Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Vali Doğanay’ı Ziyaret Etti

Artvin bir günde iki bakan ağırlarken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Yusufeli ziyareti sonrasında Artvin’den ayrılmıştı. Artvin’deki programına devam eden bakan ise Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan oldu. Yusufeli ilçesindeki toplantının ardından Artvin Merkez’e gelen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Artvin Valisi Ömer Doğanay’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret programında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Cahit Turhan, ABD kaynaklı ekonomik algı operasyonlarının üretildiğine vurgu yaparak ülkedeki yatırımların yavaşladığı veya durdurulduğu şeklinde ki algının tamamen yanlış olduğunu belirterek yatırımların durmasının aksine ulaşım, eğitim, enerji ve sağlık alanında yatırımların sürdüğü ve sürmeye devam edeceğini söyledi.

Yusufeli ziyaretinin ardından Artvin’e gelen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, burada Artvin protokolü tarafından 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda bulunan Valilik Önünde karşılandı. Karşılamada halk oyunları gösterilerinde bulunulurken, sıcak karşılama için Bakan Turhan, Artvinlilere teşekkür etti. Bakan Turhan, burada işyerlerini ziyaret etmeyi de ihmal etmezken, işyeri sahipleri ile tek tek selamlaşarak hayırlı kazançlar diledi. Karşılamanın ardından Valilik Makamına geçildi.

Artvin Valiliği ziyaretinde önemli açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Son zamanlarda ‘Yatırımlarda yavaşlama’ olduğu algısı zaman zaman gündeme geliyor. Bunlar kesinlikle doğru değil. Yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor, devam edecek. Devletimiz Allah’a şükür uyumuyor, milletimize hizmet için var. Baraj inşallah 2020 yılında bitecek, bittiğinde ekonomimize yıllık 600 milyon lira katkısı olacak. Bugün itibarıyla Türkiye ekonomisinin temelleri Allah’a şükür çok sağlamdır, denilebilir ki ‘Cari açığınız var’, işte bu tarz mega projeler zaman içerisinde bittikçe bu cari açığımız da inşallah kesinlikle kalmayacaktır ve böylelikle de devlete, millete bu zor coğrafyalarda hizmet götürmenin yolunu inşallah hep birlikte bulacağız.

Artvin’e çok faydalı hizmetlere bulunduk. Kente yapılan önemli yatırımlardan olan Yusufeli barajı inşaatında yapılan çalışmaları yerinde gördük, inceledik. Gerçekten heyecan verici. Bu yatırımların inşaatı nedeniyle Artvinimizin coğrafi şartlarında standardı çok düşük olan yollarını da bu vesileyle iyileştirme fırsatı da bulduk. En fazla tünel Artvin’de var. Bundan sonra da çalışmalarımız devam edecek. Artvin’imiz bir sınır kenti aynı zamanda bir enerji üssü. Özellikle yapılan bu barajlar dolayısıyla da sadece sahil ilçelerinde değil, barajlarda Artvinlinin ayağına denizi suyu getirmiş oldu. Bu alanlarda su ürünleri de gelişti. Artvin’i ve ülkemizi geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

        Yatırımlar Durmadı Aksine Hızla Devam Ediyor

Açıklamalarının devamında ülke genelindeki yatırımların devam ettiğine vurgu yapan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ülkedeki yatırımlarda yavaşla olduğu yönünde oluşturulmak istenen algının kesinlikle yanlış olduğunu hatırlattı. Bakan Cahit Turhan açıklamalarını, “ Ülkemizdeki yatırımların durduğuna dayalı söylentiler yayılıyor. Bunlar tamamen asılsızdır. Aksine yatırımlar hızlı bir şekilde sürmektedir. Bugün burada da bunları gördük. Bizler bu zenginlikleri ekonomimize kazandırmak için çaba gösteriyoruz. Rüya olan Cankurtaran Tüneli de tamamlandı ve onun bağlantı yollarında da çalışmalarımız sürüyor. Rize-Artvin havalimanımızda çalışmalar sürüyor. Burayı da inşallah bir aksilik olmazsa 2020’de hizmete açmayı planlıyoruz. Hopa-Borçka yolundaki çalışmaları da yerinde inceleyeceğiz, denetleyeceğiz. Son zamanlarda ‘Yatırımlarda yavaşlama’ olduğu algısı zaman zaman gündeme geliyor. Bunlar kesinlikle doğru değil. Yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor, devam da edecek. Ulaştırma, enerji, tarım, sağlık ve eğitim gibi pek konuda yatırımlarımız devam edecektir. Buraların tabii güzellikleri var. Bunları Artvinli halkımız için bir gelire, bir kazanca dönüştürmemiz lazım. Bu da turizmdir. Bu bölgede turizm gelişmekte. Alt yapı da ve ulaşımda yatırımlarım oldukça, insanlarımız bu bölgeye daha rahat gelecek. Bilindiği üzere yayları birbirine bağlayan Yeşil Yol projemiz var. Artvin’de bu proje kapsamında nasibini alacaktır” ifadelerini kullanarak tamamladı.

Vali Doğanay ile makamda bir müddet görüşme yapan Bakan Turhan, daha sonra Valilik ziyaret defterine yazı yazdı ve Vali Doğanay’a teşekkür etti. Bakan Turhan, ardından Artvin Belediyesi ziyareti için Artvin Valiliği’nden Vali Doğanay ile birlikte ayrıldı.

AVBM

Bu haber 306 kez okundu.