AÇÜ’de İstiklal Marşı’nın Kabulü M.A.E. Anma Programı Düzenlendi

tarafından
23
AÇÜ’de İstiklal Marşı’nın Kabulü M.A.E. Anma Programı Düzenlendi
Bu haber 41 kez okundu.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akşf Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Panele Artvin Çoruh Üniversitesi Fen-Edebiyatı Fakültesi Akademisyenlerinden oturum başkanı; Doç. Dr. Erhan Giray, konuşmacı olarak; Dr. Öğr. Üyesi Özgül Özbek Giray, Dr. Öğr. Üyesi Neşe Oktay, Dr. Öğr. Üyesi Çağlayan Yılmaz ve Arş. Gör. Dr. Damla Ertoy katıldı.

Program Oturum Başkanı Doç. Dr. Erhan Giray’ın açılış konuşması ile devam etti. Giray, burada yaptığı konuşmasında “Milletimizin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı’mız 12 Mart 1921’de dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in meclis kürsüsünde okumasından sonra milli marş olarak kabul edilmiştir. Marşımız büyük milletimizi sonsuza kadar ayakta tutacak sağlam mısralarla örülü ölmez bir şaheserdir. Mehmet Akif Milli Mücadelede aktif rol oynamış Anadolu’ya geçerek Milli Mücadeleye büyük destek vermiştir” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Özgül Özbek Giray, Dr. Öğr. Üyesi Neşe Oktay, Dr. Öğr. Üyesi Çağlayan Yılmaz ve Arş. Gör. Dr. Damla Ertoy’un konuşmalarının ardından program sona erdi.

Programa; Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Sağlam, Fen-Edebiyatı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yavuz,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı. – Tahsin Atasert