AÇÜ’de 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi

tarafından
20
AÇÜ’de 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi
Bu haber 35 kez okundu.

Artvin Çoruh Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi.

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen 17’inci mezuniyet programında üniversitenin bünyesindeki fakülte ve meslek yüksekokulları bölümlerinden dereceye giren mezun öğrencilere plaket ve belge takdimi yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını ardından başlayan programda üniversitenin tanıtım videosu ve Bragi Halk Oyunları gösterisi izlendi.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve AÇÜ 17’inci mezunları adına konuşma yapan Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi Nurdan Kengel, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırına tepki gösterdi.

Bugün emeğin, gayretin ve fedakârlığın meyvelerini toplama günü olduğunu ifade eden Bilgin, “Tüm mezun öğrencilerimizi ve değerli ailelerini tebrik ediyor bundan sonraki hayatlarında üstün başarılar diliyorum” dedi.

“Üniversitemizin daimi bir eviniz olduğunu unutmayın”

Mezunların yoğun ve kaliteli bir eğitim alarak mezun olma başarısına ulaştıklarını belirten Bilgin, “Artvin Çoruh Üniversitesi diplomanız, aldığınız eğitim ve yaşadığınız tecrübeler sizlere meslek hayatınızda büyük imkanlar sağlayacaktır. Sizler bundan sonraki hayatınızda da Üniversitemizi başarılarınızla temsil etmeye devam edeceksiniz ve bizler de sizlerin başarılarına sevineceğiz.” şeklinde konuştu.

Burada yaptığı konuşmasında Gazze’de, 7 Ekim’den bu yana insanlık tarihinin en vahşi katliamlarından birinin yaşandığını vurgulayan Bilgin, “Kuruluşundan beri sürekli işgal, zulüm ve haydutlukla topraklarını büyüten İsrail, halen masum kanı dökmeye devam ediyor. Savaşta dahi dokunulmaz olan hastaneler, ibadethaneler, okullar ve sivil yerleşim yerlerine bombalar yağdırılıyor. İnsan hak ve hürriyetlerine dair ne kadar ilke, kural, çizgi varsa hepsi dünyanın gözleri önünde ayaklar altına alınıyor. Dünyadaki tüm Müslüman devletleri ve vicdan sahibi tüm dünya toplumlarını, bu soykırımın durdurulabilmesi için Filistin halkına destek olmaya davet ediyor ve bu acımasız soykırımcı Netanyahu yönetimindeki İsrail’i şiddetle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil!”

Üniversite birincisi olarak AÇÜ 17’inci mezunları adına Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi Nurdan Kengel konuşma yaptı.

Burada olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu ifade eden Kengel, “Zira 5 yıl önce kendime verdiğim sözlerin gerçekleştiği gündür bugün. Hem benim hem de arkadaşlarımın hayatında uzun ve dolu dolu geçen bir serüvenin sonuna geldik. Bugün, bu uzun soluklu yolculuğun ödülünü almanın haklı gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Sadece diploma almak için değil, aynı zamanda yaşadıkları deneyimler, kazandıkları bilgiler ve değerler için de bir arada olduklarını ifade eden Kengel, “Artvin Çoruh Üniversitesi’nden aldığımız bilgi ve deneyimleri kullanarak, hayallerimize doğru adım atmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırına tepki gösteren Kengel, “Dünya çok küçük hem de çok. Küçücük dünyaya bizleri getiren ailelerimize ve üniversitemizin tüm hocalarına, tüm arkadaşlarım adına son kez teşekkür ediyor; sevgi dolu, barış dolu yarınlarda masum insanların, kadınların, çocukların, bebeklerin öldürülmediği bir dünya istiyor, saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Mezuniyet programı kep atma töreninin ardından sona erdi. – Gökhan Özçelik