AÇÜ Öğretim Üyesi Oğan, “Gastronomi ve Mutfak Sanatları Atölyesi’nin Türkiye’nin en büyük üniversite mutfaklarından birine sahibiz”

tarafından
16
AÇÜ Öğretim Üyesi Oğan, “Gastronomi ve Mutfak Sanatları Atölyesi’nin Türkiye’nin en büyük üniversite mutfaklarından birine sahibiz”
Bu haber 28 kez okundu.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yener Oğan, Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Atölyesi’nin Türkiye’nin en büyük üniversite mutfaklarından biri olduğunu ifade etti.

AÇÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Yener Oğan, “Şu an devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri içerisinde Türkiye’nin en büyük mutfaklarından birine sahibiz. Çünkü 41 tane bağımsız istasyon çalışma alanı ve pastane alanı mevcut.” dedi.
Oğan, 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrencilerin hizmetine açılan atölyede öğrencileri sektöre en iyi şekilde hazırlamayı ve teorik bilgileri uygulamaları konusunda öğrencilere güzel bir imkan sunmayı amaçladıklarını ifade etti.

3 yıl önce mutfağın projesinin başladığını ifade eden Oğan, “3 yıl önce Seyitler Yerleşkemizde nereye mutfak yapabiliriz? Öğrencinin konforunu ve eğitim kalitesini nasıl arttırabiliriz diye düşündük. Bununla ilgili çalışmalar yaptık. Mutfağımız hazır kurulmuş bir mutfak gibi görülse de yaklaşık 4 -5 aşamayı gerçekleştirmemiz gerekti. Bunlar da bir zaman ve süreç istedi. Aynı zamanda maliyet gerektiren unsurlar olduğu için zaman aldı. Şu an baktığımız zaman Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz olsun, Aşçılık bölümümüz olsun bunlara yetecek düzeyde kaliteli bir mutfağımız var” dedi.

Oğan, “İlerleyen dönemlerde aşağıdaki Rektörlüğümüzün sosyal tesis binası bittiğinde yine mevcut alanda ek mutfak atölyeleri yaparak mutfak kısımlarımızı daha da geliştirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in her konuda kendilerine destek olduğunu belirten Oğan, “Üniversitemiz Rektörü Mustafa Sıtkı Bilgin Hocamız bizi her konuda destekledi. Özellikle mutfak ekipmanlarının alımı ve bunların yapılması konusunda bizi teşvik etti. Rektör hocamıza da ayrıca teşekkür ediyoruz” diye beyan etti. – AÇÜ