AÇÜ Öğrencileri İsrail’in Filistin’e karşı saldırılarına ilişkin karpuzla performans sanatı gösterisi sergilendi

tarafından
21
AÇÜ Öğrencileri İsrail’in Filistin’e karşı saldırılarına ilişkin karpuzla performans sanatı gösterisi sergilendi
Bu haber 30 kez okundu.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Arhavi Yerleşkesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde İsrail’in Filistin’e karşı saldırılarına ilişkin karpuzla performans sanatı gösterisi sergilendi.

Gösteriyi düzenleyen Dr. Öğr. Üyesi Kemal Sağlam, karpuzun Filistinlilerin sembolü olduğunu ifade ederek, İsrail’e karşı karpuz yediklerini belirtti.

Karpuzun Filistin Bayrağının renklerini taşıdığını aktaran Sağlam, üniversitede, öğrenciler ve akademisyenlerle birlikte gösteriyi gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sağlam, “Kahrolsun İsrail askerleri” diyerek tepkisini gösterdi.

Gazze’ye gidip orada savaşmak istediğini ifade eden Sağlam, “Filistinliler bizimle Çanakkale de savaşmadı mı?  Savaştı ve çoğu şehit oldu. Sıra bizde! Artık bu katliamlar dayanılır gibi değil. Son Refah’ta çadırların bombalaması, bebeklerin öldürülmesine artık dayanamıyorum. İnsanlığın bunu durdurmak için gerekirse İsrail’e karşı savaşması gerekiyor. Bu katliamların durdurulması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Performans gösterisini karpuzla yapmasının sebebini anlatan Sağlam, “Karpuz Filistinlilerin sembolüdür. Filistin Bayrağı, 1967`deki savaşın ardından Kudüs,  Gazze ve Batı Şeria`da yasaklanmıştı. Bunun üzerine Filistin Bayrağını taşıyamayan Filistinli çocuklar, İsrail askerlerine karşı karpuz yemeye başladılar. Öyle ki Filistin Bayrağı renkleri de karpuz rengidir. Kırmızı, yeşil, siyah.

Bu yüzden biz de üniversitemizde, akademisyen hocalarımızla ve öğrencilerimizle birlikte kestiğimiz karpuzları İsrail askerlerine karşı yiyoruz” ifadelerini kullandı. – Tahsin Atasert