Artvin Valisi Ünsal, “En büyük engel sevgisizliktir”

tarafından
18
Artvin Valisi Ünsal, “En büyük engel sevgisizliktir”
Bu haber 34 kez okundu.

Artvin’de, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, engelli öğrencilerin eğlenceli gösterileriyle kutlandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Gazi Ortaokulu Konferans Salonunda organize edilen etkinlikte, Artvin Merkez’deki farklı okullarda eğitim gören özel eğitim sınıfı öğrencileri hazırladıkları, dans ve tiyatro gösterileri ile müzik dinletilerini sahneledi.

Programda, öğrencilerin etkinlikleri büyük beğeni topladı.

Artvin Valisi Cengiz Ünsal, programda yaptığı konuşmada, en büyük engelin sevgisizlik olduğunu söyledi.

Engelli bireylerin toplumsal yaşama diğer bireylerle eşit şartlarda katılım sağlamalarını önemsediklerini belirten Vali Ünsal, şunları söyledi:

“Engelli bireylerin toplumsal yaşama diğer bireylerle eşit şartlarda katılım sağlamalarına ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler’ de alınan kararla 10-16 Mayıs tarihleri “Engelliler Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Mazlum ve muhtaçların daima yanında olarak yardımlaşma, dayanışma, şefkat ve merhamet duyguları ile beslenen milletimiz, tüm engellerin sevgi ile aşılacağının bilincinde ve duyarlılığındadır. Engelli vatandaşlarımız ile sosyal dayanışmanın sağlanması, onlara destek olmak, acı ve mutlu günlerini paylaşmak, sevgi ve saygı tohumlarını atabilmek; toplumumuz için dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında gelmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamın her alanına aktif katılımlarını sağlamak için bizlere düşen, engellilerin karşılaştığı sorunlar hakkında farkındalık oluşturmaktır. Bunun için “Engelliler Haftası”nı bir fırsat olarak görmeli fakat sadece bir hafta değil, her zaman engelli vatandaşlarımız ile hayatı paylaşmalı ve engellilere verilen hizmetleri arttırmak için üzerimize düşen görevleri yerine getirmek için çalışmalıyız. Çünkü engelli vatandaşlarımız da tıpkı bizler gibi, topluma katkıda bulunabilecek, üretebilecek ve başarılar elde edebilecek potansiyele sahiptir.”

– “Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesi yükseltiliyor”-

Devletin engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek ve onları topluma daha aktif bir şekilde dâhil etmek için çok çeşitli çalışmalar yürüttüğünü de ifade eden Ünsal,” Bu kapsamda, engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal hayata katılım imkânları genişletilmektedir. Engelli vatandaşlara yönelik ayrımcılığın önlenmesi ve haklarının korunması için de gerekli adımlar atılmaktadır. Ancak, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için sadece devlete değil, tüm topluma önemli görevler düşmektedir. Engelli vatandaşlarımıza karşı ön yargıların ve engellerin ortadan kaldırılması ve engellilerin topluma eşit bireyler olarak katılımlarının sağlanması hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle; her sağlıklı insanın engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması, toplumsal farkındalığımızın ve hassasiyetimizin artması temennisiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı tebrik ediyorum. Mutlu bir toplum inşa etmenin ancak farkındalık ile mümkün olduğuna canı gönülden inanarak Engelliler Haftası’nın, engelli vatandaşlarımızla dayanışma ve birliktelik duygularımızı pekiştirmesini ve engellilerin sorunlarına çözüm bulmak için ortak bir çaba göstererek hayırlara vesile olmasını diliyorum.“ dedi.

Programının sonunda Vali Ünsal, başarılı gösterilerinden dolayı özel gereksinimli öğrenciler ile öğretmenlerini tebrik ederek, karanfil hediye etti. – AVBM