Artvin’de Güneş Enerjisi Santrali Projesine (GES) Start Verildi

tarafından
20
Artvin’de Güneş Enerjisi Santrali Projesine (GES) Start Verildi
Bu haber 40 kez okundu.

Artvin’imizde Güneş Enerjisi Santrali Projesine (GES) Start Verildi.

Artvin Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yapılması planlanan 2 MW’lık güneş enerjisi santrali (GES) için çalışmalara start verildi.

Valimiz Sayın Cengiz Ünsal, İlimiz Ardanuç İlçesi Naldöken Köyü sınırları içinde gerçekleştirilecek GES projesiyle ilgili yerinde incelemeler yaparak yetkililerden bilgi aldı.

İncelemeler sırasında Valimiz Cengiz Ünsal’a; İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kemal Demirel, Ardanuç Kaymakamı Mehmet Çelik, İl Genel Meclis Üyesi Hüsnü Çakır ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Kâtip Çiçek eşlik etti.

Valimiz Cengiz Ünsal yaptığı açıklamada; “Güneş enerjisi yenilenebilir enerjiler içerisinde, özellikle de iklim ve coğrafi şartlara bağlı olarak önemli bir yer tutmaktadır. İlimizde güneş enerjisinin kullanılması önemli bir değere sahiptir. Bugün, Artvin Valiliği İl Özel İdaresi, yenilikçi ve çevreci yaklaşım ilkesiyle yeni bir yatırıma daha başlamış bulunmaktadır. İlimiz Ardanuç ilçesi, Naldöken köyünde; İl Özel İdaremize ait bir alanda, yenilenebilir enerji sistemlerinin en önemlilerinden biri olan güneş enerji sistemi (GES) kurulması çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. İlk etapta 40.000 m2 ‘lik alana kurulması planlanan 2 MW GES tesisinin, yaklaşık olarak 50.000.000 TL’lik yatırım bedeli bulunmaktadır. Bu sayede, ilk etapta İl Özel İdaresine ait şantiyeler, tesisler ve köylerin sokak aydınlatma giderlerinin düşürülmesi planlanmıştır. Üretim fazlası olarak sisteme verilecek elektrik sayesinde ise Artvin İl özel idaresi adına nakdi gelir sağlanacaktır. Ayrıca, Artvin Valiliği İl Özel İdaresine ön tahsis işlemleri yapılan 400.000 m2 ‘lik yeni bir alana kurulumu öngörülen 40 MW GES tesisinin proje çalışmalarına da devam edilmektedir.

Doğa dostu ve çevreciliği ön planda tutan bu sistemle birlikte ilimize fayda sağlamayı hedefliyor, gelecek yarınlara ve ülkemize ‘temiz enerji’ yatırımlarıyla destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Artvin Valiliği İl Özel İdaresine önemli bir gelir kaynağı sağlayacak olan bu anlamlı yatırımdan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir yandan bu tür kamu yatırımlarıyla ortak kullanım giderlerini azaltmak, bir yandan da özel yatırımlarla yine teşviklerden yararlanmak suretiyle bu tür tesislerin kurulması hem çevre hem milli ekonomi açısından gerçekten büyük önem arz ediyor” dedi. – Tahsin Atasert