TOBB 81 ile okul projesi kapsamında Artvin’e modern bir okul

Artvin Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Yeni Ve Modern Binasına Kavuşuyor

Bireylerin çağın gereklerine uygun bilgi, beceri ve yetkinliklere sahip olması sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınma için çağımızın en temel gerekliliklerindendir. Ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeylerini belirleyen faktörlerin başında mesleki ve teknik eğitim gelmektedir.

Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerindeki baş döndürücü gelişmelerin etkisi bütün sektörlerde ve hayatın her alanında hissedilmekle birlikte değişimin en çok etkilediği alanların başında eğitim gelmektedir. Hızla değişen bilgi, teknoloji, üretim yöntemleri ile iş hayatındaki gelişmelere paralel olarak dinamik bir yapı sergileyen mesleki ve teknik eğitimin önemi tüm dünyada giderek artmaktadır. Bu dinamik yapı; sürekli kendini yenileyen bir eğitim sistemini, teknolojik altyapı yatırımlarının güçlendirilmesini, dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesini ve özel sektörle yakın bir iş birliğini gerekli kılmaktadır.

Tüm bunlar düşünüldüğünde Artvin de Mesleki ve Teknik eğitimin geliştirilmesine ve kapasitesinin artırılmasına yönelik: 1949 yılında Erkek Sanat Okulu olarak Artvin de ikinci Lise olarak açılan ve şuan TOBB ve TOBB Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2018 yılında imzalanan protokol kapsamında Artvin de ki tek mesleki ve Teknik Proje Okulu olarak eğitim öğretim faaliyetlerini yürüten; Bünyesinde Elektrik Elektronik, Bilişim Teknolojileri, Makine Teknolojileri, Tesisat ve İklimlendirme, Mobilya ve iç mekân, Motorlu araçlar ve Metal Teknolojilerin den oluşan 7 Alanda 247 öğrencisi ile eğitim öğretime devam eden Artvin MTAL yapımına 2018 yılında TOOB tarafından 5000 m² alanda başlanan ve 2020 yılında bitirilmesi planlanan içerisinde  2 atölye,16 derslik, Fizik laboratuvarı, Kimya laboratuvarı, Biyoloji laboratuvarı, Matematik laboratuvarı, Müzik atölyesi, ARGE odası ve Teknik resim odası bulunan modern okul binasına kavuşturuluyor.

Yaklaşık % 50’ si tamamlanan Okul binasının çalışmaları büyük bir titizlik ve özenle devam etmektedir. Günümüzde baş döndürücü bir şekilde ilerleyen Sanayi ve teknolojik gelişmelere ayak uydurarak ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı bireyler yetiştirme misyon’u ile Eğitim Öğretime devam eden Artvin MTAL protokol kapsamında yapılan toplantılarda Milli Eğitim Müdürlüğü, ATSO yönetim kurulu ve Okul yönetimi bir araya gelerek bilgilendirmeler yapılmaktadır. Öğrenci istihdamı, sektörün beklentileri gibi birçok konuda görüşmeler yapılmaktadır. – 7 MART

Bu haber 1.923 kez okundu.