AÇÜ, Basın Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi

tarafından
23
AÇÜ, Basın Bilgilendirme Toplantısı Düzenledi
Bu haber 44 kez okundu.

Artvin Çoruh Üniversitesinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Basın Bilgilendirme Toplantısı düzenledi.

13 Ocak 2024 Cumartesi günü Artvin’de habercilik hizmeti sunan basın mensuplarına yönelik Artvin Çoruh Üniversitesi Konukevinde düzenlenen programda Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Artvin Çoruh Üniversitesi faaliyet ve hizmet ağındaki gelişim süreci eğitim ve akademi çalışmaları, çeşitli alanlarda yürütülen Ar-Ge çalışmaları ve projeler ile kent üniversite etkileşimi doğrultusunda iş birlikleri gibi birçok konuda bilgilendirmelerde bulundu.

“Kentsel ve bölgesel kalkınmada sağlam temellerin kurulması için kent ve üniversite bir bütün olarak hareket etmelidir” diyen Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, çözüm odaklı vizyon ve yaklaşım ile birlikte hareket edildiği sürece Artvin’in kalkınması ve üniversitenin gelişimi noktasındaki birçok engelin bertaraf edilebileceğini söyledi.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler sahasında mütehassıs bir üniversite olarak Artvin Çoruh Üniversitesinin bu alanda gerçekleştirmekte olduğu çalışmalarla hem bölge kalkınmasına katma değerler kazandırma hem de uzun vadede ülke ekonomisine önemli katkılar sağlama hedeflerini taşıdığını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, “Bilimsel araştırma metotlarını kullanarak bilim üretimine önem veren Artvin Çoruh Üniversitesi, Türkiye’nin en zengin bitki çeşitliliğine sahip ili Artvin’in bitki kaynaklı ilaç, gıda, kimya endüstrisinde uluslararası alanda daha rekabetçi bir konuma gelmesine ve bitki gen kaynaklarımızın gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmasına yardımcı olacaktır.

Artvin Çoruh Üniversitesi eğitimde katılımcı, paylaşımcı, insani erdem ve ilkeleri ön plana alan, değerler eğitimine önem vererek aynı zamanda modern yöntemleri esas alan bir eğitim modelini benimsemiştir. Bu çerçevede Kafkasya sınırına en yakın üniversite olması nedeniyle Kafkasya bölgesi ile etkileşimi artırarak ülkeler arası bilimsel ve kültürel bir köprü vazifesi üstlenmeyi hedefleyen Artvin Çoruh Üniversitesi, bölge üniversiteleri ile ikili iş birliği anlaşmalarının desteklenmesi ve mevcut anlaşmalara yenilerinin eklenmesi hususuna önem vermektedir.

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrenci merkezli eğitim anlayışı çerçevesinde öğrencilerine huzurlu, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunarak üreten, analitik düşünme becerisine sahip, girişimci, rekabet koşullarına ayak uydurabilen ve farklı alanlarda kendini geliştiren gençler yetiştirmeyi ilke edinmiştir.

Eğitim-araştırma faaliyetlerinin yanı sıra sosyo-kültürel alanlarda da birçok imkân sunan Artvin Çoruh Üniversitesi, öğrencilerinin topluma hizmet etme ve katkı sunma telakkisine sahip bireyler olarak yetişmesini amaçlamaktadır. Bu anlayış ve bu vizyonla araştırma, bilgi üretimi, yenilikçi ve gelişim odaklı bir üniversite olma yolundaki hedeflerimizi gerçekleştirme hususundaki çaba ve gayretimiz devam edecektir.” dedi.

Üniversitemizin Arıcılık ve Arı Ürünleri sahasında önemli bir vazife üstlendiğini belirten Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bilgin, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (TABMER) laboratuvarlarında bal analizlerinin yapılmakta olduğunu hatırlattı. Aynı zamanda Üniversitemizin arı ve arı ürünlerindeki hizmetlerinin akreditasyon sürecinde olduğunu ve sürecin tamamlanması ile birlikte bal başta olmak üzere yöreye özgü arı ürünlerinin sertifikalandırılarak pazarlanmasına imkân tanınacağını dile getirdi.

Artvin Çoruh Üniversitesinde aynı zamanda Bitki Distilasyon ve Ekstraksiyon Merkezinin kuruluş aşamasında sona gelindiğini hatırlatan Prof. Dr. Bilgin, merkezin özellikle tıbbi aromatik bitkiler sahasında yürütülen proje ve çalışmalara önemli hizmetler sunacağını vurguladı.

Artvin Çoruh Üniversitesinde proje kültürünün yaygınlaştırılması için seferberlik başlattıklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Bilgin, “Bilindiği üzere Üniversitemizde çeşitli akademik alanlarda birçok proje hazırlanmakta ve bu projeler TÜBİTAK, Avrupa Birliği ve Cumhurbaşkanlığı Proje Ofisi gibi çeşitli kurum ve kuruluşlardan destek almaktadır. Üniversitemiz akademik personel ve öğrencilerini proje üretme konusunda teşvik etmektedir. Hatırlanacağı üzere Eğitim Fakültesinden 30’a yakın öğrenci projesi TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programından destek alma hakkı kazanmıştır” diye konuştu.

Artvin Çoruh Üniversitesinin sosyo-kültürel çalışmalara ve sportif etkinliklere ayrı bir ehemmiyet gösterdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Bilgin, “Üniversitemiz Artvin’i turizm ve doğa sporları alanlarında bir merkez haline getirme gayreti içerisindedir. Her geçen gün eğitim kalitesini ileriye taşıyarak kıymetli öğrencilerimiz ve halkımız için Artvin’in çetin doğasını fırsata çevirmektedir. Örneğin öğrencilerimiz şehir merkezine yakın Mersivan Kayak Merkezi’nde uygun eğim ve kar kalınlığı ile eşsiz doğa manzarası eşliğinde kayak yapma imkânından istifade edebilmektedirler. Ayrıca yeşilin her tonunu barındıran ormanlar ile göllerin eşlik ettiği parkurlarda yürüyüş, kamp yapma ve eko-turlara katılma vb. pek çok etkinlik öğrencilerimizin değerlendirebileceği alternatifler arasında yer almaktadır.

Artvin Çoruh Üniversitesi su sporlarında da farkını göstermektedir. Üniversitemizde Spor Bilimleri Fakültesi tarafından her yıl çeşitli su sporları etkinlikleri düzenlenmektedir. Çoruh Nehri üzerindeki Marina Su Sporları Merkezinde gerçekleştirilen bu etkinliklere kano ve dragon yarışları örnek gösterilebilir.” ifadelerini kullandı.

Eczacılık Fakültesi kurulması yönünde planlamaların yapılmakta olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Bilgin, “Üniversitemiz akademi ve eğitim faaliyetlerini genişletme ve böylelikle kente ve bölgeye sunduğu hizmet ağını büyütme amacını taşımaktadır. Bu bağlamda Eczacılık Fakültesi kurmak hedefimizdir. Ancak Üniversitemiz fiziki mekân bakımından çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kalmaktadır. Yeni akademik birim ve ünitelerin inşası noktasında yerleşkelerimizin fiziki kapasitesi yetersiz kalmaktadır. Üniversitemiz Merkez Yerleşkesi sınırları içerisinde bulunan Karayollarına ait hizmet binası ve tesisi yerleşkemizin bütünlüğünü bozmaktadır. Bu durumun çözüme kavuşturulması için Artvin’de faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara aynı zamanda siz değerli basın mensuplarına önemli görevler düşmektedir. Kent ve üniversite bir bütün olduğu takdirde kentsel ve bölgesel kalkınmada önemli mesafeler kat edilebilir. Özellikle “yeşil kalkınma” konseptinde Üniversitemizin tek başına gayretleri yeterli olmayacaktır. Bu konuda Artvin’in ve Artvin’in halkının desteklerine ihtiyacımız vardır. Biz topyekûn kalkınma ve kentsel gelişime katkı sunacak her türlü hizmet ve faaliyete sahip olduğumuz imkânlar çerçevesinde destek olmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde 2000 kişi kapasiteli yurdun inşasının devam ettiğin belirten Prof. Dr.  Bilgin “Bu yurdun tamamlanması ile birlikte Merkez Yerleşkemizi kullanan öğrenci sayısında önemli bir artış olacaktır. Öğrencilerimiz ders dışı rekreatif zamanlarını yerleşkenin karşısında bulunan Çoruh Park’ta değerlendirmek isteyebilmektedir. Ancak Merkez Yerleşke ve Çoruh Parkı birbirine bağlayan asma köprü taşıma kapasitesi anlamında yeterli değildir. Bu nedenle bu hizmetin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için çelik ya da beton köprünün inşa edilmesi elzemdir” dedi.

Hopa ve Arhavi yerleşkelerimizdeki akademik birimler ile yerleşkelerin durumu hakkında bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Yusufeli Meslek Yüksekokulunun kendisine ait bir eğitim ünitesine ve bir yurda ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Rektörümüz Prof. Dr. Bilgin başta Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla ve Artvin Milletvekili Faruk Çelik olmak üzere Artvin Çoruh Üniversitesine destek sağlayan kurum ve kuruluşlara, basın mensuplarına ve Artvin halkına teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’in konuşmasının akabinde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Atakan Öztürk ve Prof. Dr. Bülent Sağlam, Genel Sekreter Doç. Dr. Muhammed Ardıç, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu,  Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Güner, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayla Bilgin, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Gültekin, TABMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur Gökhan Yıldırım ve Artvin Teknoloji Transfer Ofisi Sorumlusu Öğr. Gör. Dr. Tayfun Öztürk ilgili birim ve çalışma alanlarında yürütülen akademi ve eğitim faaliyetleri, kurumsal iş birlikleri ve temaslar ile proje uygulamaları ve farkındalık çalışmaları gibi kentsel ve bölgesel kalkınmaya müspet katkılar sunacak muhtelif konular hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Artvin Gazeteciler Derneği Başkanı Zeki Alkan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars ve Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği Başkanı Fatih Tüysüz’ün de katıldığı programda gazeteciler çeşitli konularda Artvin Çoruh Üniversitesi ile ilgili görüş önerilerini paylaştılar. Kahvaltı ikramına yer verilen program soru-cevap bölümü ve fotoğraf çekiminin akabinde tamamlandı. – AÇÜ