AFGAD Başkanı KARS 29’uncu Maddeden Vazgeçilmeli

tarafından
548
AFGAD Başkanı KARS 29’uncu Maddeden Vazgeçilmeli
Bu haber 1.020 kez okundu.

 

AFGAD Başkanı Yaşar KARS, T.B.M.M.’de kabul edilen yeni basın yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yasanın internet gazeteciliği ile yazılı basını birleştirildiğini belirten Başkan Kars, mevcut haliyle Anadolu’da yayınlanan 1000’e yakın gazeteyi büyük bir çıkmazın içine sokacağını belirtti.

İnternet Gazeteciliğinin ayrı bir yasası olması gerekir diyen Yaşar Kars, konuyla ilgili şunları ifade etti; “Şartlar gereği bu alanda önemli düzenlemeler yapılması gerekiyordu. Ancak, çıkanyasa bu beklentimizi ne yazık ki boşa çıkardığı gibi, 29. Maddesi de üstüne tuz biber ekti. Bu maddenin olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz. Üst kuruluşumuz Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) tarafından Ankara’da tüm siyasi parti temsilcileriyle görüşmeler yapıldı. Bu konudaki endişeler dile getirildi. Fakat basın meslek örgütlerinin ve tüm kamuoyunun, bu konudaki endişeli tepkilerine rağmenyasa bu haliyle geçti.

  1. Madde de belirtilen ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ şeklindeki ifadenin, kişi ve kurumlara göre farklı sonuçlar doğurarak, basın özgürlüğünü engelleyen bir tutuma dönüşebilecek olması tedirgin edicidir. Yasadaki ucu açıklık, yoruma göre kanaat oluşmasına meydan verecektir. Bu yanlıştan dönülmelidir.

Ayrıca yeni yasa ile internet medyası da resmi ilan alabilecek. Bu durum, yazılı medya açısından rahatsızlıklara neden olacaktır. Her iki mecranın aynı kefede değerlendirilmesi, olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bunun yanında, basın kartları komisyonunda gazetecilerin haklarını savunan basın meslek örgütleri es geçilmiştir. Gazetecilik yapmayan bazı kamu kurum yöneticilerine, basın kartı verilecek olması büyük bir hatadır. Bu yasa mevcut haliyle Anadolu basınını yavaş yavaş yok edecektir.” – AFGAD