AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Bilgin, “Tıbbi Aromatik bitki ekstraktı (özü) projesi hakkında bilgi verdi”

tarafından
19
AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Bilgin, “Tıbbi Aromatik bitki ekstraktı (özü) projesi hakkında bilgi verdi”
Bu haber 34 kez okundu.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, üniversite öncülüğünde üretilen Tıbbi Aromatik bitki ekstraktı (özü) projesi hakkında bilgi verdi.

Rektör Bilgin, Çoruh Vital ve Livane Care markalarıyla 40’tan fazla bitkisel ürünün prototipinin üretilmiş olup çok yakın bir zamanda tüm ülkede satışa sunulacağını müjdeledi.

Bundan sonra üniversitenin garantisi altında sağlıklı organik tarım ve sağlık ürünlerine kavuşulacağını ifade eden Bilgin, “Böylece temel hedefimiz olan AÇÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkileri ilgilendiren her alanda lider ve öncü üniversite yapmayı ve dolayısıyla da Artvin’in bölgesel kalkınmasına katkı yapmayı gerçekleştirmiş olacağız.” diye konuştu.

Gece gündüz büyük gayretlerle çalışarak hedeflerine ulaşmaya çalıştıklarını aktaran Bilgin, bundan sonra da çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini kaydetti.

Bir taraftan nitelikli ve donanımlı öğrenci yetiştirme faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Bilgin, diğer taraftan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler alanında ihtisas üniversitesi seçilen Artvin Çoruh Üniversitesi’nin, yürütmekte olduğu ulusal ve uluslararası projeleriyle Artvin’de Tıbbi-Aromatik bitkiler alanında büyük bir seferberlik başlattığını aktardı.

Çok yakında tüm ülkede satışta

Bilgin, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Üniversitemizin, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamında sürdürülebilir bir anlayışla akademik gücümüz, öğrencilerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte bölgemizden başlamak üzere ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için yoğun bir gayret göstermektedir.
Bu kapsamda pek çok faaliyet ve işler yapılmıştır. Bunlar arasında TTO ve onun Artab şirketini kurarak Tıbbi Aromatik bitkilerin üretilmesi pazarlanması ve ilgili diğer özel ve resmi kurum ve şirketlerle işbirliği yapılmasının mekanizması oluşturulmuştur. Ayrıca bitkilerden her türlü yağ extrakt ve toz ürün üretecek olan büyük bir extraksiyon ve distilasyon tesisinin kurulması tamamlanacaktır.
Yine bu çerçevede Üniversitemiz, Çoruh Vital ve Livane Care markalarıyla 40’tan fazla bitkisel ürünün prototipini üretmiş olup çok yakın bir zamanda tüm ülkede satışa sunmuş olacaktır. Hayırlı olsun! Artık bundan sonra Artvin Çoruh Üniversitesinin garantisi altında sağlıklı organik tarım ve sağlık ürünlerine kavuşmuş olacağız” dedi. – AÇÜ