AFGAD Basın Bildirisi

tarafından
18
AFGAD Basın Bildirisi
Bu haber 34 kez okundu.

 

DEĞERLİ ARTVİNLİLER VE ARTVİN SEVDALILARI,

Geçtiğimiz günlerde,  dernek faaliyetlerimiz çerçevesinde yürüttüğümüz ‘Marka Tescilleri’ çalışmamızı, bir basın açıklaması ile duyurduktan sonra, kamuoyunda hiç hoş olmayan, Artvin’e yakışmayan söylem ve demeçleri üzülerek izliyoruz.

Kişi veya kişilerce, sosyal medya başta olmak üzere çeşitli mecralarda, kurum ve kuruluşlarda, sokakta, caddede, bilerek veya bilmeyerek; Hakaret içeren, küçümseyen, tehdide, kışkırtmaya ve küfre dönük söylem ve demeçleri esefle izlerken,  kurumsal olarak da gerekli şekilde şerh düşerek takip ediyoruz.

Değerli Hemşerilerimiz,

ARTVİN FAAL GAZETECİLER, YAYINCILAR, YAZARLAR, MUHABİRLER RADYO VE TELEVİZYONCULAR DERNEĞİ,  yani kısa adıyla AFGAD, 19 Mayıs 2012 tarihinde, Artvin Merkezde kurulmuş bir Sivil Toplum Kuruluşudur. Kuruluşundan bugüne kadar ilgili Kanunlar, Dernek Tüzüğü ve Yönetim Kurulu Kararları dışında bir hareket tarzı içinde olmamıştır.

AFGAD, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş değerlerine bağlı, Ülkemizin ve İlimizin her alanda gelişimi için çalışan, her kurum – kuruluşun yayında olan,  Artvin’in öz çocukları tarafından kurulmuş bir dernektir.

AFGAD Başka bir ilin derneği değildir..!  Biz Artvinliyiz, Özümüz Sevgi Sözümüz Sevgi’dir.

Dernek olarak “Artvin Kafkasör Boğa Güreşleri Festivali” ile “Artvin Kafkasör” markalaşma çalışması, bir projedir. Ve bu projenin giriş paragrafı da marka tescillerinin alınmasıdır. Bu değerler tarafımızca sahiplenilmiş değildir.  İlgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, derneğimizce koruma altına alınmıştır.  Nasıl değerlendirileceği ve geliştirilerek büyütüleceği hususundaki tüm çalışmalar, değneğimizin tasarrufundadır. Herhangi bir kurum, kişi veya kişiler, bu konuda bize yol gösteremez, talimat veremez. Bu konuda başka bir çalışmamız ve başvurumuz da yoktur..!

Bu başvuruların yapılması sürecinde derneğimizin,  İlimizde hiç bir kişi veya kuruma bilgi verme, icazet alma ya da izin almak gibi bir zorunluluğu da yoktur. Türk Patent ve Marka Kurumu başvuru esaslarında da böyle bir hüküm yoktur. Bu anlamda, herhangi bir kuruma ya da kuruluşa, bir borcumuz olmadığı gibi,  kazanılmış haklarımıza hiçbir kişi veya kurumun müdahale hakkı da yoktur. Bu konuda kanunlar ve müeyyideler açık ve nettir.

“Coğrafi İşaret, Marka ve Patent gibi haklar, yaygara koparmakla, tehditle, kışkırtmayla alınmaz. Bilgi, birikim ve yeterlilik içeren çalışmalarla,  başvuruda bulunanlara verilir.”

Bu meyanda,

Söz konusu markalaşma çalışmalarının,   değerlenmesi ve geliştirilmesi için siz değerli halkımızın desteklerini beklerken,  bilerek veya bilmeyerek bilgi çarpıtan, yorum yapan, bilgisizce demeçler veren kişi veya kurumlara, bizlerden bilgi almadan itibar edilmemesini istiyoruz.

Önümüzdeki günlerde bu çalışmalarımızla ilgili ‘detaylı’  bilgi paylaşımında bulunacağımızı bildirir,

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla…

Artvin Faal Gazeteciler Derneği

Yönetim Kurulu