42’ncisi Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivalinde Şampiyon “VEFA

tarafından
193
42’ncisi Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivalinde Şampiyon “VEFA
Bu haber 378 kez okundu.

42’ncisi Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali sona erdi.

Baş kategorisinde şampiyon “Vefa” oldu.

1200 rakımlı Artvin Kafkasör yaylasında bu yıl 42. düzenlenen boğa güreşlerinde boğalar arenada şampiyonluk içi kıyasıma mücadele etti.

Boğa güreşlerine Artvin ve ilçeleri olmak üzere Erzurum ve  Rize illerinden olmak üzere toplamda 147 boğa sahibi katıldı.

Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, ayak, deste ve süperbaş olmak üzere 7 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşlerine bu yıl Yıldızlar boyunda 5 kategori daha eklenerek güreşler iki günden dört güne çıkartıldı. Boğa yetiştiricileri 380 ile 950 kilogram ağırlığında olan boğalara büyük özenle bakıp güreşlere hazırlıyor.  Boğalara takılan Yenilmez, Mahsum, Kanas, Mafya, Horoz, CanPolat  gibi ilginç isimler arenaya çıkan boğalar sahiplerine üstünlük sağlamak için mücadele etti.

Artvin Belediyesi organizasyonunda, Artvin Kafkasör Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma  Derneği tarafından düzenlenen ödüllü boğa güreşleri festivalini havanın aşırı yağışlı olması sebebiyle tahmini 20 bin kişi izledi.

25 hakem ve 100 kişinin görev aldığı festivalin baş boğa sahibine 85 bin TL para ödülü verilirken, güreşlerde toplamda ise 475 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Güreşler öncesi kampa giren boğa ve sahipleri sıkı bir hazırlık dönemi geçirdi. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar; pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Sivri boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise idrar testine tabi tutuldu.

Güreşleri izlemek için vatandaşlar sabahın erken saatlerinde arenada bulunan tribünde yerini alırken, tribünde yer bulamayanlar çadırlardan güreşleri takip ettiler. – Gökhan Özçelik