6-9 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan EMITT fuarında Artvin namına en ufak bir standımız yok

tarafından
62
6-9 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan EMITT fuarında Artvin namına en ufak bir standımız yok
Bu haber 115 kez okundu.

TÜRSAB Artvin İl Temsilcisi Erhan Gazihan, “Artvin ili olarak maalesef bu fuara katılmıyoruz nedeni ise valilik bütçesinin yetersiz oluşu”

Türkiye’nin en önemli turizm fuarlarından olan EMITT Turizm Fuarına bu yıl Artvin’in katılmamasına acenteler tepki gösterdi.

Türkiye’de şehirlerin hatta köylerin markalaşmasına ve yerli yabancı turistle buluşmasına ev sahipliği yapan turizm sektörünün dünyaya açılan en önemli kapısı olarak gösterilen EMITT Fuarında  bu yıl Artvin yer almayacak.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB)  Doğu Karadeniz Bölge Başkanı Volkan Kantarcı ve acente temsilcileri Hopa’da yapılan toplantıda bir araya gelerek, EMITT Fuarına katılmama nedenleri ve kentin turizm gelişmeleri hakkında istişarelerde bulunuldu.

Toplantı sonrası acente temsilcileri adına açıklama yapan TÜRSAB Artvin İl Temsilcisi Erhan Gazihan, “Artvin ili olarak maalesef bu fuara katılmıyoruz nedeni ise valilik bütçesinin yetersiz oluşu. Turizm kenti olacağız diye her yerde konuşulurken neden fuarda standımız olmuyor?” dedi.

Acentelerin ortak açıklamasını aktaran Gazihan, konuşmasında şunları kaydetti:

“Geçen sene 6 Şubat depremlerinden dolayı bu fuara katılmayacağız denildi. Biz de olumlu karşıladık stant kurulmadı. Fuara gidildiğinde deprem yaşayan bütün illerin hepsinin standı vardı ama bizim yoktu yine kabul ettik, olabilir bir şey dedik kabullendik. Ancak bu sene Türkiye’nin en büyük turizm fuarı olan EMİTT fuarında Artvin namına en ufak bir stant çalışması bulunmuyor. Aylar öncesinde bir konuşması yapıldı stant kurulacağı hakkında bize bilgi verildi hatta metrekareleri üzerinden bahsedildi. Ancak oraya ayrılan bütçe konusunda sıkıntı olduğu ve bütçemizin olmadığından dolayı da EMITT Turizm Fuarına katılamayacağımızı hakkında bize bilgi verildi. Biz bunu birkaç sefer tekrardan sorguladık hatta ilimiz bünyesinde bulunan ticaret odalarıyla görüştük. Ticaret odaları bu konuda bize geri dönüş yaptılar. Kesinlikle bu bütçe konusunda biz de Ticaret ve Sanayi Odaları olarak destek verelim. Buna Arhavi, Borçka, Hopa ve Artvin Ticaret Odaları hepsi birden bütçeye biz de destek verelim fuarda standımız olsun diye talepte bulundular ama bir türlü bu konuda birleşip bir bütçe oluşturulamadı ve biz 6-9 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan EMITT fuarında Artvin namına en ufak bir standımız yok.”

Fuarın Artvin’e katkılarından bahseden Gazihan, Artvin için turizmin önemine dikkat çekerek, “Acenteler Artvin standında kendi broşürlerini ve tanıtımlarını yapıyor. Diğer acentelerle görüşülüyor veya Artvin ile alakalı bilgi edinmek isteyen acenteler, otelciler veya paket tur yapan firmalar, büyük firmalar gelip oradaki acentelerle, otelcilerle ya da yetkilileriyle görüşme fırsatı, bilgi alma fırsatı buluyorlar.  Artvin’i hiç destinasyon programına koymamış acenteler bile bizden edindiği bilgilerden sonra Artvin programını yapmaya karar veriyorlar. Artvin’i hiç bilmeyen insanlar Artvin hakkında görsellerle, broşürlerle kişisel olarak bilgiler ediniyor. Yani bir şekilde Artvin insanların aklında yer ediyor. Biz Artvin’i başka türlü nasıl tanıtabiliriz? Artvin zaten Türkiye’nin ucunda kalmış bir yer. Trabzon’dan Rize’den sonra bu bölgeye unutulmuş da bir yer. Yatırımın da olmadığı bir yer ve biz diyoruz ki her gün gelişmesi için ne lazım turizm lazım.  Her yerde turizm ismi geçiyor ama turizm için yapılan en ufak bir şey yok. Turizm fuarına katılmıyorsak biz Artvin’de turizmi nasıl ilerletebiliriz?” diye konuştu.

Öte yandan Artvin Kültür ve Turizm İl Müdürü Yunus Emre Aytekin, EMITT fuarına katılan acente ve turizm firmalarını bilgilendirmek amacıyla Artvin’e davet edeceklerini önümüzdeki yıl ona göre program yapacaklarını aktardı. – Tahsin Atasert