Artvin’de Halk Pazar’ı Krizi

Artvinli pazarcılar tezgahlarını şehrin en işlek caddesinde açtı.

Artvin’de 15 yıldır kullanılan pazar yeri İl Özel İdaresi’nin farklı projede kullanılacak gerekçesiyle pazarcıların tezgah açamadı. Bunun üzerine pazarcı esnafı tezgahlarını şehrin en işlek caddesinde açtı.

Artvinli pazarcı esnafı haftanın Pazartesi günleri açtıkları tezgahlarını, bu kez şehrin en işlek caddesinde açtılar. İl Özel İdaresine ait kapalı pazar yerine alınmayan esnaflar, bu durumu protesto etme amaçlı şehrin en işlek caddesinde tezgahlarını kurdular.

Ceza kime kesildi belli değil

Artvin’de her hafta Pazartesi günü kurulan semt pazarı, yaklaşık 15 yıldız İl Özel İdaresine ait kapalı alanda kuruluyor. Bu pazar yerine alternatif olarak önceki dönem belediye başkanı Mehmet Kocatepe tarafından bir üst caddede yeni pazar yeri yapıldı. Tartışmaları beraberinde getiren, yeni pazar yeri tamamlanmasına rağmen uzun zamandır açılamadı. Sebebi ise pazarcı esnafının büyük bir çoğunluğu yeni pazar yerini farklı sebeplerden dolayı istememeleri.  31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerinde CHP’li adayı Demrihan Elçin’in seçim vaatlerinden biri olan  “Pazarcı esnafı nereyi istiyorsa orası Pazar yeri olacak “ sözünün ardından seçimi kazanan Elçin, pazarcı esnaflarıyla görüşmüş esnaflar birçok sebep sunarak yeni pazar yerinin istemediklerini ifade ettiler. Bunun üzerine esnaflar tezgahlarını eski Pazar yerinde açmaya devam etti.

Tam sorun çözüldü diye sevinen esnaflar bu kez  İl Özel İdaresinden gelen haberle yıkıldılar. 15 yıldır tezgah açıkları kapalı pazar yerini İl Özel İdaresi farklı projede kullanacağını gerekçesiyle burada Pazar kurulamayacağını belirttiler.  Bu haberi alan esnaflar yeni pazar yerinde tezgah açmak itemediklerini Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e  tekrar ifade etmelerini üzeri meclis kararıyla Artvin’in en işlek caddelerinden bir olan ve İl Özel İdaresi binasının hemen ön tarafında bulunan Halitpaşa meydanında pazarın kurulabilmesi kararı verildi.

Vatandaşların şaşkın bakışları önünde tezgahlarını kuran esnaflar satışlarına başladı. Bazı vatandaş bu duruma tepki gösterirken bazıları ise değişik şehre hareketlilik kattı dedi.

‘Süreç uzatılıyor’

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Elçin, yaşanan süreci aktararak, “Artvin’de yaşayan herkesin bildiği gibi Ömer Büyükkent zamanında çok katlı otopark tartışması üzerine Artvin’e kazandırılan bir yer pazar yeri, on, on beş yıldır orası her Pazartesi günleri Artvin’in halk Pazar’ı yeri olarak kullanılıyor. Haftanın bir bölümü otopark olarak kullanılan yer Pazar günü boşaltılarak haftanın 2 günü belediyenin kullanımına sunulan bir yerdi ve bu süreç zarfında herhangi bir ödeme yapılmıyordu” diyerek Artvin Belediyesi olarak Temmuz ayında ücret karşılığında kiralama talebinde bulunduklarını ve Bu kiralama işleminin gerçekleşmesi için İl Genel Meclisinde karar çıkması gerektiğini, Ağustos ayında İl Genel Meclisi’nin gündeme aldığını, ilk ayda bütçe plan komisyonuna havale ettiklerini ve bir sonraki aya aksayarak o ayda İl Genel Meclisi tatil olduğundan ilin genelini ilgilendiren sorunun görüşülemediğini, bunun üzerine Ağustos ayında Artvin İl Özel İdaresi Bütçe Plan Komisyonu’nun Aldığı toplantıda oy çokluğuyla Artvin Belediyesi’ne verilmemesi kararı alındığını fakat resmî bir şekilde iletilmediğini bildirdi.

Elçin konuşmasının devamında pazarcılarla görüşerek pazarcıların haklarını araması gerekçesiyle İl Özel İdaresi yetkilileri ve Vali ile görüşmeleri gerektiğine dair konuşma yaptığını ve bu süre içinde de isteyenin yeni Pazar yerine isteyenin de Halitpaşa Meydanı’ndan Emin Özgün Caddesine doğru pazar tezgahı kurabileceğini aktardıklarını söyledi.

‘Artvin halkı lehine her şeyi yaparım’

Elçin, pazarcılarla yapılan görüşmenin ardından Bütçe Plan Komisyonu’ndan kiralama talebi üzerine gelen ret kararı üzerine pazarcılarla tekrar görüşme aldıklarını belirterek, “ Bu süreç içinde geçen haftada pazarcılar tekrar İl Özel İdaresi’ne ait yerde tezgah kurdu ve bizim yetkimizden çıktığı için o hafta pazarcılardan ücret almadık fakat kendilerine önümüzdeki haftada orada tezgah kurarsanız işgalci konumuna düşeceklerini bu yüzden Belediye’nin belirlediği yerde tezgah açmaları gerektiğini ifade ettim” dedi. Elçin konuşmasını halkın yüzde 51 oyunu alarak Belediye Başkanlığına seçildiğini ve siyasete girmeden Artvin halkı lehine olan her şeyi sonuna kadar yapacağını vurgulayarak, “Bu bir geçiş sürecidir, yeni bir pazar yeri arayışı içinde olacağız, bulduğumuzda yapacağız. Eğer bulamazsak dünyanın her yerinde, Türkiye’nin her yerinde kurulan halk pazarının Artvin’de kurulmaması olanaksızdır, bu yüzden halk pazarı açılmayan yer olarak anılacak değiliz” diyerek sonlandırdı.

Bu durumdan memnun değiliz

Pazarcılık yapan ve geçimini bu şekilde sağlayan Uygur Keleş, eski Pazar yerini il Özel idaresinin vermediğini ifade ederek şunları söyledi. Artvin belediyesi bu bölgede Pazar açabileceğimiz söyledi.  Bu durumdan memnun değiliz. Trafik yoğun caddenin ortasında sıkışık bir durumdayız. Artvin kısıtlı yer başkan sağ olsun böyle bir çözüm buldu umarım geçici olur dedi.

Başkanımıza zorluk çıkartıyorlar

Pazarcı Tuna Atasoy ise, başkanımıza zorluk çıkartıyorlar İl Özel idaresi başkanımıza Pazar yeri için izin vermiyor. Kendim kiralayıp  pazarcı esnafına yer göstereyim diyor yine vermiyor. Başkanda ne yapsın burasını gösterdi.  Yeni Pazar yerine araçlarımız çıkmıyor bunun kışı var yağmuru var.  Eski yerde 15 senedir Pazar açıyorum orası iyiydi biz orasını istiyoruz dedi.

Biz ekmeğimizin peşindeyiz

Biz ekmeğimizin peşindeyiz diyen pazarcı Gökhan Şentürk, “söylenecek çok şey yok görüyorsunuz. Bize sahip çıksınlar biz ekmeğimizin peşindeyiz” dedi.

Tamamen siyasi bir olay

Muhammet Aydın ise,” bizim ekmeğimizle oynuyorlar. Şu halkın çektiği görmüyorlar mı.  Bir tezgahı 3 kez kuruyorum.  Bize yazık günah değil mi. Yeni yerin giriş çıkışları rampa olduğundan kabul etmedik.  Eski yeri neden size vermediler soruna ise,” tamamen siyasi bir olay özel idaresiyle belediyenin çatışması” dedi. – 7 MART

Bu haber 611 kez okundu.