Vali Doruk, Muratlı Çay Fabrikasında İncelemelerde Bulundu

         Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Gürcistan Sınırındaki Muratlı Çay Fabrika Müdürlüğünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

         Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Borçka ilçemize bağlı olan ve Gürcistan sınırında bulunan Muratlı Köyündeki ÇAYKUR’a bağlı Muratlı Çay Fabrikası’nı ziyarete gelerek, Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker ile birlikte fabrika ile ilgili incelemelerde bulundu.

Muratlı Çay Fabrikası Müdürü Erdal Tohumcu ise ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, fabrikasının mevcut yapısı ve çay işleme kapasitesi hakkında teknik bilgi verdi:

Yıllık ortalama 20 bin ton yaş çay alımı yaptıklarını belirten Tohumcu, “Fabrikada günlük 190 ton yaş çay işleniyor. İlçemizde 21 bin dönüm yaş çay arazisi, 106 alım yeri ve 4000 bin yaş çay üreticisi var. 201 mevsimlik işçi, 11 kadrolu işçi ve 11 memur personel bulunmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur; “İl genelinde 2018 yılı itibarıyla 19 bin 666 çay üreticisinin bulunduğunu belirterek, toplam 89.459 da alanda 147 bin 347 ton çay yaprağı üretimi gerçekleştirdiğini ve 2019 yılı 3. sürgün yaş alımının devam ettiğini söyledi.

Çay üreticisi Yaşar Kahraman’ın çay bahçesinde bir süre incelemelerde bulunan Vali Doruk ve Kaymakam Türker, ellerine aldıkları çay makasıyla bir süre çay toplayarak diğer çay üreticilerinin, sektörde karşılaştıkları sorunları ve taleplerini dinlediler.

Yapılan incelemelerin ardından Vali Doruk ve Kaymakam Türker, bölge için çok önemli bir gelir kaynağı olan çayın sağlıklı koşullarda üretilerek,  tüketiciye ulaştırılmasında gösterdikleri özen ve hassasiyetten dolayı tüm ÇAYKUR çalışanlarını tebrik ederek, köyden ayrıldılar.

Haber: Bülent Atasert

Bu haber 2.092 kez okundu.