Artvin’de İŞKUR Destekli İş Yeri Açtı

tarafından
564
Artvin’de İŞKUR Destekli İş Yeri Açtı
Bu haber 1.090 kez okundu.

Artvin Çalışma ve İş Kurumu(İŞKUR) engelli vatandaşları çalışma hayatına kazandırmak amacıyla düzenlediği hibe programları ile gerekli şartları sağlayan vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda işitme engelli Deniz Çelik, İŞKUR’un destek programından yararlanarak ‘Denizden Gelen Güzellik’ isimli güzellik merkezini açtı.

Engelli vatandaşları topluma kazandırma projeleri kapsamında yılda 2 kere İŞKUR’un müracaat topladığını kaydeden İŞKUR Artvin Şube Müdürü Cevdet Ertürk, projelendirme aşamasından sonra 65 bin liraya kadar destek verdiklerini aktardı.

Artvin’de de iş yeri açmak isteyen Deniz Çelik, bu programdan yararlanarak güzellik salonu açtı. Çelik’in iş yerini ziyaret eden İŞKUR Müdürü Cevdet Ertürk, burada engelli vatanndaşlara yönelik yapılan programlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Ertürk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Çalışma ve İş Kurumu olarak engellilere desteklerimiz var. Proje desteklerimiz. Deniz hanımda bu proje desteklerinden faydalanan bir kardeşimiz. Biz her sene Temmuz ve Aralık ayı olmak üzere yılda iki defa proje toplarız. Engelli kardeşlerimize haber salarız. Onlar bize müracaat ederler ve kendi işlerini kurmak için proje hazırlarlar. Proje hazırlama noktasında da kendilerine yardımcı oluruz. Bu kardeşlerimize altmış beş bin liraya kadar destek veririz. Dolayısıyla deniz hanım da bize bu şekil de geldi. Güzellik salonu ve bayan kuaförü mesleğinde bizden destek istedi. Bizde araştırdık. Kendisinin zaten 13 yıllık bir geçmişi var dolayısıyla mesleğe de hakim bir insan.  Sağda solda diğer işletmelerde eleman olarak çalışacağına kendisinin bir işletme kurması ve çalışma hayatına bu şekilde girmesini uygun bulduk. Kendisi de bu girişimci ruhunu ortaya koydu ve bu güzel mekanı açtı.  Hem istihdama kendisi katılmış oldu, aynı zaman da belki ilerleyen günler de yanına birkaç tane daha eleman alarak istihdama o şekilde katkısı da devam edecek. Tabii biz engellilerimizi önemsiyoruz. Neden önemsiyoruz. Çünkü hepimiz engelli adayıyız. Buradan çıktığımız zaman başımıza bir şey gelmeyeceği garantisi var mı? Dolayısıyla engelli kardeşlerimiz bizim için olmazsa olmaz diye bilirim. Bu nokta da buradan ilan etmiş olayım engelli kardeşlerimiz çıksınlar gelsinler bize uğrasınlar bizim arkadaşlarımızla iletişime geçsinler ve onlara bu şekilde deniz hanım gibi destek verelim ve hayata kazandıralım istihdama kazandıralım. Biz özellikle engelli kardeşlerimizin bu şekil de hem sosyalleşmesi hem de istihdama katılmasını çok önemsiyoruz ve bizi mutlu ediyor bu durum. Onun için inşallah deniz hanım gibi dışarıda kendisini ifade etmek isteyen, istihdama katılmak isteyen girişimci ruhlu engelli kardeşlerimiz bizim buradaki bu duyuruya kulak verirler.  Onlar da yeni hayaller yeni açılımlarla hayata katılırlar diyorum. Haziran ve aralık dönemi aralık ayına kadar proje hazırlana bilir ikinci dönemdir bu bizim için dolayısıyla aralık ayında teslim edilecek olan projeleri biz ocak ayında ki il istihdam kurulu toplantısında sayın valimizin başkanlığında değerlendiririz. O değerlendirme neticesinde bu projeleri genel müdürlüğe gönderiyoruz. Orada bir komisyon var. Bu işle ilgilenen bir komisyon var. Onlar da uygun gördükleri zaman onay verdikleri zaman bütçeyi serbest bıraktığı anda biz hemen kardeşlerimiz ile iletişime geçiyoruz ve süreci başlatıyoruz. Bu direk para desteği değil makine tesisat desteği.  Deniz kardeşimize de otuz sekin bin liralık bir destek verdik. Kendisi o kadar destek istedi bizden. Başlangıcı biraz daha kontrollü yapmak istedi.”

İŞKUR’un desteğinden faydalanarak güzellik merkezi açan Deniz Çelik ise 10 yılı aşkındır bu mesleği yaptığını ifade ederek, “Kendimi müşterilerime alıştırdım, kendimi sevdirdim. Kendime güvenerek cesaret ederek bu işe atıldım. Müşterilerim de sağ olsun iş yerini aç  sana gelelim. Müşterim yüzde 50 iken iş yerimi açtıktan sonra yüzde 70’e çıktım daha çok müşterim oldu. Çok şükür ki memnunlar. Bende memnunum. Kendi iş yerim var tuhaf bir duygu. Bunun devamını da getireceğim. İlk küçük başladım ilerde merkeze dönmek istiyorum. Türkiye’yi dolanıp eğitim vermek istiyorum. Okulunu da okudum ayriyeten geçen sene. Mesleki eğitim de bir fırsat verdiler belgelerimi de aldım şimdi ilerlemeyi düşünüyorum. Şuan onların işlemine başladım. Ben işitme engelliyim ben oraya gittiğimde çok tedirgin bir şekilde gittim. Çünkü herkese kendimi ifade edemiyorum. Ama çok teşekkür ediyorum hepsine. Müdürümden diğer arkadaşlara varana kadar. Çok sıcak kanlı çok destek oldular. Çünkü duyamadığım zaman duyamıyorum ifade edemiyorum. Onlar da anladığı için çok yardımcı oldular” diye konuştu.

Artvin Çalışma ve İş Kurumu