AÇÜ öğrencileri İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti

tarafından
23
AÇÜ öğrencileri İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti
Bu haber 41 kez okundu.

 

Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi Artvin’de de üniversite öğrencileri İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileri, Türkiye ve Filistin bayraklarıyla üniversitenin merkez yerleşkesindeki kütüphane önünde toplandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğrencisi İlayda Özer, burada yaptığı basın açıklamasında, dünya devletlerine seslenerek çocuk hakları bildirgelerinin Filistinli çocuklar için neden geçerli olmadığını sordu.

İsrail’in Müslüman çocuklardan korktuğu için onları katlettiğine vurgu yapan Özer, “Ey İsrail dinle! Çocukları öldürerek susturamazsın, oyunları bombalarla bozamazsın, resimleri enkazlarla boyayamazsın, okul zilini sirenle değiştiremezsin, hayallere kurşun sıkamazsın! Bu yüzden o çocuklar büyüyecek, büyüyecek ve yeniden inşa edecekler Filistin’i. Kork ki o gün ayakta olmayasın” dedi.

Çocuk katili İsrail’e seslenen Özer, “Ey İsrail; soruyorum sana en sevdiği oyunu özgürlük renginde resimler çizmek olan çocuklardan ne istedin? Oyuncak bir bebeğe ya da ayıcığa sarılarak uyuyan masum düşlü çocuklardan ne istedin? Okul formasını başucuna koyan çocuklardan ne istedin? Hastane yatağında halkının cesaretini alkışlayan kızın saçlarından ne istedin? Son nefesinde kardeşine kelime-i şahadeti tekrar ettiren çocuğun imanından mı korktun? Teslimiyet ve mücadele timsali bebeğin tekbirlerinden mi korkun?   Ailesinin naşı başında cennete gitmeleri için Allah’a yalvaran çocuğun feryadından mı korktun? Sen her şeylerini aldığın sandığın çocukların büyümesinden korktun! Ey İsrail dinle çocukları öldürerek susturamazsın, oyunları bombalarla bozamazsın, resimleri enkazlarla boyayamazsın, okul zilini sirenle değiştiremezsin, hayallere kurşun sıkamazsın! Bu yüzden o çocuklar büyüyecek, büyüyecek ve yeniden inşa edecekler Filistin’i. Kork ki o gün ayakta olmayasın.” diye konuştu.

Dünya devletlerinin sessizliğine de tepki gösteren Özer, “Ey dünya devletleri siz değil misiniz çocuk hakları için bildirgeler yayımlayan, fonlar oluşturan, dünyayı ayağa kaldıran. Yeme, içme, barınma, eğitim, oyun haklarında mahrum bırakılan çocukların şimdi yaşam hakları ellerinden alınıyor ve siz hala susuyor musunuz? Büyüyecek tek bir çocuk kalmayana dek çıkmayacak mı sesiniz? Nerde çok övündüğünüz gücünüz? Nerde saya saya doyamadığınız paralarınız? Bildirgelere maddeler yazan insanlığınız nerde? Nerde hakkaniyetiniz? Kendi koyduğunuz kurallara sırt çevirerek mi sağlayacaksınız onu? Zul ve körsünüz! Nerde gözleriniz? Soykırıma sağarsınız? Nerde kulaklarınız?   Bırakın birbirinizi öldürmek için dolarlar yatırdığınız silahları! Çocuklar için en güçlü silahlarınıza sarılın; vicdanınıza, insanlığınıza, fıtratınızdaki hakka sığının!” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Müslümanlara da seslenen Özer, şunları kaydetti: “Allah HUD suresinde ‘’ zalimin yanında olmayın sonra ateş sizi de yakar ‘’ demiyor mu peki ya Hz. peygamber hadisinde‘’ zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır‘’ demiyor mu? O halde hangi gerekçe ile susuyorsunuz, hangi antlaşmalarla mühürlendi dilleriniz? Mescidi Aksa’nın çocukları öldürülürken neredesiniz? Sizi zalimlere karşı duvar olmaktan alıkoyan nedir? Üstünüzdeki toprağı atıp dirilmek için kıyametin kopmasını mı bekliyorsunuz? Koptu işte ve siz de korkun, korkun ki zulme karşı durduğunuzda hala yaşayacak çocuklar olsun” diye açıklamalarını sona erdirdiler. – Tahsin Atasert