Artvin İMEM Acar, YKS Sınavı TYT ve AYT hakkında açıklamalarda bulundu

tarafından
53
Artvin İMEM Acar, YKS Sınavı TYT ve AYT hakkında açıklamalarda bulundu
Bu haber 101 kez okundu.

 

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, bugün YKS’ye giren öğrencilerin ve mezunların tercihlerini yapmaları dolayısıyla Artvin’deki YKS sınavlarını, özellikle TYT ve AYT hakkında açıklamalarda bulundu.

Artvin’in bir eğitim şehri olduğunu ifade eden Acar, ”Bizim eğitim şehrinden eğitimden göç alan şehre geçme hayalimiz var. Dolayısıyla eğitimin bütün parametrelerinde her alanda başarımızı arttırmak istiyoruz. Milli eğitim camiamızın her çalışanı ile özellikle öğretmenlerimiz başta olmak üzere bunun için çaba gösteriyoruz. Doğal olarak LGS’de YKS’de bütün alanlarda sonuçlara yansıdığını görüyoruz” dedi.

LGS’de çok başarılı olduklarını basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Acar, ‘özellikle son 3 yıldır Türkiye’nin zirvesindeyiz.’ dedi. Acar yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de olan puan farkını her geçen yıl arttırıyoruz. Türkiye’de toplam sınava giren öğrenci sayılarının puan ortalamasının yaklaşık bu sene 30-35 puanın üstündeyiz. Kendi içerimizde, Artvin’deki başarı sıralaması her geçen gün artıyor. Özellikle LGS’ye sayılar ile paylaştığımızda daha iyi ortaya çıkacak. 2020 yılında LGS’nin temel yeterlilik testinde Türkiye ortalamasının bayağı bir altındaydık. 2021 yılında 2022 yılında bir soru kadar Türkiye ortalaması yukarısına geldik. 2023 yılında özellikle bu sene benim en memnun olduğum sonuçlardan bir tanesi sınava giren toplam öğrenci açısından ilk kez 1.14 soru yukarıya geldik TYT’de. Tyt’de Türkiye ortalamasına yaklaştık bu bizim zayıf alanımız.
Bizim mezun olan tüm öğrencilerimiz aşağı yukarı TYT’ye giriyor sonrasında yüzde 15-20 kadarı sadece AYT’ye giriyor. AYT yerleştirme esas puanda biz başarımızı çok arttırdık. 2020 yılında eksi 16 sorularla başladığımız yolculukta 2021 yılında 3 soruya kadar düşürdük Türkiye ortalamasında farkımızı. Geçen yıl ilk kez Türkiye ortalamasının 3.97 yaklaşık 4 doğru üzerine çıktık ve bu Türkiye ortalamasını 10.45 soru üstüne çıktı. Türkiye’den giren öğrencilerin yaptığı ortalama soru sayısındaki doğru sayısının 10.45 üzerinde bir Artvin var. 2020 yılında 16 eksi ile başladığımız yolculukta 27.35 soru artış sağladık. Kendi içerimizde Artvin’in puanı ise 29 doğrudan 40,67 doğruya çıktı, 11.34’te kendi içerimizde bir artış sağladık. Tyt’de bir derste bu yıl Türkiye ortalamasının üstüne çıktık fen bilimleri dersinde. Diğer derslerde halen daha maalesef Türkiye ortalamasının altındayız ama AYT’de matematik dersimizde çok az bir Türk ortalamasının altındayız bunun dışındaki her derste Türkiye ortalamasının kat kat üzerindeyiz. Sosyal bilimlerde 4.30, fen bilimlerinde 3.88 Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Sınava giren her öğrencimiz bu kadar doğru fazla yapmıştır Türkiye ortalamasının üzerinde. Doğal olarak bu başarı yerleştirmelerimize de yansıyor. 420 430 ile başladığımız yerleştirme sayısına 2020’de, geçen sene en son 570’lere çıkmıştık. Sınava giren aşağı yukarı her 3 öğrenciden bir tanesini yerleştiriyoruz bu sene bu sayı daha dağıtacak çünkü doğru sayısı yerleştirme sayısını da arttırıyor. İnşallah burada da sınava giren toplam öğrenci üzerinden 3/5 yerleştirmeye sahipken 1/2 yani sınava giren öğrencinin %50’sini yerleştirdiğimiz bir alana yolculuk ediyoruz”

Acar, “Hayallerimiz çok büyük, hedeflerimiz çok büyük eğitim kentinde çocuklarımızın eğitim ortamlarında ve eğitim dışı ortamlarında okul dış ortamlarda geçirdikleri zamanı daha nitelikli hale getirip, daha altyapılar oluşturup İnşallah her parametrede başarılarımızı artıracağız. Burada küçük bir şehriz her şeye daha kolay ulaşabiliyoruz, bunu başarısından olumluya endeksliyoruz.  Geçen yıl gece kursları yaptık, istatistik olarak kolay diyebilirsiniz Artı 10’a 20’ye çıkmak ama bunun arka planında bütün arkadaşlarımın, özellikle öğretmenlerimizin çok ciddi bir emeği var“ dedi.

Başarının, başarıyı etkileyen bütün süreçlerin iyi yönetilmesiyle arttığını kaydeden Acar, “Okul dış ortamlar, okul içi ortamlar, velilerin başarıya etkisi, öğretmenlerimizin okul içi ve okul dışı etkinlikleri, motivasyonları arka plandaki bütün değişimleri, bir öğretmen gelip yaz tatilinde öğrenciye ders veriyorsa bu aşırı bir adanmışlık ve motivasyon öyküsüdür. Artvin’de eğitim ailemizin her camiasıyla böyle bir hava yakaladık. Bu şehirde eğitimini gören her çocuğumuzun yeteneklerini en üst düzeyde geliştirip onları öncelikle iyi bir insan, topluma faydalı, toplumu için milleti için devleti için hizmeti heyecanla bekleyen bir insan, aynı zamanda başarılı bir meslek elemanı olarak kendine ailesine şehrimize, Türkiye’ye, dünyaya faydalı işler yapan birer birey olarak topluma hediye ederiz” diye konuştu. – Tahsin Atasert