Eğitim-Bir-Sen Artvin Şube Başkanı İnce, “Öğretmenlik Meslek Kanununun hakları yarım kalmasın”

tarafından
20
Eğitim-Bir-Sen Artvin Şube Başkanı İnce, “Öğretmenlik Meslek Kanununun hakları yarım kalmasın”
Bu haber 33 kez okundu.

 

Eğitim-Bir-Sen Artvin Şube Başkanı İbrahim İnce, Öğretmenlik Meslek Kanununun tüm eğitimcilerin beklentilerini karşılaması gerektiğini kaydetti.

Eğitim-Bir-Sen üyeleri Öğretmenlik Meslek Kanunun beklentileri karşılamasıyla ilgili 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Önünde yapılan açıklamada konuşan İnce, “Uzun yıllar ihtiyaç haline gelen ve yıllarca talep ettiğimiz Öğretmenlik Meslek Kanunu, nihayet bundan iki yıl önce çıkarılmıştı. Ancak ne yazık ki çıkarılan kanun, bütün uyarılarımıza rağmen ihtiyacı karşılayacak şekilde düzenlenmemiş, daha ilk uygulamasında yetersizliği ortaya çıkmıştı. Kapsamı dar tutulmuş; şube müdürlerini, ilçe Milli Eğitim Müdürlerini, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarını, bakanlık ve eğitim müfettişlerini,  şahsa bağlı uzmanları ve araştırmacıları kapsam dışı bırakan mevcut kanunun bir kısım maddeleri ise Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bu günlerde yetersizliği açık ve iptal edilen maddeleri ile uygulama şansı kalmayan kanunun yeniden düzenlenmesi ve bu sefer kapsamı geniş, şiddete yaptırım içeren ve eğitimcilerin tamamını memnun edecek bir kanun tasarısı, TBMM gündemine gelsin istiyoruz.” dedi.

İnce, yetkililerden beklenti ve taleplerini şöyle sıraladı:

“Öğretmenlik Meslek Kanunu ekonomik krize kurban edilmemelidir. Ek ders ücreti artırılmalıdır. Uzman ve başöğretmenlik kıdem süreleri söz verildiği gibi 5 ve 10 yıl olmalıdır. Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası katmerli ceza haline getirilmemelidir. Birinci dereceye gelen bütün memurlara 3600 ek gösterge hayata geçirilmelidir. Kadroya geçen öğretmenler, kadrolu öğretmenliğin özlük haklarından faydalanmalıdır. Anayasal bir hak olan aile bütünlüğü teminat altına alınmalıdır. Sözleşmeli öğretmenlik ve öğretmen alımında mülakat kaldırılmalıdır. Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılmalı, memurluğa sınavsız geçişin önü açılmalıdır. İptal edilen Toplu Sözleşme İkramiyesine çözüm üretilmelidir. Kamudaki şeflerin maaş dezavantajları giderilmelidir” dedi. – Tahsin Atasert