TOOB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU, ARTVİN’DE

  

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık, hepsinin üstesinden geldik. Bununda üstesinden geleceğiz” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Artvin Ticaret ve Sanayi Odasınca Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen “Artvin’in Ekonomik Geleceği” konulu istişare toplantısına katıldı.

Hisarcıklıoğlu, girişimcilerle iftihar ettiğini belirterek, yatırım yapan, istihdam sağlayan insanların Türkiye’nin zenginleşmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Artvin ekonomisine değer katan işadamlarına, hak ettikleri, ödüllerini takdim etmek için toplandıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Ben kendilerini şimdiden tebrik ediyorum. Zira, hepinizin malumu, sıkıntılı bir dönemdeyiz. Bu dönemde adam çalıştırmak, iş yerini ayakta tutmak, vergi vermek büyük bir başarı. Bu ülkeyi ayakta tutan iş dünyasına teşekkür ederim. Hem dünya ile rekabet edeceksin, iş hayatında hem ayakta kalacaksın, hem de böyle dereceye gireceksin. Ben Türkiye’de ki iş dünyasının tamamı ile iftihar ediyorum. Bu ülkenin zenginleşmesinin tek sağlayıcısı Türk müteşebbisleridir. Türkiye ne kadar zenginse sizlerin çalışmaları sayesinde.” dedi.

Artvin’in ekonomik gelişmesinin tek yolunun turizmden geçtiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, şehrin kanaat önderlerinin turizm paydasında birleştiğini dile getirerek, “Şimdi hedef tek. Tek bir hedef olunca hedefe varmak kolay. Şehrin ekonomisinden sorumlu olan Seçkin Kurt kardeşimiz bu konuda elini taşın altına koyarak çalışmalarını sürdürüyor. Kendisiyle Ankara’da da birlikte çalışma kararı aldık. Seçkin Başkan, TOBB’un iş yükü en ağır birimlerinden, Mevzuat Komisyonunda görev aldı.” dedi.

            -“Cankurtaran Tüneli ile Artvin, bir lojistik geçiş merkezi olacak”

El ele verip, Artvin’e ve ülkemize yeni hizmetlerde bulunma zamanının geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

“Ben Artvin’in geleceğinin parlak olduğuna inanıyorum. İşte yıllardır hayali kurulan, Cankurtaran Tüneli açıldı. Rize-Artvin-Ardahan karayolunda, Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli oldu. Cankurtaran Tüneli ile Artvin, bir lojistik geçiş merkezi olacak, aynı zamanda da turizmin de gelişmesine de araç olacak. Rize-Artvin Havalimanı şehrin ekonomisinin gelişmesi için olmazsa olmaz mekanizmalarından biri. Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havaalanı Rize-Artvin Havaalanı olacak.” dedi.

TOBB olarak, Sarp Sınır Kapısını modernize ettiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu “Çalışmalarımız bitmek üzere. İnşallah kullanım kapasitesini 2 katına çıkarmış olacağız. Bundan da en çok istifade edecek il Artvin.” dedi.

            -“Nefes Kredisi”nde yeni bir faz başlattık”

Gelen talep üzerine, TOBB olarak “Nefes Kredisi”nde yeni bir faz başlattıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “81 ildeki tüm odalar ve borsalarla TOBB olarak, elimizdeki tüm kaynakları bir araya getiriyoruz. Yıllık yüzde 22 faiz, azami 200 bin lira olmak üzere 6 ayı ödemesiz 18 ay vadeli olarak bu krediyi önümüzdeki haftadan itibaren üyelerimizin kullanımına sunmuş olacağız. Bankalardan kredi kullanırken istenilen teminatı da TOBB olarak Kredi Garanti Fonuyla sizlere kefil oluyoruz. Bankalara diyoruz ki biz üyemize kefiliz. Krediyi ver diyoruz. Yani teminat bulma işini de kolaylaştırdık. Bir diğer önemli sıkıntımız, istihdam maliyetleri. Bu konuda da hükümetimizle İstihdam seferberliği başlatmıştık, hala devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Ekonomideki sıkıntılara değinen Hisarcıklıoğlu teşvik ve desteklerin artık daha önemli hale geldiğini kaydetti.

Döviz, Faiz, Enflasyon; üçünün birden yükseldiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

“Piyasada bir yavaşlama var. Siyasetçiler ve iktisatçılar, epeydir bu nedeni tartışıyor. Kimi yurtiçi kaynaklı diyor, kimi yurtdışı kaynaklı. Bu tartışmalara dahil olmak bizim işimiz değil. Biz işin teorisiyle değil işin pratiğiyle uğraşırız. Somut hareket etmeyi severiz. O yüzden son 1 aydır hükümetimizle, ekonomi yönetimiyle sürekli istişare içindeyiz. Bu işten en az zararla nasıl kurtulur, tekrar büyüme hızımız nasıl yukarıya doğru çeviririz diye. Sizden gelen sıkıntı ve önerileri de doğrudan kendilerine iletiyoruz. Biz ileteceğiz. Onlar da uygun gördükleri kararları alıp, uygulayacaklar”

Rifat Hisarcıklıoğlu, tüm bu süreçte millet olarak birlik ve beraberlik içinde olmanın çok önemli olduğunu kaydederek, “Birbirimizi ötekileştirmeyelim. Bakın sadece son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik. Bu tekerlek tümsekte kalmaz, yola devam edecek. Kimsede bunu durduramaz. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemiz hak ettiği yere getireceğiz. Bizim bir hedefimiz var ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokmak. Bunu da Türk özel sektörü yapacak. Allah sizlerden razı olsun, Başarılarınız daim olsun.” ifadesini kullandı.

            -Vali Doğanay,” Artvin, çok yakın bir gelecekte ülkemizin en çok ilgi çeken, cazibe merkezi illerinden biri olacaktır”-

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, Sarp Kara Hudut Kapısı’nı yenile çalışmasını sürdüren TOBB’a teşekket ederek, “Yılda ortalama 6 milyon yolcu ve 1 milyon aracın geçiş yaptığı Sarp Kara Hudut Kapısı Gümrük Sahası Hizmet Binaları ve diğer yapılarının yenileme çalışmaları tamamlanma aşamasında. Yap-İşlet-Devret Modeli ile yürütülen bu modernizasyon projesinden dolayı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığımıza Artvin Valisi olarak şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Artvin’in barajlar şehri olduğunu da dile getiren Doğanay, “Gürcistan Sınırındaki Muratlı Baraj gölü ile başlayan, Borçka, Murgul, Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli İlçelerimize, Erzurum İli sınırlarına kadar uzanan yüzlerce kilometre uzunluğundaki baraj gölleri kıyılarımızı ve göl alanlarımızı, daha üst kotlardaki mevcut eşi benzeri olmayan doğal ve kültürel zenginliklerimiz ile birlikte değerlendirip İlimiz ve Ülkemiz ekonomisine yeni destinasyonlarla kazandırma çabasındayız.” ifadelerine yer verdi.

Doğanay,” 2016 yılında kuruluş sürecini başlatmış olduğumuz Artvin / Arhavi Organize Sanayi Bölgesi’nin yapımının tamamlanarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. OSB’nin faaliyete geçmesinin İlimiz ekonomik gelişimine büyük katkılar sağlayacağını görüyoruz. İlimiz merkezinde, Deriner Baraj gölü kıyısında, 200 dekar alan üzerinde uluslararası nitelikte “botanik park” kurulması için çalışmalar başlattık. Bu projenin tamamlanması ile İlimizin yeni bir cazibe merkezine daha sahip olmasını amaçlıyoruz. Üniversitemiz ile işbirliği içinde; kamu kurum ve kuruluşları, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, konusunda bizlere katkı verecek uzmanların ve çeşitli sektör aktörlerinin katılımını sağlayacak şekilde “Artvin İl Gelişim Planı” hazırlık çalışmalarını başlattık. Bu çalışma ile yapacağımız kapsamlı tespitler ve projeksiyonlar ile inşallah ilimiz için çok yararlı, hayırlı sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Bu çalışmayı çok önemsiyorum. Artvin; doğal yaşlı ormanları ile dağ ve vadilerinin barındırdığı milli parkları, tabiat koruma alanları, tabiat parkları, turizm merkezleri, Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı  (doğal yaşamı bozulmamış alan), doğal gölleri, su kaynakları, nehir ve dereleri, kültürel değerleri ile, başka hiç bir ilin sahip olmadığı alternatif yatırım imkanlarına sahiptir. İnşallah tüm kurumsal yapılarımız ve mevcut insan kaynağımız ile gerçekleştireceğimiz çalışmalar neticesinde bu zenginliklerimizi en iyi şekilde değerlendireceğiz. Birlik ve beraberlik içinde gerçekleştireceğimiz çalışmalarımız neticesinde Artvin, çok yakın bir gelecekte Ülkemizin en çok ilgi çeken, cazibe merkezi illerinden biri olacaktır.” diye konuştu.

            -Milletvekili Balta,” Modern devletlerin gelişmesi, refahının artması, kalkınması özel sektörün eliyle oluyor”-

AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta ise, modern devletlerin gelişmesi, refahının artması, kalkınması özel sektörün eliyle olduğunu söyledi.

Milletvekili Balta,” Bugün bu alanda özel sektörün en üst temsilcisi aramızda bulunuyor. Artvin geleceğini turizmde arıyor. Artvin turizm alanında ülkemizde nadir bulunan doğal güzelliklere sahip bir ilimizdir. Karadeniz Bölgesinin kalkınmasındaki en önemlisinin turizm olduğunu düşünüyorum. Doğu Karadeniz’de Giresun’dan Hopa’ya kadar benzer doğal özelliklere sahiptir. Borçka ve Murgul ilçelerimize geçtiğinizde farklı karakterde doğal güzellikler vardır. Şavşat’a, Ardanuç’a giderseniz Alpler varisidir. Yusufeli’ne gidersiniz dağ turizminin en özel noktalarından birisini barındırıyor. Maalesef biz bu turizm alternatiflerini değerlendiremiyoruz ve kullanamıyoruz. Bizler ebetteki turizmin gelişmesini istiyoruz ve yıllardır da bu değerimizi dillendiriyoruz. Bunun için bir noktaya gelebildi mi, bir şeyler yapabildik mi ? Dün ile bugün arasında ne kadar mesafe aldık. Bir mukayese yaparsak şunları söyleyebilirim. Türkiye’de ne çok insanın geçtiği 4 il Artvin’dir. Dünyada en az bir gün konaklama esas alınarak yabancı kuruluşların yapmış olduğu bir listede Türkiye’de ikinci veya üçüncü dünyada ise 84’üncüyüz. Yani ilimizde bir gün konaklama yapılmış. Bu çok önemli bir potansiyeldir. Aynı zamanda Sarp Sınır Kapısından geçen yıl yaklaşık 6 milyon kişi giriş çıkış yapmıştır. Devlet-Özel sektör el ele inşallah Artvin’in gelişmesi için daha da çalışacağız. Ülkemizde kötü örneklerini gördüğümüz çarpık düzensiz gelişme yaşamadan ideal bir gelişim çizgisine sahip olacaktır.” dedi.

Programa Artvin Valisi Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, davetliler, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.

AVBM

284 Görüntüleme