Arhavi’de Sel Felaketi

tarafından
147
Arhavi’de Sel Felaketi
Bu haber 536 kez okundu.

Arhavi ilçesinde Bayramın ikinci günü başlayan yoğun yağış üçüncü günü ilçeyi esir aldı.

Devletin 3 Bakanı Arhavi’ye Gelerek Felaketin Yaralarını Sarma Çalışmalarını Başlattı.

Doğu Karadeniz Bölgesinde dün akşamdan bu tarafa etkili yağmur ilçelerde ulaşımın aksamasına devam ediyor. Özellikle Arhavi’de etkili olan Yağmurda Kaprisre deresinin taşması sonrası Arhavi Cadde ve sokakları su altında kaldı. Kapisre deresi kenarında bulunan İlçe Jandarma komutanlığı da sular altında kaldı. Bayramın ikinci gününün son saatlerinde başlayan yağış üçüncü günün ilk saatlerinde etkisini arttırdı. Sabah saatlerinde etkisi iyice artan yağış sonrasında Kapisre Deresi taştı ve Arhavi ilçesinin önemli bir bölümü sel sularının altında kaldı. Onlarca araç sel sularına kapılırken, bazı resmi kurumlar ile ev, bina ve işyerlerinde ciddi manada maddi hasar meydana geldi. Hayvan bakım evinin de sel sularından nasibini alması ile onlarca hayvan telef olurken, hayvanların bir bölümü kurtarıldı. Sel felaketinde can kaybı yaşanmaması büyük bir mucize olarak değerlendirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Av. E.Erkan Balta ve beraberlerindeki heyet Arhavi ve Murgul ilçelerimizde yapılan incelemelerin ardından Arhavi Gençlik Merkezinde Koordinasyon ve Değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Sel felaketinin yaşandığı saatlerde ilçeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gelişmeleri yakından takip etti ve vatandaşlara yaraların sarılacağının sözünü verdi. Yağışın sürmesi beklenirken vatandaşların dikkatli olmaları ve dere kenarları ile ilçe merkezinin dereye yakın yerlerinde bulunmamaları uyarılarında bulunuldu.

Kapisre deresinin taşması sonrası dere kenarında bulunan binaların bodrum katları ve dükkânlarda su altında kalırken vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. Kapisre deresi üzerinden ulaşımın sağlandığı bölgeler ve köylerle ulaşım kesildi. Arhavi Sanayi sitesine ulaşılamadığı öğrenilirken yol üstünde bulunan taş ocaklarında da hasar büyük oldu. Kapisre ve Kamilet yollarında meydana gelen hasarlardan dolayı bölgeye ulaşım sağlanamadı.

Şu ana kadar alınan bilgilere göre herhangi bir can kaybının olmadığı öğrenilirken çevre belediyeler ve köy hizmetleri iş makinelerini bölgeye gönderdiği öğrenildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Av. E.Erkan Balta ve beraberlerindeki heyet Arhavi ve Murgul ilçelerimizde yapılan incelemelerin ardından Arhavi Gençlik Merkezinde Koordinasyon ve Değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Artvin Valisi Yılmaz Doruk, felaketin yaşandığı saatlerde Arhavi ilçesine gelerek incelemelerde bulunarak, felaketin oluşturduğu hasarı azaltma, kurtarma çalışmalarını yerinde denetlediler. Devlet tüm kademeleri ile ilçeye gelerek hasarın büyümemesi için büyük bir gayret gösterdi. Artvin AFAD ekipleri de Arhavi’ye gelerek çalışmalara destek verdi.

Sel felaketini alır almaz Arhavi ilçesine gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artvin’in Arhavi ilçesinde yaşanan sel felaketinde bir can kaybının olmadığını belirterek “Bayramın 4.günü 24.00’a kadar şiddetli yağış tehlikesi devam ediyor. Vatandaşlarımızın dikkatli olmaları noktasında uyarıyoruz. Amacımız en az hasarla bu felaketi atlatmaktır. Arhavi’ye 170 kg, Hopa’ya da 183 kg yağış düştü. Hopa’da yağış nedeniyle bir şey yok. Murgul’da var. Yağmurun şiddet merkezi etkilediği alan hem Arhavi oldu hem de Murgul oldu. Murgul’a da gideceğiz. Özellikle ana derenin tahkimatları yıkması sonucu Boğaziçi mahallesine yönelik sel baskını su baskını oldu, alt katların tamamı su doldu, mahsur kalan vatandaşlarımız oldu. AFAD, AKUT, JAK ve belediye ekipleri herkes elinden gelen gayreti göstererek ciddi bir şekilde tahliyeler gerçekleştirildi, tahliyeler gerçekleştirilmeye de devam ediyor” diye konuştu.

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu belediyenin tüm imkânları ile seferber olduğunu ifade ederek, çevre belediyelerden de imkânları ölçüsünde destek istediklerini ifade ederek kapisre deresinin taşması beraberinde çevredeki cadde ve sokaklarında su altında kalmasın neden oldu. Ekiplerimiz su rögarlarını açık tutmak için tutmak için gece boyunca çalışmalarına devam ediyor. Tesellimiz can kaybı ve yaralımızın olmaması. Çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Artvin AFAD ekipleri de Arhavi’ye gelerek çalışmalara destek verdi.

Hopa Ve Kemalpaşa’da Hasar Yok

Hopa ve Kemalpaşa da da devam eden yağmur şiddetini kaybetti. Her iki ilçede köy yollarında ufak d-tefek heyelanların dışında bir olumsuzluk yaşanmadığı öğrenildi. Her iki ilçede de Belediye ekipleri her türlü olumsuzluğa karşı hazır bekliyorlar. Özellikle su gideri rögarlar ve derelerde temizlikler zaten uzun süredir yapılıyordu bu ilçelerde. – HABER: BÜLENT ATASERT