B.E.S.O. Başkanı Özkurt, Faiz Artışı İtiraz Dilekçesini Gönderdi

tarafından
20
B.E.S.O. Başkanı Özkurt, Faiz Artışı İtiraz Dilekçesini Gönderdi
Bu haber 36 kez okundu.

Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt, esnaf kredisinde yaşanan faiz artışına itiraz için Cumhurbaşkanlığı makamına dilekçe gönderdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri üzerinden esnafa verdiği kredilerin faiz oranları yükseltilmesi ile birlikte esnafların ve esnaf odalarının tepkileri devam ediyor.

Buna göre 10 Ekim 2022 ile 9 Temmuz 2023 arasında çekilen kredilerin faiz oranı yüzde 7,5’tan yüzde 17’ye çıkarıldı. Böylelikle eski çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı. 2022’te yüzde 7.5’ten kredi çeken bir esnaf yeni düzenlemeyle borcunu yüzde 17 faiz oranıyla ödemiş olacak.
Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredi faiz oranlarına tepki gösteren Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt, yapılan uygulamanın esnafa ve sanatkarlara zülüm olduğunu söyleyerek Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine dilekçe gönderdi.

Esnafların sesi olmak için esnaf kredisi faiz artışına itiraz için hazırlanan dilekçede şu ifadelere yer verildi; “Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinin, Türkiye Halk Bankası aracılığı ile esnaf üyelerimize kullandırılan aktif esnaf kredi faizleri ve geriye dönük çekilen kredilerin faiz oranları 15 Mayıs 2024 tarihi itibariyle arttırılmıştır. Zaten halihazırda kredi borcu yükü altında işlerini yürüterek, ailelerini geçindirmeye çalışan esnaflarımızın, bu faiz artışı ile borç yükü daha da artmış, borcuna borç eklenmiştir. Odamıza yüzlerce üyemiz bu konudan dolayı yazılı ve sözlü şikayette bulunmuşlardır. Bilindiği üzere gün geçtikçe ülkemizin içinde bulunduğu zorlu ekonomik süreçte, esnaflarımızın zar zor ayakta kalabildiği, Bağkur/SGK primlerini ve vergi ödemelerini zorluklarla yapabildikleri aşikardır.

İş bu sebeplerle esnafımızın boynuna yüklenen bu maddi yükün kaldırılarak esnaflarımızın daha zor duruma düşmelerinin engellenmesi hususunda; Gereğini bilgilerinize arz ederiz” ifadelerine yer verildi.

Sürecin takipçisi olacağını söyleyen Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammet Özkurt, esnafları süreç ile ilgili bilgilendirmeye devam edeceklerini kaydetti. – Zeynep Küçük