B. B. Kadın Korosu “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Farkındalık” Etkinliği Gerçekleştirdi

tarafından
281
B. B. Kadın Korosu “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Farkındalık” Etkinliği Gerçekleştirdi
Bu haber 547 kez okundu.

 

Borçka Belediyesi Kadın Korosu hem yerelde, hem de ulusalda ses getirmeye devam ediyor.

Kısa zaman önce kurulmasına rağmen 4 dilde söyledikleri türkülerle, özel günlerde yaptıkları etkinliklerle, köyde kentte, doğada davet edildikleri her yerde verdikleri konserler ile yurt dışından bile takip ve davet edilmekte.  Son olarak koro Gürcistan’dan da davet aldı.

Tamamen gönüllülük esasıyla kurulmuş bu muhteşem koronun üyeleri son olarak  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Hayır” etkinliği gerçekleştirdi.

Ülkemizde yılın ilk 10 ayında 345 kadının öldürüldüğü gerçeğine vurgu yapan Koro Üyeleri, farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek için 1 şarkı söyledi. Klip çekti.

Koro adına bir açıklama yapan Arzu Ulu,“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma günü nedeniyle çok önemsediğimiz bir farkındalık etkinliği gerçekleştirdik.

Burada bir kere daha İranlı Masha Amini’yi anıyor, onun nezdinde bütün dünyada ve ülkemizde  şiddet gören, öldürülen kadınlarımıza sahip çıkıyor ve haykırıyoruz.

Yeter artık. Bugün bir kadın daha eşi tarafından boğularak öldürüldü. Gün geçmiyor ki bir kadın cinayeti haberi çıkmasın!.

Yeter, Kadın cinayetleri son bulsun.  Kadına yönelik şiddet sona ersin, katillere yönelik cezalar artırılsın.

Yok tıraşlı, yok kravatlı, ütülü elbise giymiş gibi saçma sapan  iyi hal indirimleri kaldırılsın!. Eğer böyle devam ederse  Kadına yönelik şiddet asla bitmeyecek. Kadın cinayetleri sona ermeyecek!.

Biz bu özel gün adına farkındalık yaratmak için “ ÜNZİLE” şarkısını seslendirdik. Günün sembolü mor elbise giydik. Koro olarak karanlığa bir mumda biz yaktık, aydınlığa ışıklı yarınlara ses verdik , dilek feneri uçurduk.

Diliyoruz ki bu çabalar, etkinlikler anacına ulaşır hiç kimse şiddete maruz kalmaz, kadınlar öldürülmez.

Bizim yaptığımız etkinlikleri  gerek yazılı gerek görsel ve sosyal medyadan haber yaparak kamuoyuna ulaştıran yerel ve ulusal basımımıza ve basın çalışanı arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi. – Bülent Atasert