24 Yaşında 19 Şampiyonluğu bulunan ŞİMŞEK ilgi görmeye devam ediyor

tarafından
23
24 Yaşında 19 Şampiyonluğu bulunan ŞİMŞEK ilgi görmeye devam ediyor
Bu haber 44 kez okundu.

Borçka’da 24 yaşındaki ŞİMŞEK adlı boğa 19 şampiyonluğu ile ilgi görmeye devam ediyor.

Borçka ilçemize bağlı Küçükköy Mahallesinde (Dakvara) boğacılıkla uğraşan Ebubekir Kambur, birçok şampiyonlukları bulunan 24 yaşındaki Şimşek isimli boğasına gözü gibi bakıyor.

19 şampiyonluğu bulunan 24 yaşındaki Şimşek sahipleri gel deyince geliyor, dur deyince duruyor.

Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri kentte büyük ilgi görüyor. Güreşlerde boğaların başarılı olabilmesi için aylar öncesinden kuru üzüm, yumurta, pekmez vs gibi özel yemlerle besleyen boğa sahipleri, aynı zamanda koşu ve güç için ağırlık taşıtıyor.

Borçka İlçemize Küçükköy Mahallesinde (Dakvara) hayvan besiciliğini yapan aynı zamanda boğa güreştiren Muhammet, Hayati ve Ebubekir Kambur kardeşler yaşına ender rastlanan 24 yaşındaki Şimşek adlı boğasına özenle bakıyor.

19. kez şampiyonluğu bulunan Şimşek’i yıllar önce satın alan Kambur kardeşler, başarıları sayesinde hiç satmayı düşünmemişler. Hatta ahırında bulunan bir çok boğanın ırkı Şimşek’e ait. Yıllarca boğalarıyla aralarında farklı bir bağ oluşurken, Şimşek, sahipleri ne derse ne söylerseler anlayıp yapıyor. Dur deyince duruyor, ilerle deyince ilerliyor, bekle deyince bekliyor.

Sahipleri boğanın söylediklerini yapmasını 24 yıldır birlikte olmalarına bağlıyor.

Aynı zamanda Küçükköy Mahallesi Muhtarı olan boğa sahibi Ebubekir Kambur, “damızlık ve pehlivan boğaları besiciliğini yaptıklarını söyledi. 24 yaşında olan Şimşek isimli boğalarının arenalarda yapılan güreşlerde 19 kez baş boğa seçilerek gönüllere taht kurduğunu” dile getirdi.

Kambur, “Boğamız bizi artık anlıyor 24 yıl birlikte geçti. Sağa dön, sola dön, git, gel, dur, gibi komutları anlar yerine getirir. Mahallenin hatta ilçenin ayrıca maskotu seveni taraftarı çok. Boğamızın en uzun güreşi 12 dakika sürüyordu. Son güreşi ise 4 dakikada rakibini yenerek bir kez daha birinci olduğunu” ifade ettiler.

Şimşeği satmayı hiç düşünmediklerini ifade eden Kambur Kardeşler, “Ona paha biçemem, bizim için ayrı yere sahip” olduğunu söylediler. – Gökhan Özçelik