Yavuz, “Eksik Adalet, Adalet Değildir”

 

         TMMOB, “Eksik Adalet, Adalet Değildir Katliama Ortak Olanların Tümü Cezalandırılana Kadar Hukuk Mücadelemize Devam Edeceğiz!”

10 Ekim Katliamı Davası Karar Duruşması sonrasında TMMOB ( Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri( ARTVİN İKK) Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz tarafından mahkeme sürecine ve karara ilişkin basın metni yayınladı.

Yavuz açıklamasında şunlara yer verdi,” Türkiye tarihinin en büyük kitle kıyımı olan 10 Ekim Katliamı davasında karar açıklandı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 9 sanığa “Anayasal düzeni ihlal” suçundan birer kez, “kasten öldürme” suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Tutuklu yargılanan diğer 10 sanık da örgüt üyeliği ve çeşitli suçlardan ceza aldı. Firari 17 sanığın ise davası ayrı bir dosyada görülmeye devam edecek.

İki yıldır devam eden mahkeme süreci boyunca yaptığımız her açıklamada, davanın eksik yürütüldüğünü, saldırganlar yargılanırken, saldırının gerçekleşmesine adeta göz yuman sorumluların görmezden gelindiğini dile getirmiştik.

Mahkeme kararı, dava sürecine ilişkin eleştirilerimizi bir kez daha haklı çıkardı. Mahkeme heyeti saldırganları cezalandırırken, saldırının gerçekleşmesinde sorumluluğu olan kamu görevlilerini mahkeme huzuruna bile çıkartmadı.

Oysa dava boyunca, katliamı gerçekleştiren sanıkların istihbarat birimlerinin takibinde oldukları, canlı bombalara ilişkin listelerin ortaya çıktığı, tüm bunların dinlenen telefonlarda açık açık konuşulmasına rağmen hiçbir işlem yapılmadığı, Gaziantep başta olmak üzere bölge illerinde örgütlenme faaliyeti yürüten IŞİD üyelerine göz yumulduğu, canlı bombaların adeta ellerini kollarını sallayarak Gaziantep’ten Ankara’ya kadar geldikleri açık biçimde ortaya çıkmıştır.

Dolayısıyla sadece kendini patlatanlar ve suç ortakları değil, tüm bu yaşananlarda katkısı bulunan, sorumluluğu olan her kademedeki kamu görevlileri de kasten bu katliama ortak olmuşlardır. Kamu görevlilerinin görev suiistimalleri açıkken, dosyaya giren belgelerde açıkça yazmaktayken, buna ilişkin hiçbir işlem yapılmamış, sorumlular mahkeme önüne çıkartılmamıştır.

Bu tarihe karşı bir suçtur. Bu insanlığa karşı bir suçtur. Bu çocuklarımıza, 10 Ekim günü yitirdiğimiz canlara karşı suçtur.

Eksik adalet, adalet değildir! Bizler 10 Ekim’de kaybettiğimiz arkadaşlarımızı unutmadığımız gibi, katliamın sorumlularını da unutmayacağız, unutturmayacağız. Patlamalar sonrasında yaralılara gaz bombalarıyla, basınçlı suyla saldıran emniyet yetkililerini unutmayacağız. Katliamın sorumlularını gizlemek için “Kokteyl Örgüt” açıklamasını yapan dönemin Cumhurbaşkanını unutmayacağız. “Katliam sonrası oylarımız artışa geçti” açıklamasını yapan dönemin Başbakanını unutmayacağız.

İnsanlığa karşı işlenmiş bu büyük suçun parçası olan herkes yargılanıncaya, hak ettikleri cezayı alıncaya kadar hukuki mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız, unutursak kalbimiz kurusun!”

DA