Artvin’de Kitap ve Doğa Sevgisi Çocuklarla Buluşuyor

tarafından
29
Artvin’de Kitap ve Doğa Sevgisi Çocuklarla Buluşuyor
Bu haber 53 kez okundu.

Artvin’de çocuklara kitap okumayı ve doğayı sevdirmek amacıyla ikincisi düzenlenen “Çocuk-Edebiyat-Tabiat Şenliği” başladı.

Valiliğin koordinesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Artvin Belediye Başkanlığı, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi iş birliğinde Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesinde organize edilen ve iki gün sürecek şenliğe ilk gün yaklaşık 4 bin öğrenci katılım sağladı.

Şenlikte öğretmenler ve gençlik liderleri gözetiminde öğrenciler, yazarlarla bir araya gelip kitap imzalatırken bir taraftan da müzik, resim, dans, gökyüzü gözlemciliği gibi etkinliklerle hem eğlendi hem de botanik bahçesini gezerek doğanın tadını çıkardı. Dünyanın en güzel çiçekleriyle’ bizi buluşturan yetkililere teşekkür ediyorum. Yoğunluk var çok güzel, çok mutlu olduk, ifadesinde bulundular.

Artvin Çoruh Üniversitesi ANG Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu’, botanik bahçelerinde uluslararası kullanıma sahip OTOBUR programının hem AÇÜ Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesinde hem de Uluslararası Artvin Çoruh Üniversitesi Her alanda tanıtıldığı, örnek uygulamaların yapıldığı bahçesi içerisinde farklı yaş gruplarına hitap edecek biyo çeşitlilik ve doğa eğitimleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Şenlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, etkinlik süresi boyunca tüm ilçelerden yaklaşık 10 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Acar, çocukların kitap okuma alışkanlığını, doğa sevgisini, çevre bilincini geliştirmek ve çocukların yaparak, yaşayarak öğrenme fırsatları sunmak amacıyla şenliği düzenlediklerini belirtti.

Eğitimde amaçlarının çocukların yeteneklerini geliştirmek olduğunu vurgulayan Acar, “Onların iyi bir insan olmalarını, bu büyük millete, bu büyük devlete faydalı birer bireyler olmalarını sağlamak üzere onların akademik becerilerinin yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal etkinliklerle destekliyoruz. 10 bin çocuğumuz bu etkinlikten faydalanacağını” ifade etti.

Etkinliğe Artvin Vali Yardımcı Dilara Şenoğlu, Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem, Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Gençlik Merkezi Müdürü Hayati Güneri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. – Tahsin Atasert