TGK, Ardahan’da Toplandı

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 16. Başkanlar Kurulu Toplantısı, Serhat Ardahan Gazeteciler Derneği organizesinde, Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. ( Günay Nuh – Anadolu Ajansı )

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 16. Başkanlar Kurulu Toplantısı, Serhat Ardahan Gazeteciler Derneği organizesinde, Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, konuşma yaptı. ( Günay Nuh – Anadolu Ajansı )

Artvin Gazeteciler Cemiyeti, Ardahan’daki Toplantıya Katıldı

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK)’nun 16. Başkanlar Kurulu Toplantısı, Ardahan’da gerçekleştirildi. Toplantıya Konfederasyon üyesi Artvin Gazeteciler Cemiyeti de katıldı.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti de Katıldı

Serhat Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde gerçekleşen ve 8 gazeteciler federasyonu ile 76 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisinin katıldığı toplantıya Artvin Gazeteciler Cemiyeti de katıldı. Toplantıya Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan ve Cemiyet eski Başkanı Tolga Gül’de katılım gösterdi. Gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan Artvinli gazeteciler sektörün sorunlarını toplantıda dile getirdiler.

         Vali Bilmez’e Ziyaret

Serhat Ardahan Gazeteciler Derneğinin ev sahipliğinde yapılan toplantı öncesinde, gazeteciler, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez´i tarihi kongre binasında ziyaret etti. TGF Başkanları ve gazetecileri Ardahan’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Bilmez, Ardahan’ın tarihi, coğrafyası, kültürü, eğitim-öğretim ve sosyo-ekonomik yapısı hakkında bilgi verdi.

         Başkanlar Konseyi’nde Mesleğin Sorunları Ele Alındı

Ardahan’da dün gerçekleşen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 16. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın bildirisi yayımlandı. Toplantiya Konya’dan İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Adem Alemdar, TGK Genel Başkan Yardıcısı Sefa Özdemir ve Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan katıldı.

TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Adem Alemdar, Serhat Ardahan Gazeteciler Derneği Başkanı Deniz Başlı, TGK’nin diğer yetkilileri ve birçok ilden gazeteciler cemiyetlerinin temsilcileri katıldı. Serhat Ardahan Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğindeki toplantıda, basının sorunları ve çözüm önerilerinden, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Cumhurbaşkanlığı bünyesinde görev yapmasına ve Basın İlan Kurumu’nun çalışmalarına kadar bir dizi sektörel konu ele alındı.

         Kolaylı, Yeni Dönemi Ele Aldı

Açılış konuşmasını yapan Nuri Kolaylı, Deniz Başlı’ya yaptığı güzel organizasyondan dolayı teşekkür ederek, Ardahan’ın kendilerine çok farklı bir ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Kolaylı, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile yeni bir dönemin başladığına işaret ederek, “Yeni sistemle Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü gibi önemli bir kurumda yeniden bir yapılanmaya gidildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı, bu nedenle gazetecileri ve gazete sahiplerini yakından etkileyen bir yapı. Bizim etkinliğimizin sürmesi için Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı ile iletişim halinde olmamız lazım.” dedi.

         Gürcistan’ı Köşe Bucak Gezdiler

Gazeteciler, etkinlik kapsamında Gürcistan´a düzenlenen geziye katıldı. Ahıska Kalesindeki müze, cami ve kiliseyi ve halk pazarını gezen gazeteciler, Türkgözü Kapısı’ndan Ardahan’a döndü.

         Ardahan’ı Gezdiler

Gazeteciler, Başkanlar Kurulu Toplantısında, mesleğin sorunlarını ve Başkanlık Sisteminde basın alanına getirilen yeni yapılanmayı görüştü. Toplantı sonrası Ardahan’ın tarihi ve turistik yerlerine geziler düzenlendi, yöresel yemekler yendi, hediye takdimleri yapıldı. Gala Gecesinde yörenin sanatçıları, saz eşliğinde aşıklar atışması yaptı. Gecenin sonunda plaketler dağıtıldı. Serhat Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Deniz Başlı, 3 günlük program boyunca konukları ile yakından ilgilenerek, misafirpervelik örneği sergiledi.

         Başkanlar Konseyi Sonuç Bildirisi Yayınlandı

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 16. Başkanlar Kurulu’nda alınan kararlara ilişkin sonuç bildirisi de yayınlandı. Bildiride; “ 24 Haziran seçimleri ve devamında yaşanan süreçte, medya sektöründe ve ilgili kamu kurumlarında dönüşüm yaşanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte daha önce Başbakanlık bünyesinde görev yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Cumhurbaşkanlığı’na bağlanmıştır. Medya sektörünün kamu yapılanmasında yaşanan bu değişim sürecinin yakından takibi ve sürecin meslektaşlarımız, meslek örgütlerimiz ve medya kuruluşları açısından sağlıklı bir zeminde yürüyebilmesi için her türlü katkı ve girişimin gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Medya sektöründe bir dizi mesleki sorun çözüm beklemektedir. Bu sorunların ana nedeni, gazetecilik/habercilik sektörünün, kendine özgü bir yasasının olmamasıdır.

Sektörümüz, gazeteciliği ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen Gazetecilik Meslek Yasası’na ihtiyaç duymaktadır. Yasa, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınıp günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmalıdır. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nu oluşturan 20 bini aşkın gazetecinin temsilcisi olarak öncelikle Gazetecilik Meslek Yasası’nın çıkarılmasını ve sektörümüzde mesleki düzenlemeye gidilmesini istiyoruz. Bu yasa, siyasetçiler, bürokratlar, hukukçular ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile diğer basın meslek kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla çalışma grupları oluşturularak ülkemize kazandırılabilir.

Gazetecilik Meslek Yasası, basın özgürlüğünden internet haberciliğine, medya emekçilerinin haklarının korunmasından Basın İlan Kurumu ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarına kadar bir dizi çağdaş yeniliği beraberinde getirecek, sorunlarımızı çok boyutlu bir yaklaşım ve değişimle çözümleyecektir” ifadelerine yer verildi.

ÇP

Bu haber 402 kez okundu.