AÇÜ 2021-2022 Mezunlarına Tören Yaptı

tarafından
746
AÇÜ 2021-2022 Mezunlarına Tören Yaptı
Bu haber 1.468 kez okundu.

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) eğitimlerini tamamlayan yaklaşık 2 bin 400 öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi.

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi’nde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende AÇÜ halk oyunları ekibince bir gösteri sunuldu.

Törende bir konuşma yapan AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, bölümlerinden mezun olana öğrencileri gelecek hayatlarında başarılar diledi.

Mezuniyet programında öğrencilere seslenen AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Eğitim hayatınızdaki önemli dönüm noktalarından biri olan üniversite eğitiminizi başarıyla tamamladınız. Önünüzde kendiniz, aileniz ve ülkemize karşı sorumluluklarınızın olduğu bir hayat bilinciyle yapacağınız çok şey var. Yani artık Tahsil Mektebi döneminden, asıl okul olan tabiri caizse Hayat Mektebine geçiş yapma aşamasına girdiniz. Her sonun yeni bir başlangıç olduğunu unutmayın. Bu bilinçle hareket ettiğiniz takdirde kariyer basamaklarını hızla tırmanacağınıza şüphe yoktur. Bu süreçte elde edeceğiniz başarı ve toplumsal katkı siz ve aileniz kadar Artvin Çoruh Üniversitesi’ni de yüceltecek ve bizleri onurlandıracaktır. İnsanlar; yek diğerinden ve başka canlılardan sahip oldukları değerlerle ayrılırlar. Bizi biz yapan, Millet yapan, şanlı tarihimizi ortaya koymamıza vesile olan, bize kimlik kazandıran sahip olduğumuz değerlerdir. Onun için bizim her zaman söylediğimiz gibi eğitimi kuşun kanatlarına benzetirsek (aman sakın ha kuşa çevirmeyelim) meslek ya da uzmanlık eğitimi kuşun bir kanadını oluşturuyorsa diğer kanadını da değerler eğitimi teşkil etmek zorundadır. Bizi biz yapan bize kimlik veren insani omurgamızın ruhunu teşkil eden umde-i kadime dediğimiz asla vazgeçmeyeceğimiz unutmamamız gereken manevi değerlerimiz vardır. Ahde vefa, emanete riayete, sözünde durmak, adil olmak, akıllı ve dürüst olmak, ilim hikmet ve basiret sahibi olmak bunlar bizi geliştirecek; önce kendimize, sonra ailemize, sonra da ülkemize ve dünya insanlık ailesine yarar sağlayacak, katkı sağlayacak temel değerlerimizdir. İnsani gelişimimizi tamamlamamız için bu değerlere mümkün olduğunca sahip olmak ve uygulamak durumundayız. Bundan sonra çıkacağınız uzun hayat yolculuğunda bu değerler sizleri doğruya iyiye ve güzel bir hayata götürecek temel kılavuz olacaktır. Değerli Hocalarımız, Bu önemli günün en önemli mimarları olarak dört yıl boyunca öğrencilerimizle tek tek ilgilenerek onların alanlarında kendilerini geliştirmelerine katkı sunmanız nedeniyle sizlere de öğrenci ve veliler adına teşekkür etmek istiyorum. Onlara bilgi vermenin yanı sıra birey olarak sorumluluk almayı, bir ekibin parçası olarak paylaşma ve dayanışmayı ve topluma karşı sorumluluklarını öğreterek onlar için hayatları boyunca örnek alacakları bir rol model oldunuz. Sevgili mezunlarımız, Hayatınızda yeni bir sayfa açıyorsunuz. Hayatınızın bu yeni döneminde edineceğiniz tecrübeler neticesinde dil, kültür ve manevi değerlerimize önem vermeyi ve bu değerlere sahip çıkmayı unutmayın. Sözlerime burada son verirken mezuniyetinizi tekrar tebrik ediyor, sizlerin bugünlere gelmenizde katkı sağlayan üniversitemizi unutmamanızı temenni ediyorum. Bugünü, bir ayrılık olarak görmeyin. Hayattaki başarılarınızı bizlerle paylaşarak, üniversitenizi sık sık ziyaret edin. Bizim için elde edilebilecek en büyük ödül, sizlerin başarısı ve mutluluğudur. Bundan sonraki hayatınızda hepinize sağlıklı, mutlu, hayırlı ve başarılarla dolu bir ömür diliyorum.”

Mezun Öğrencilerin adına konuşma yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencisi Şüheda Toksoy konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “4 yıl önce sevinç, korku, endişe gibi karmaşık duygularla başladığımız üniversiteye bugün kendine güvenen, ayakları yere sağlam basan, kendini geliştirmiş ve sürekli gelişim bilinci kazanmış bireyler olarak ayrılıyoruz. Biliyoruz ki bizim yaşadığımız endişenin aynısını, belki daha fazlasını yaşayan birileri daha vardı; AİLELERİMİZ. “Acaba çocuğum ne yapacak, alışabilecek mi, başara bilecek mi?” gibi endişeler taşıyan ailelerimizde bizdeki değişimleri gözlemleyerek bu endişelerden kurtuldular. Bizler üniversite hayatımız boyunca geçen yılları en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştık. Hem derslerimizde başarılı olabilmek hem de iş hayatımızda yer alabilmek için gerekli olan bilgi birikimini alarak kendimizi yetiştirmeye çalıştık. Hepimiz biliriz ki, iyi yetişmiş birey için “Bunu ne iyi yetiştirmişler.” demezler, ” Kendini ne iyi yetiştirmiş, ne kadar iyi geliştirmiş.” derler. Bizler bu gerçeğin farkındayız. Bugün mezun oluyoruz ama öğrenmemiz ve gelişmemiz burada son bulmayacak. Biz örgün eğitimimizin belki son durağı olacak olan bu üniversiteden aldığımız enerji ile kendimizi devamlı yenileyip, geliştirip, bilime, etik değerlere ve ilkelerimize devamlı bağlı kalarak topluma ve bilime katkı sağlamaya çalışacağız.

Bizler şimdiye kadar hep sizlerden aldık ve sizlerde hep veren eller oldunuz. Bundan sonra üretme ve verimli olma çağımız başlayacak bu gerçeğinde bilincinde, bize düşen sorumluluğun farkındayız. Bu farkındalık toplumda bizlere farklı yerler kazandıracaktır. Sizler okul hayatımız boyunca bazı sınavlar yaparak hakkımızda değerlendirmeler yaptınız. Meslek hayatımız boyunca bizimle ilgili asıl değerlendirmenin yerimizi toplumda alırken olgunluğumuz, eğitimimiz, sizden aktarılan tecrübelerin iş olanaklarıyla topluma aktarılması olarak yapılacağının bilincindeyiz. Her insanın hayatında mutlaka keskin dönüm noktası vardır. Bu dönüm noktası mezuniyetten sonra sahip olacağımız işler örnek olarak gösterilebilir. Bu nedenle bu sıralarda almış olduğumuz eğitim hayatımızın yeni sayfalarında bizlere temel oluşturacaktır. Eğitim hayatımızda başarı siz hocalarımızdan aldığımız deneyim ve tecrübe hayat okulumuzda da bizleri başarılı kılacağına inanıyoruz.”

Program dereceye giren öğrencilere mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından kep atılması ile sona erdi. – AÇÜ