Artvin’de 35. Ahilik Haftası Kutlandı

tarafından
392
Artvin’de 35. Ahilik Haftası Kutlandı
Bu haber 746 kez okundu.

Bu Yıl 35’ncisi Düzenlenen Ahilik Haftası Etkinlikleri Artvin’de Düzenlenen Törenle Başladı.

Milli İrade Meydanında yapılan etkinlik Ticaret İl Müdürü Bilal Taş, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt ve Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şeref Öngüner’in Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam eden etkinlikte yılın Ahisi, kalfa ve çırağı ödüllendirildi.

Programda konuşma yapan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Ahiliğin, bilgiyi hikmetle, ticareti ahlakla buluşturarak, ticaret erbabını insani değerler şemsiyesi altında birleştirdiğini kaydetti.

Doruk, Ahi Evran’ın asırlar öncesinden bugüne uzanan ahilik felsefesinin, büyük ve güçlü Türkiye yolunda kılavuz olduğuna değindi.

Hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Türkiye’nin geçmişinden aldığı ilhamla yoluna devam edeceğine vurgu yapan Doruk, “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir diyen teşkilatın kurucusu Ahi Evran’ı rahmetle minnetle yad ediyorum.” dedi.

Doruk konuşmasında, “Bugün Ahilik haftasına yönelik düzenlenen programlar vesilesiyle bir aradayız. Bilindiği üzere kahraman ecdadımız, yüz yıllar boyunca kutlu bir medeniyet davasının neferi olmuştur. Arkasında dünya bilimine, ticaretine ve devlet yönetimine yön verecek eşsiz birikim bırakmıştır. Ahilik geleneği de bu köklü geçmişimizi yansıtan önemli bir olgudur. Bir esnaf yapılanması olan Ahilik, günümüz sosyal ve ekonomik hayatına yön veren kavramları 800 küsür yıl önce belirlemiştir. Ahilik, bilgiyi hikmetle, ticareti ahlakla buluşturarak, ticaret erbabını insani değerler şemsiyesi altında birleştirmiştir. Belirlediği ilkelerle yüzyıllar boyunca nice erdemli insan yetişmesine vesile olan Ahilik geleneği, asırlarca bu topraklarda ticaretin ve dayanışmanın bel kemiği olmuştur. Dünyada başka örneği olmayan böylesine köklü geleneğe sahip bir milletin ferdi olmakla ne kadar gurur duysak azdır. Ahilik, dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olan bacıya-ı rumunda ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Diğer adıyla Anadolu kadınlar birliği olan yapılanma ahi Evran’ın eşi Fatma bacı tarafından kurulmuştur. Birlik, toplumsal ve aileler arası yardımlaşmanın gelişmesinde, huzurun tesisinde önemli roller üstlenmiştir. Ahi Evran’ın asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan felsefesi, büyük ve güçlü Türkiye yolunda kılavuzumuz olacaktır. Hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen Türkiye, kadim geçmişinden aldığı ilhamla yoluna devam edecektir. Bu düşüncelerle, “hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” diyen teşkilatın kurucusu Ahi Evran’ı rahmetle minnetle yad ediyorum. Başta bu köklü geleneği yüz yıllardır yaşatarak günümüze taşıyan esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın ahilik haftasını kutluyorum.” diye konuştu.

Programda konuşma yapan Ticaret İl Müdürü Bilal Taş da Ahiliğin tarihsel süreç içerisinde birleştirici bir sosyal kurum vazifesi gördüğüne değinerek, “Sosyo-ekonomik ve tarihi bir kurum olan Ahilik teşkilatı Türk-İslam kültür ve medeniyetinin oluşturulmasında ve bilahare Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ve büyümesinde önemli rol oynamıştır. Ahilik teşkilatının Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti döneminde Türk esnaf, sanatkar, sanayici ve ticaret erbabını asırlarca bünyesi içinde barındırmış iş ve meslek ahlakını kurup korumuştur. Ahiler, devlet düzeni içinde bu gibi teşekküller arasında kontrol mekanizmasını kurarken, tüketiciyi de koruyan birtakım önlemler almışlardır. Ahilerin müşteri ilişkilerine son derece önem verdiklerini gösteren “müşteri velinimetimizdir” sözü aynı güncelliğini koruyarak günümüz ticaretinde de vizyonu belirleyen etken olmuştur” ifadelerini kullandı.

Program’da yılının kalfası seçilen Şeymanur Yıldırım ile yılın çırağı seçilen Salih Yılmaz’a plaket takdimi yapıldı.

Program Yılın Ahisi seçilen Kemal Saraç’a Vali Doruk’un Şed kuşatmasını giydirmesinin ardından konuklara ‘Ahilik Pilavı’ ikramı ile son buldu. – E.T.A.