Ağaçlandırma Fidanlık ve Toprak Muhafaza Eğitimi

tarafından
215
Ağaçlandırma Fidanlık ve Toprak Muhafaza Eğitimi
Bu haber 777 kez okundu.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğümüz bağlı Orman İşletme Müdürlüklerinde 2020 Yılında göreve başlayan Sözleşmeli Orman Mühendislerine yönelik Ağaçlandırma, Fidanlık ve Toprak Muhafaza Eğitimlerinin 23-24 Haziran 2021 tarihleri arasında yapıldı.

23-24 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılan eğitimin ilk günü teorik, ikinci günü ise sahada uygulamalı olarak gerçekleşti. Eğitimler Orman Genel Müdürlüğü Toprak Muhafaza ve Havza Islahı Daire Başkanı Ertan Pirdal, Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Ergene, Fidanlık Tesis Şube Müdürü Şenol Çakmaklı, Mühendis Sıtkı Eraydın, Erzurum Orman Bölge Etüt Proje Başmühendisi Ünsal Altun tarafından verildi.

Eğitime Artvin Orman Bölge Müdürü Dr.Mimar Sinan Özkaya, Bölge Müdür Yardımcısı Sinan Saatçi, Ağaçlandırma ve Silvikültür Şube Müdürü Cihangir Dedeağaoğlu, İşletme Müdür Yardımcıları ATM Şefleri, Fidanlık Şefleri ve İşletme Şefliği görevi yürüten Orman Mühendisleri katıldılar.

Eğitimin ilk gününde; Etüt proje nedir, Faaliyet türü nasıl belirlenir, Proje hazırlanırken inceleme yapılan hususlar, Yetişme ortamı etüdü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Çalışmalarında Proje Yapımında dikkat edilmesi gereken hususlar, Amaç ve Faaliyet Türlerini Belirlemek, proje tanziminde dikkat edilecek hususlar, Ağaçlandırma Alanında Gerçekleştirilen Etüt Çalışmaları, Proje hazırlığında İklim ve Topoğrafyanın önemi ve ağaçlandırma çalışmalarında mekanizasyon teknik ve uygulamaları hakkında sunu eşliğinde anlatımı yapılarak eğitimin teorik bölümü tamamlandı.

Eğitimin İkinci gününde Ardanuç Orman İşletme Müdürlüğü Merkez İşletme Şefliği sahasında; Makineli toprak işleme, Fidan dikimi, Kuru duvar eşik, Taş kordon, Çalı Takviyeli teras, Tel kafes ve Örme Çit konularında uygulamalar yapıldı. Daha sonra Ardanuç Fidanlığında fidanlık çalışmaları ile ilgili bilgi verildi.

https://artvinobm.ogm.gov.tr