TMO, Emanet Hububat Alımlarına Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TMO’nun emanet hububat alımı konusunda açıklamayı yaptı.

“Ülkemizde buğday-arpa hasatına 15 Mayıs itibarıyla başlandı. Güneydoğu Anadolu bölgemizden başlanan hasatta henüz Yüzde 3 seviyesine ulaşılmıştır.

2017 yılında bir önceki yıla göre buğday üretiminde %6, arpa üretiminde %12 artış bekliyoruz.

Fiyatı önümüzdeki süreçte açıklayacağız

Bu süreçte piyasayı yakından takip ediyoruz; üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için her türlü tedbiri alıyoruz.

TMO, bugünden geçerli olmak üzere üreticilerin depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla emanet alımlara başlayacak.

Üreticilerimiz, ÇKS’de kayıtlı üretim miktarının tamamını randevu almak suretiyle TMO işyerlerine emanete bırakabilirler.

İsteyen üreticilerimiz, emanete bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden %30 oranında avans kullanabilirler.

Emanete bırakılan ürünlerden, fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti alınmayacaktır.

TMO, Lisanslı Depolarla ürün alımı için protokol imzalamakta, lisanslı depolara konulan ürünlere alım garantisi vermektedir.

Lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler; Yüzde 2 stopaj ve SGK kesintisinden muaf tutulacak, Ürününü teminat göstererek ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar kredi kullanabilecek ve bu krediye ait faizin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacaktır.

Üreticilerimizin, belirtmiş olduğumuz bu avantajlarından istifade edebilmeleri ve ürünlerini uygun fiyatlarda istedikleri zaman satabilmeleri için lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır.

Amacımız, üreticilerimizin ürünlerini memnun olacakları fiyatlardan satabilmesidir.

Hasadın yoğunlaşması ve piyasa şartlarına göre ilave adımlar atılacaktır.”

ÇP