Vali Doğanay, TRT Trabzon Radyosu’nun Konuğu Oldu

 

        Artvin Valisi Ömer Doğanay, TRT Trabzon Radyosu’nun konuğu oldu.

        TRT Trabzon Radyosu’nda, her gün sabah 10.00 ile 12.00 arasında canlı olarak yayınlanan “Merhaba Karadeniz” programına telefonla bağlanan Vali Doğanay, Artvin Valiliği’nce hazırlanan  “Engelsiz Şehir” ve “En Yaratıcı Etkinlik” projesiyle kategorislerinde iki ödül kazanmasıyla ilgili bilgi verdi.

Vali Doğanay, Yaşayan Şehirler Platformu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen, ‘Şehir Ödülleri Türkiye yarışmasında “Engelsiz Şehir” ve “En Yaratıcı Etkinlik” kategorisinde Artvin Valiliğinin iki ödül kazandığını söyledi.

Yaşayan Şehirler Platformu İzmir 9 Eylül Üniversitesi Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı destekleriyle hayata geçirildiğini belirten Doğanay, şunları söyledi:

“Şehir ödülleri bu manada destek bulmuş bir olaydır. Bu faaliyetin amacı şehir ortağı paydaşlarının hayata geçirdiği kentin geleceğini şekillendirecek, doğru projeler ve uygulamaların desteklenmesi iyi uygulamaların örnek gösterilmesi ve kentlerdeki paydaşlarla paylaşılması yeni proje ve uygulamalar için cesaretlendirmek fikir alışverişi yapılabilecek bir ortam, zemin oluşturmak amacıyla çok özel bir proje olduğunu düşünüyorum. Buradaki amaç şu Artvin’de yaşayan insanlara, genciyle, yaşlısıyla, engellisiyle, sağlıklısıyla,  öğretmeniyle ve öğrencisiyle buraya gelen misafirleriyle turistleriyle yani burada yaşayan herkese bütün canlılara güzel bir ortam hazırlamaktır. Bu projenin amacı, burada bu projeye destek veren ve ayrıca tanıtılmasını sağlayan sizlere Artvin Valisi olarak çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gürcistan sınırında bulunan Borçka ilçesine bağlı Camili (Macahel) bölgesini içeren ‘En Yaratıcı Etkinlik’ projesinin de ödüle layık görüldüğünü anlatan Doğanay,” Camili bölgemizde yapmış olduğumuz Kafkas Arı ve Bal festivali etkinliğimiz var. En orijinal etkinlik dediğimiz festivalimiz Camili bölgemizdedir. Artvin Valiliği olarak ödül kazandık en orijinal etkinlik dediğimiz projemizde asıl olan camili bölgemizi ülkemize ve dünyaya tanıtmaktır.

Bildiğiniz gibi camili bölgesi Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanıdır. Ayrıca buradaki festivalde saf Kafkas arı ırkının tanıtılması amaçlanmaktadır. Camili bölgemiz UNESCO tarafından tanımlanmış özel bir bölgedir. Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı olarak buradaki biyoçeşitlilik doğal özellikler ve kültürel öğelerinin tanıtılmasını da amaçlamaktadır

Macahel bölgesinde Türkiye’ye özgün diyebileceğimiz kültürel etkinliklerimiz de var. Burada yaşları 50 ila 80 arasında değişen yaşlılar korosu var. Bu koronun adı ise, Macahel Çok Sesli Yaşlılar Korosu’dur. Bu korunun özelliği hiçbir müzik aleti olmadan kendilerinin çıkardığı sesler ile özgün tarzda müzik üretmeleridir. B insanlar ve bu bölge 400 yıllık bir kültürü yaşatmaktadırlar. Bu koro, UNESCO tarafından 2015’te somut olmayan kültürel miras ve 2016’da Kültür Bakanlığı’nın yaşayan insan hazinelerinde yer almıştır. Bu unvan çok önemlidir ve anlamlıdır. Bu koromuzu geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kendilerini saraya davet ettiler.  Yaşayan insan hazineleri listesine alındı. Bu koro yöresel söyledikleri şarkılarla bu kültürü buranın insanını geçmişten şimdiye ve şimdiden geleceğe taşıyorlar. Buradan sizin aracılığınızla değerli koro üyelerini selamlıyorum ve kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum” diye konuştu.

Artvin Valiliğince 2010 yılından bugüne kadar yaklaşık 18 proje yaptıklarını kaydeden Doğanay,

“En son projemiz de kamu personeline işaret dili eğitimidir.  Bu projemiz gerçekten görsel basında ve yazılı geniş yankı buldu.  İşaret dili eğitimi alan kamu personelimiz, işaret diliyle İstiklal Marşı’mızı okudular, Fatiha Suresini okudular ve yine işaret diliyle buraya has bir türkü okudular. Dolayısıyla buranın kültürünü daha doğrusu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kültürünü harmanlamış oldular. Çok güzel bir çalışma oldu. Bu çalışmada emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum.”

Artvin Valiliği olarak insana dokunan ve hayatlarını kolaylaştıran projeleri hayata geçirmeye çalıştıklarını belirten Doğanay,” Bu anlamada şu anda elimizde yaklaşık 20 adet projemiz var. Bunların hepsi de insana dokunan,  yani insanla temas eden,  insan hayatını kolaylaştıran, kültürümüze temas eden ve kültürümüzü daha sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde ulaştırmayı hedefleyen projelerdir. Mesela şu anda uygulamaya başladığımız bir projemiz var. İlk yardım olayı var. İlk yardım çok önemlidir. İlk yardım hayat kurtarır. İlk yardımdaki ilk yarım saat çok önemlidir yani altın saattir. İlk yardım müdahalesi yapılabilirse kişi yüzde 50 hayat kurtarıyor. Malum Artvin’in coğrafi yapısı itibari ile ulaşım imkânları çok zor bizde öncelikle köylerde daimi yaşayan kimler var,  imamlar var, geçen hafta köy, mahalle ve cami imamlarına ilk yardım eğitimini verdik. 5 bin öğrencimize taşımalı eğitim servisinden faydalanıyor. Servis şoförlerine de ilk yardım eğitimini verdik. Bundan sonra muhtarlara ve ihtiyar heyeti üyelerine de bu eğitimi vereceğiz. Bu şekilde hayata temas eden insanların maddi ve manevi hayatını kurtaracak projeler inşallah ilimizde devam edecek” diye konuştu.

AVBM