Artvin Genelinde LGS’de Kentte Tam Not Yok

tarafından
503
Artvin Genelinde LGS’de Kentte Tam Not Yok
Bu haber 973 kez okundu.

Liselere Geçiş Sınavı(LGS) sonuçları açıklandı. Artvin Genelinde LGS’de Kentte Tam Not Yok.

Artvin’de tam not alan çıkmazken bir öğrenci 89 net yaptı. Geçen yıla oranla ise net sayısı kentte 33,53’ten 37,5’e yükselerek 4 net arttı.

Liselere Geçiş Sınavı sonuçları açıklandı. Kentte öğrenimine devam edecek olan binlerce öğrenci hangi liseye gideceğini tercih edecek. Eğitim kenti olarak bilinen ve okur yazarlığı Türkiye’nin üst sıralarında yer alan Artvin’de ortaya çıkan sonuçlar çokta memnun edici değil.

Sınav sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, “Eğitim kenti bir il olarak Artvin olarak LGS de çok iddialıyız. Geçen yıl üst sıralarda zirvelerdeydik diyebilirim. Bu yıl da ona benzer bir sonuç bekliyoruz biz bir ön çalışma yaptık aşağı yukarı sonuçları öğrencilerimizin başarılarını yaklaşık olarak biliyoruz. Ama bugün itibariyle resmi sonuçlar açıklandı birkaç gün içerisinde de resmi sonuçlara göre ilimizin Türkiye’deki LGS sonuçlarını göreceğiz” dedi.

“2 yıldır bir soruyla maalesef Türkiye birinciliğini kaçırıyoruz”

LGS’den beklenen sonuçları alamadıklarını aktaran Acar, “İçimiz biraz buruk aslında 2 yıldır il olarak ortalama anlamında çok başarılıyız bir hayalimiz vardı tam yapan Türkiye birincisi öğrenci veya öğrenciler çıkarmaktı onun burukluğu yaşıyoruz. Bir öğrencimiz bir hatayla 89 soru ile ikinci oldu geçen yıllarda yine aynı durumu yaşamıştık. 2 yıldır bir soruyla maalesef Türkiye birinciliğini kaçırıyoruz devlet okullarımızdaki öğretmenlerimizin çabaları ile alınmış bir sonuç resmi sonuçlar açıklandıktan sonra da paylaşacağız. Tahmin ediyorum yine LGS de başarılı olacağız Çünkü Türkiye sonuçlarında gördükten sonra net bilgi vereceğiz ama 4 puan yukarı çıkardık başarımızı. Türkiye’de zirvede bir Artvin göreceğimize inanıyorum LGS başarımız çok arttı diyebilirim. Geçen seneki net 33.53’tü bu sene 37.5 civarlarında 4 net yükselttik. Yeni ortalamasında Türkiye’nin diğer illeri ne kadar yukarıya çıktı Bunu bilemediğimiz için bir şey söylememiz doğru olmaz ama Türkiye sonuçlar açıklandıktan sonra kendinizi daha iyi göreceğiz” ifadelerini kullandı.

ARTVİN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ