Artvin Geleneksel Mutfak ve Kültür Müzesi Ziyaretçilerini Kabul Etmeye Başladı

tarafından
542
Artvin Geleneksel Mutfak ve Kültür Müzesi Ziyaretçilerini Kabul Etmeye Başladı
Bu haber 1.037 kez okundu.

Müzenin ilk ziyaretçileri Valimiz Yılmaz DORUK, İl Protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlarımız oldu.

Artvin’in zengin mutfağının damaklarda eşsiz tatlara dönüşmüş lezzetlerinin geçmişten günümüze uzanan hikayesini anlatan Müze’de incelemelerde bulunan Valimiz Yılmaz DORUK, ilimizin birbirinden güzel yöresel tatlara ev sahipliği yapan zengin mutfağı üzerine başlatılan çalışmalar kapsamında Artvin’e özgü beşyüz’ün üzerinde yemek tarifinin kayıt altına alındığını belirterek şunları söyledi; “ Valiliğimiz öncülüğünde yapılan bu çalışmalar sonucunda yok olmaya yüz tutan yöresel tatlarımızı yeniden gün yüzüne çıkararak hem kadim kültürümüzü sonsuza dek yaşatma hem de turizmin lokomotif bir kuvveti haline gelen ‘gastronomi’den hak ettiğimiz payı alma kararlılığımızı ortaya koyduk. Doğasıyla ve insanıyla her alanda değerli bir fark yaratan Artvin’in; Çoruh Havzasının kendine özgü florasında yetişen lezzetleri barındıran bir damak tadına sahip mutfağıyla ülkemizde ve dünyada önemli yer edineceğine yürekten inanıyorum. İlimizin zengin mutfak kültürünün hak ettiği yeri bulması için büyük bir özveriyle hazırlanan bu müzenin Artvinimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, çalışmada emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşma sonrasında Müze yetkilileri içeride bulunan ürünler ve eşyalar hakkında davetlileri bilgilendirdi.

Artvin Merkez Çarşı Mahallesi Tekel Sokağı’nda bulunan Müzemiz Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-19:00 saatleri arasında vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacaktır. – AVBM