Artvin’de Tarihi Yerler Alan Çalışması Tamamlandı

tarafından
117
Artvin’de Tarihi Yerler Alan Çalışması Tamamlandı
Bu haber 228 kez okundu.

 

Artvin’de Geleneksel Yerleşim Dokusu ve Mimarisinin Belgelemesi ve Koruma Projesi – Alan Çalışması tamamlandı.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Koruma ve Restorasyon Araştırma Grubu ile başlatılan “Artvin İli Geleneksel Yerleşim Dokusu ve Mimarisinin Belgelemesi ve Koruma Projesi – Alan Çalışması” Rölöve-Restorasyon Lisansüstü Programı 2023-24 Güz Yarıyılı,“Koruma Projesi 1-2” ve “Tarihi Çevre Değerlendirme 1-2” dersleri kapsamında ilçeye gelen 15 yüksek lisans ve 3 doktora öğrencisi incelemelerini bitirdi.

İlk olarak proje çalışmalarının koordinatörlüğünü yürüten Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yunus Emre Aytekin ile birlikte çalışmada yer alan öğretim üyeleri Prof. Dr. Can Ş. Binan, Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal, Doç. Dr. Aynur Çiftçi, Doç. Dr. Ebru Omay Polat, Dr. Öğr. Üyesi Banu Çelebioğlu Yergün, Dr. Öğr. Üyesi Uzay Yergün, Öğr. Gör. Dr. Burcu Yağan Köylü, Arş. Gör. Dr. Aylin Akçabozan Taşkıran, Arş. Gör. Anıl Yavuz, Arş. Gör. Gamze Özmertyurt, Arş. Gör. Zülbiye Hafsa Özdemir, Arş. Gör. Pınar Koçlardan, Arş. Gör. Zeynep Ece Atabay katılımıyla Artvin Merkez ilçesinde yer alan tescilli binaları İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün bölge ile ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda alanı gezen lisansüstü öğrencileri çalışmalarını bitirdi.

Yüksek Lisans öğrencileri olan Ahmet Sefa Öztürk, Ayşe Betül Yaman, Elif Beyza Çakır, Esmanur Erarslan, Feyza Kirpiksiz, Gizem Nur Eğilmez, Gurbet Çelik, İrem Kıral, Meryem Tecer, Mercan Beyza Doğangüzel, Muazzez Oğul, Kübra Küçük, Reyhan Baş, Senanur Dinçer, Serkan Macit. Doktora öğrenciler ise Medine Pınar Yörenç, Melike Şeyma Kutlu, Meryem Sağlamyıl sonuna kadar çalışmalarını tamamlayarak yaptıkları rölöve ve tarihi çevre tespitleri doğrultusunda restitüsyon ve restorasyon projelerini üniversitede öğretim üyelerinin gözetimi ile tamamladı.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Anabilim Dalı, Fen Bilimleri Enstitüsü, Rölöve ve Restorasyon Lisansüstü Programı çerçevesinde Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı arasında yapılan protokol ve müdürlük arasında sağlanan destek ile bir çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında 15 yüksek lisans öğrencisi ve 3 doktora öğrencisi Artvin Merkez ilçesine gelerek projelendirme amacıyla çalışmalarını bitirdi.

Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Artvin’de tarihi ve tescilli binaların röleve çalışmalarını tamamlayan öğrencileri Artvin’in turistik alanlarını gezdirdi. Öğreniler, Artvin’e hayran kaldı.

Artvin’in doğasını çok sevdiklerini belirten öğrenciler, Artvin’in doğasını ve kültürünün çok güzel olduğunu söyledi. – Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü