağlık-Sen olarak tüm sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntı yaşadığı ve hepsinin ücretlerinde zam yapılması gerektiğini ifade etmiştik. Sayın Bakanın açıklamasından birkaç saat sonra bir önerge ile söz konusu düzenleme TBMM’de kabul edilmiştir. Böylesine bir süratle yapılan düzenleme ile sağlık çalışanlarını yok saymak, onların yaşadığı ekonomik sıkıntının görmezden gelinmesi, kayıplarının dikkate alınmaması kabul edilemezdir. Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik vb. sağlık çalışanlarının tamamı için de vardır. Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Çünkü ekonomik olarak tüm çalışanların ciddi kayıpları vardır. Bu durum mutlaka düzeltilmeli; kayıplar telafi edilmelidir. Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Ekibin büyük bir bölümü görmezden gelinemez. Zam, doktorlarımız için de geriye kalan tüm sağlık personelimiz için de gereklidir. Türkiye Kamu-Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarlavurguladığımız bir dönemde sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışı bozularak bir yere varılamaz. Yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir.1-7 Aralık ayın ilk haftası 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının yani ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizginin kaderini tayin edenlerin haftası bu hafta: Bir gece gecenin en kuytu vaktinde en çaresiz zamanlarında ulaşılması güç olan en ücra yerlerde yardıma muhtaç olanlara ulaşanların haftası ve bu vesileyle de 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan tüm arkadaşların haftalarını canı gönülden kutluyor. Görevlerinde başarılar diliyoruz.”

Kocaman ayrıca, “3 Aralık Cuma günü kurumlarda mesailere 1 saat geç başlanmasını ve başlayınca da alkışlarla haksız zamma tepki göstereceğiz. 6 Aralık pazartesi 1 günlüğüne iş bırakma eylemi yapacağız” diye konuştu.

  • BÜLENT ATASERT