Yaşlı delikanlılardan kış hazırlıkları

         Borçka’da yaşlı çiftlerin kış hazırlıkları görenlere maşallah dedirttiriyor.

Artvin Borçka ilçesine bağlı Demirciler Köyünde yaşayan 82  yaşındaki Metin Büyük ile 75 yaşındaki Fikriye Büyük, ilerleyen yaşlarına rağmen, “Evde oturup kalmak yerine kışlık yakacaklarımızı hazırlıyoruz” dediler.

Köyün en yaşlısı olan Metin Büyük, yaşına rağmen spor amacıyla her gün köyde yaklaşık 2 kilometre yürüyüş yapıyor. Evin işlerine de yardım eden çiftler, koca tomrukları  önce demir çivisi ile daha sonra baltayla odun  kırıyor.

Yaşlı çiftler biran bile olsun ayrı kalmadıklarını ve evde oturmak yerine yola çıkıp dolaşıyoruz, hareket ediyoruz. Her gün çalışmasak kalkamıyoruz. Hayvansal ürünlerin yanı sıra kara lahana ile beslenip kendimizi zinde tutuyoruz.

60 yıllık mutluğun sırını anlatan yaşlı çitler, “bizde doğal gaz yok ama, doğal odunla yapılan yemek lezzetlerini ve pişirdikleri kestane kebap ve odun ateşinde demlenen çayı keyfi ile sevgi bağlarımızı yeniliyoruz. Odun kırmaya hevesli olan yalnızca yaşlılar değil  daha henüz 5 yaşında olan Yiğit Ege ise kendisinden büyük  balta ile koca odunları kırıp eve taşıyor. Parçaladığı oduna ise kendisi de şaşırıyor. – BÜLENT ATASERT