Artvin’de Dünya Engelliler Günü nedeniyle program düzenlendi

tarafından
93
Artvin’de Dünya Engelliler Günü nedeniyle program düzenlendi
Bu haber 181 kez okundu.

Artvin’de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle program düzenlendi.

Artvin’de “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla program organize edildi.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği Artvin Gazi Ortaokulu’nun hazırladığı program Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapıldı. Programda engelli bireyler yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla şiir ve türkü dinletisi, koro, tiyatro ve halk oyunları gösterisi gibi etkinlikleri sahnelendi.

Programa, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Jandarma Komutanı Mehmet Çelik, İl Sağlık Müdürü Gürol Köroğlu, AÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atakan Öztürk bazı kurum müdürleri veliler ve öğrenciler katıldı.

Programın ilk konuşmacısı olan Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Artvin’de 77 özel eğitim sınıfı olduğunu kaydederek, “”Okul sayımız 7, 269 özel eğitim öğrencimiz var, 460 kaynaştırma öğrencimiz, 26 öğrencimize de evde eğitim hizmeti sunuyoruz. Destek eğitim verdiğimiz öğrenci sayımız ise 140. Bu hizmetleri 175 öğretmenimizle yürütüyoruz. Her bireye gelişimine uygun eğitim vermeye çalışıyoruz” dedi.

Programda konuşan Artvin Valisi Cengiz Ünsal bu etkinliklerdeki asıl amacın özel gereksinimli bireylerin arzu, ihtiyaç ve problemlerine dikkat çekerek toplumsal farkındalığın artırılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Devletin, yerel yöneticilerin ve sivil toplum kuruluşlarının özel gereksinimli bireylerin sosyal hayata entegre edilmesine yönelik çalışmalar yaptığını vurgulayan Ünsal, programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

“Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan kararla ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü; özel gereksinimli vatandaşlarımızın arzu, ihtiyaç ve problemlerine dikkat çekilmesi, bu konuda toplumsal farkındalığın artırılması bakımından önemli bir gündür.

Özel gereksinimli vatandaşlarımız, dünyada ve ülkemizde sosyal açıdan her türlü imkândan faydalanma hakkına sahiptir. Toplum olarak gelişmişlik düzeyimizin en önemli göstergesi, tüm vatandaşlarımızın insan hakları anlayışı doğrultusunda ve fırsat eşitliği ilkesinden hareketle sunulan olanaklardan yararlanmalarını sağlamaktır.

Devletlerin öncelikli ve en nemli yükümlülüğü de hiç kuskusuz bu fırsat eşitliğini tüm vatandaşlara sunmaktır. Devletimiz, yerel yönetimlerimiz, kamu kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin özel gereksinimli vatandaşlarımız için yapmış oldukları birçok planlama ve çalışma; bu fırsat eşitliğini sağlayarak onların sosyal hayata entegre edilmelerini, huzur ve güven ortamında yaşamlarını devam ettirmelerini sağlamaya yöneliktir.

Bu hususta elbette devletimizin yükümlülükleri olduğu kadar, toplum olarak da zerimize düsen görev ve sorumluluklar olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. Özel gereksinimli bireylerin yaşadıkları sorunlar ve ihtiyaçlar konusunda onların ailelerinin yanında yer almak, destek olmak ve toplumun her bir ferdinde farkındalık oluşturmak da onların önündeki birçok engeli kaldırmamızı sağlayacaktır. Tüm bunların yanında özel gereksinimli vatandaşlarımızın iş yaşamında da aktif olmaları; onların ekonomik bağımsızlıkları ve kendini gerçekleştirmiş bireyler olarak toplumda var olmaları için büyük bir öneme sahiptir.

Bu sebeple özel ve kamu olmak üzere ülkemizde birçok kurumda özel gereksinimli vatandaşlarımıza istihdam olanakları sunulmakta. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde Özel Eğitim Kurumlarımız tarafından gerçekleştirilen projeler ve çalışmalar ile eğitimde fırsat eşitliği sağlanarak özel gereksinimli çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe emin adımlarla ilerlemeleri için birçok olanak seferber edilmektedir.

Bizler biliyoruz ki sevgi tüm engelleri asar. Birbirimizi koşulsuz ve olduğumuz gibi kabul etmek, birbirimize karşı sorumluluklarımızın farkında olmak yalnızca özel gereksinimli vatandaşlarımızın değil, toplumda yasayan her vatandaşımızın huzurlu ve mutlu yasamasının önündeki engelleri yok edecektir.

Unutmayalım ki bugün bizler yada yakın çevremizde sevdiklerimiz, geçireceğimiz bir kaza ve hastalık sonucu özel gereksinimli bir birey olmaya adayız. Bu sebeple her zaman onlarla duygudaş olmayı başarabilmeli, bu empati duygusu ile onların önündeki engelleri kaldırmak için el birliği ile gereken özeni göstermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün kalplerimizde ve zihinlerimizdeki engellerin aşılanması için tüm dünyada ciddi farkındalıklar oluşturmasını temenni ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı. – Tahsin Atasert