ARTVİN 2’NCİ YÜZYILA ÇOK İYİ HAZIRLANMALI

tarafından
112
ARTVİN 2’NCİ YÜZYILA ÇOK İYİ HAZIRLANMALI
Bu haber 141 kez okundu.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Sicil Müdürü Yaşar Kars, genç girişimciler ve kadın girişimcilere yönelik değerlendirmelerde bulunarak, girişimcilik konusunda tavsiyelerde bulundu.

Genç girişimcilerin de kadın girişimcilerin de yatırım yapmaya çok istekli olduğunu belirten Kars, “Ben şunu öneriyorum ilk olarak yatırım yapacağınız işteki rakiplerinizi, piyasa analizini, sermayenizi gözden geçirin. Hesabı iyi yapmak gerekir. Gerekirse yatırım yaparken paranın küçük bir kısmıyla bilgi alın geriye kalan büyük kısmıyla batmaktan kurtulun. Sermayesiz iş olmaz, eş programsız, destek programsız iş olmaz. Parasız kimse kimseye destek vermez, para vermez. Özel projeler var, bunları yapanlara melek yatırımcı diyoruz. Kişinin aklına yatar gider parayı verir. Fakat buna önayak olacak sistem kurmak lazım. Kurulum sermayesini cebe koymakla iş bitmiyor. Bir de bunun işletme sermayesi var. Beklenmedik şeylerle karşılaştığınız zaman sizin işletme sermayeniz bir süre sizi idare eder” dedi.

Artvin’de hem çalışan hem kurumsal hem işveren olarak iş yapmış biri olduğunu belirten Kars söyleyeceklerinin yol haritası niteliğinde kabul edilebilir olduğunu ifade ederek, “Artvin’e turizm, eğitim kenti diyoruz. Artvin’in kendisi karar vermesi gerekir; ‘ben turizm kenti olacağım ve bunun gereklerini yapacağım’ demesi gerekir. Bunu dese bile eğer genel yönetim yani devlet bunu demezse bu iş de zor. Onun için diyoruz ki genel yönetim ilimizin ekonomik anlamda ne yönde gelişeceği hususunda daha net olmalı, biz ne istediğinizi bilmeliyiz. Devlet de bize yaklaşırken net olmalı. Özellikle genel yönetimden ve yereldeki bürokrasiden ne istediğimizi net ve projelerle ortaya koyarak çözüm odaklı istemeliyiz. Artvin’de ticaret ve sanayi odaları ile esnaf odaları tarafından organize edilen geniş katılımlı bir ticari ekonomik bir forum düzenlenmeli. İkinci olarak mikro makro çalıştaylar yapılarak, ekonomik ve stratejik planın altyapısını oluşturacak bilgiler değerlenmelidir. Bunun yanında bu sonuç raporlarına göre de stratejik plan yapılmalı. Özgün anlamda neler yapılabilir bunu da konuşalım. Ticaret ve sanayi odalarının yapacağı ilk iş sicil dosyalarından hareketle faal üyelerini ortaya koyacak. Gidenler ayrıştırılacak. Bunun yanında bunları en ulaşılabilir şekilde kaydedecek veri tabanı oluşturarak belli bir çalışmayla ve proje ile birleştirilmeleri gerekiyor” dedi ve bu birleşimlerin daha güçlü bir altyapı olmasını sağlayacağını ve lobi gücünü artırmış olacağını vurguladı.

Artvin Ticaret Borsası’nın kurulması gerektiğini söyleyen Kars, “Artvin bunun için gerekli üretime sahiptir, aynı zamanda sınır ticareti yapılan bir ildir. 1’inci Sınıf modern laboratuvarı ile birlikte Artvin Ticaret Borsası ve Artvin Ticaret Sanayi Odaları birleşip kurulmalıdır. Artvin ile ilgili size birkaç veri paylaşayım tarım il müdürlüğünün faaliyet raporuna göre bizim üreticimiz var, hayvan ve tarımcılık var. Neden Artvin’de Ticaret Borsası olmasın. Artvin ile ilgili asıl yapılması gereken Artvin iş geliştirme ve koordinasyon merkezi kurulmalıdır. Valiliğin öncülüğünde yerel yönetimlerin olduğu belediye meclisi, il Özel İdaresi, il ilçe belediyeleri, ticaret ve sanayi odaları, esnaf odaları, Artvin Çoruh Üniversitesi bunun içinde olmalı. Kurulan bu merkezin neler yapacağını konuşalım. 1-Eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunarak ilimizdeki KOBİ’lerin rekabet seviyelerini ulusal ve uluslararası piyasalarda artırmalarına ve potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olacak. 2-İş geliştirme hizmetlerini alacakları bir numaralı temas noktası olacak 3-Özel sektör kamu ve STK lafın her türlü çalışmalarında danışmanlık islerini yapabilecek, proje hazırlama ve takip işlemini yapabilecek. 4-İlin sosyo-ekonomik yapısının en güncel hali ile takip ederek doğru hızlı sürdürülebilir bilgi arşivi ve veri depolaması yapacak. 5-Kamu çalışanlarının branş ve kişisel gelişimlerine dönük eğitim programlarını planlayarak uygulayacak. 6-Kamu ve özel sektör arasında koordinasyonu geliştirecek bir misyonla hareket ederek köprü vazifesi görecek.”

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Sicil Müdürü Yaşar Kars açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Danışmanlık hizmeti verecek. Eğitim hizmeti verecek. Stratejik planlama stratejik belirleme eğitimi pazarlama satış yönetimi üzerine veya dış ticaret üretim pazarlama kontrol eğitimi insan kaynakları yönetimi bunların organizasyonları konularında eğitimler vererek, bunları yapabilecek kişileri oluşturacak. Proje destekleri yapacak.

Kurulan merkezin bütçesi nasıl oluşturulacak; ilk 3 yıl için belirlenen kurumlar kendi bütçelerinden para koyacak. 3 yıl sonunda da anonim şirketler formuna dönüştürülerek, kendi döner sermayesini kazanır hale gelecek ve çevre illere hizmet veren özel sektöre profesyonel hizmet veren bir birim olmuş olacak.

Koordinatörlük yapısı nasıl olacak; bu işleri yapmış olan birinci sınıf bir koordinatörü olacak. İçerisinde teknik bazı birimler olması gerekir bilgisayar mühendisi inşaat mühendisi ve peyzaj mühendisi Ziraat mühendisi makine mühendisi çevre mühendisi orman mühendisi elektrik ve elektronik mühendisi harita mühendisi gibi alanlarda en az 40 yüksek lisans yapmış deneyimli eleman almak lazım. Bu teknik kadronun yanında finans uzmanı, muhasebe uzmanı, bilgi işlem, basın ve halkla ilişkiler uzmanı, halk bilim uzmanı, istatistik ve araştırma uzmanı kişiler alınabilir. Destek hizmetleri de sağlanmalı. Biz bunları yapamadığımız için geri kalıyoruz. Asla ve kata siyaset işin içine girmeyecek. Özel sektör anlayışı ile çalışan kamuyu da çok iyi analiz eden ve tanıyan bir yapıyla devlette çok çalışmamış ama kamuyu bilen kişilerden oluşmalı.

Bir şirketin veya işletmenin 4 tane ana unsuru vardır karar verirken göz önünde bulundurması gereken. Bunlar; ulaşım, konum, pazarlama, tanıtım. Bir yere yatırım yaparken reklama önem verin. Bilinirliği arttırmak için de halkla ilişkiler boyutuna önem verilir. Artvin ekonomik yapısıyla, kültürel çeşitliliğiyle, jeopolitik konumuyla, yer altı yer üstü kaynaklarıyla güçlü potansiyeli olan bir il. Bir karar vermelidir bu karar doğrultusunda da ekonomik stratejik planını oluşturmalı ve hayata geçirmelidir. Artvin ikinci yüzyıla çok iyi hazırlanmalı. Rekabet düzeyi yüksek bir il olmalı.” – 7 MART