YENİ YUSUFELİ İLÇESİ YEŞİLLENDİRİLİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Artvin’de yaptığı yatırımlarla Çoruh Nehrine altın gerdanlıklar takmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya, karayolları ve köy yollarını yeniden inşa etmeye, tarihi eserleri korunmaya, enerji ve telefon hatlarını yenilemeye, gölet ve sulama işleri de yapmaya devam ediyor.

Tamamlandığında Ülkemizin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajının göl sahasında kalacak olan Yusufeli İlçesi Yeni Yerleşim Yeninde Modern bir İlçe olarak inşa ediliyor.

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan Yeni Yusufeli İlçesi altyapısı, üstyapısı ve çevre düzenlemesi ile birlikte yapılmaktadır.

Yeni Yusufeli İlçe Merkezinin ağaçlandırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Yeni Yusufeli İlçemizi yeşillendiriyoruz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüz ve Orman Genel Müdürlüğümüz işbirliği ile Yeni Yusufeli Yerleşkesinde ağaç ve fidan dikim çalışmalarımız devam ediyor. Günümüze kadar 5 bin 144 adet ağaç ve 25 bin 600 adet fidan dikimi gerçekleşmiştir. Dikilen meyve ağaçları çeşitleri Zeytin, Nar, Hurma, Kiraz, Ceviz, İncir, Kayısı, Vişne, Muşmula, Erik, Dut, Ayva ve Elmadır. Dikilen fidan çeşitleri ise Defne, Lavanta, Ardıç, Fıstık Çamı, Mahlep, Akasya, Sedir, Selvi, Zakkum ve Ateşdikeni’dir.” dedi.

dsi26@dsi.gov.tr