Artvin’de, Engelliler Haftası dolayısıyla program düzenlendi

tarafından
30
Artvin’de, Engelliler Haftası dolayısıyla program düzenlendi
Bu haber 55 kez okundu.

Artvin’de, Engelliler Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

Gazi Ortaokulu Konferans Salonu’nda çeşitli etkinliklerle Engelliler Haftası programı organize edildi. Düzenlenen program öncesinde Artvin Valisi Cengiz Ünsal ve il protokolü tarafından sergi gezildi.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı. Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Artvin’de eğitimini sürdüren her öğrencinin gelişimi için çok büyük çaba gösterdiklerini, özel gereksinimli öğrencilerin gelişimi için ise ekstra çaba gösterdiklerini kaydetti.

Bir çocuğa, bir yetişkine devletin 4-5 farklı eliyle dokunduklarını belirten Acar,  çocukların gelişimlerinde hiçbir eksiklik bırakmamayı istediklerini belirtti. Acar, ailelerin zor bir süreçten geçtiğini ve onların işlerini kolaylaştırmak, çocukların yeteneklerini geliştirerek yaşama tutunmalarında en büyük yardımcı olmak istediklerini ifade etti.

Acar, “Artvin’de 2 özel eğitim okulu, 1 özel eğitim uygulama meslek lisesi, 2 özel eğitim meslek lisesi, 2 BİLSEM, 1 Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak 8 resmi kurum ve 3 Rehabilitasyon Merkeziyle, 792 çocuğumuza bunların 28’ine evde eğitim hizmeti götürüyoruz, 466’sı kaynaştırma eğitimi, yavrularımıza en iyi eğitim olanaklarını sunmaya çalışıyoruz. Bazı eğitim merkezlerimizde 70 adet açtığımız kurslar 161 kursiyerimize ve ilimizde bulunan 3 Rehabilitasyon Merkeziyle 419 öğrencimize bu öğrencilerimizin de ayrıca 246 tanesine taşıma hizmeti sunarak eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kentte bütün olanakları yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Acar, kentte Konuşma ve Dil Terapisti eksiği olduğunu kaydetti. Bu ihtiyacın giderilmesi adına Sağlık Müdürlüğü, Aile Sosyal İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Artvin Valisi Cengiz Ünsal, burada yaptığı konuşmasında, Konuşma ve Dil Terapisti konusunu en kısa sürede çözeceklerinin sözünü verdi.

Engellilerin, toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası olduklarını ifade eden Vali Ünsal, bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Ünsal, “Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamın her alanına aktif katılımlarını sağlamak için bizlere düşen, engellilerin karşılaştığı sorunlar hakkında farkındalık oluşturmaktır. Bunun için “Engelliler Haftası”nı bir fırsat olarak görmeli fakat sadece bir hafta değil, her zaman engelli vatandaşlarımız ile hayatı paylaşmalı ve engellilere verilen hizmetleri arttırmak için üzerimize düşen görevleri yerine getirmek için çalışmalıyız. Çünkü engelli vatandaşlarımız da tıpkı bizler gibi, topluma katkıda bulunabilecek, üretebilecek ve başarılar elde edebilecek potansiyele sahiptir.  Devletimiz, engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek ve onları topluma daha aktif bir şekilde dâhil etmek için çok çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda, engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal hayata katılım imkânları genişletilmektedir. Engelli vatandaşlara yönelik ayrımcılığın önlenmesi ve haklarının korunması için de gerekli adımlar atılmaktadır. Ancak, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için sadece devlete değil, tüm topluma önemli görevler düşmektedir. Engelli vatandaşlarımıza karşı ön yargıların ve engellerin ortadan kaldırılması ve engellilerin topluma eşit bireyler olarak katılımlarının sağlanması hepimizin ortak sorumluluğudur.
Bu duygu ve düşüncelerle; her sağlıklı insanın engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması, toplumsal farkındalığımızın ve hassasiyetimizin artması temennisiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Program, slayt gösterilerinin izletilmesi, tiyatro, ront ve koro gösterilerinin yapılmasının ardından sona erdi. – Tahsin Atasert