Artvin’de Düzenlenen 5. Kafkasör Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonu “Poyraz”

tarafından
479
Artvin’de Düzenlenen 5. Kafkasör Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonu “Poyraz”
Bu haber 908 kez okundu.

Kafkasör Boğa Güreşleri Türkiye şampiyonası ‘Baş Pehlivanı’ Yusufeli’nden Katılan Hasan Yıldırım’a ait ‘Poyraz’ oldu.

Artvin’de “5. Kafkasör Boğa Güreşleri Türkiye şampiyonası” düzenlendi.

Valilik koordinesinde Artvin Boğacılar Spor Kulübünce, şehir merkezine 12 kilometre mesafede, ormanlarla çevrili 1200 rakımlı Kafkasör Yaylası’ndaki arenada düzenlenen şampiyonaya İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den toplam 68 boğa katıldı.

İki gün süren boğa güreşlerinin son gününde “pehlivanlar” klasmanında “ayak”, “küçük orta”, “büyük orta”, “başaltı” ve “baş” kategorilerinde 40 boğa arenaya çıktı.

Cumartesi gerçekleştirilen “yıldızlar” klasmanında ki güreşlerde de “büyük orta”, “başaltı” ve “baş” kategorilerinde 38 boğa güreşti.

Sıcak havaya rağmen binlerce kişinin izlediği güreşlerde toplamda 182 bin lira para ödülü dağıtılırken, güreşlerin en prestijli kategorisi olan Pehlivanlar Baş Kategorisinde şampiyon olan sahibi 40 bin lira ile ödüllendirildi.

Boğalar arenaya çıkmadan önce boynuzlarının sivrileştirilmesi ihtimaline karşı boynuz kontrolünden geçirilirken, kazanan boğalar da doping testine tabi tutuldu.

Güreşleri izlemeye gelen vatandaşların güreşlere verilen arada arenaya inerek kendi yörelerine özgü halk oyunları oynaması, renkli görüntüler oluşturdu.

Pehlivanlar klasmanı ayak kategorisinde Şener Yağ’a ait “Çapkın”, küçük orta kategorisinde Ahmet Şahin’e ait “Felaket”, büyük orta kategorisinde Kadir Uzun’a ait “Mercan”, başaltı kategorisinde Yaşar Kuş’a ait “Kara”, baş kategorisinde de Hasan Yıldırım’a ait “Poyraz” birinci olarak arenadan şampiyon boğa olarak ayrıldı.

Yıldızlar klasmanı küçük orta kategorisinde Uğur Polat’a ait “Alay”, büyük orta kategorisinde Ali Gültekin’e ait “Bozo”, başaltı kategorisinde Yiğithan Koç’a ait “Boğaçhan”, baş kategorisinde ise Yılmaz Köse’ye ait “Savcı Bey” adlı boğa birinci oldu.

Güreşleri izlemek için Rize’den gelen Muhammet Demirkıran, boğa güreşlerini çok sevdiğini ifade ederek, Çamlıhemşin ilçesinden bu atmosferi yaşamak için geldiğini dile getirdi.

Çanakkale Biga’dan güreşleri izlemeye gelen Lütfü Borazan, her yaş gurubundan insanların sıcak havaya rağmen güreşleri izlemesinin çok güzel bir ortam oluşturduğunu söyledi.

Herkesin bu güzel ortamı görmesi gerektiğini kaydeden Borazan, “Artvin doğasıyla yeşilliği ile meşhur. Herkesin bu doğayı görmesini de isterim. Daha önce boğa güreşini canlı izlememiştim. Televizyonda görüyordum çok merak ediyordum. Çok güzel bir zarar ziyan yok. Spor amaçlı yapıldığı ortada” diye konuştu.

Güreşleri izlemek için Muğla’dan gelen Feriştah Korkmaz da 5 yıldır boğa beslediğini kaydederek, boğa güreşlerini çok sevdiğini söyledi.

Korkmaz, “Geçen sene Muğla’da şampiyon yaptığım “Leo” isimli boğayı satmıştım. O şimdi burada güreşecek ona destek amacıyla buraya geldim. 5-6 yıldır boğa yetiştiriyorum. Ata sporu gibi bende yıllardır yapıyorum. Ailemde boğa yetiştiren kimse yoktu. Festivallere katıldıkça ilgim oluştu.” dedi

Güreşlerde herhangi bir şiddet olamadığını belirten Korkmaz, “Bizim yaptığımız barıştırma. Herhangi acı verici bir aktivite kesinlikle değil. İspanyollar hayvanlara işkence yapıyor biz böyle şeyler yapmıyoruz biz onları balla bademle çocuğumuz gibi bakıp besliyoruz.” dedi. – 7 MART