Tarihçi Yazar Ahmet Şimşirgil Artvinlilerle Buluştu


Artvin Belediyesi tarafından ‘Okuyan Şehir’ sloganıyla Gençlik Merkezinde düzenlediği Kitap Fuarının 2. gününde tarihçi yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil söyleşi gerçekleştirdi.

Osmanlı şehir tarihi siyasi hayatı ve teşkilatı ile ilgili çeşitli makalelere sahip tarihçi yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ARtvin Belediyesi 1. Kitap Fuarı kapsamında Gençlik Merkezi konferans salonunda gerçekleştirdiği söyleşi programı katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle takip edildi.

Yazar Şimşirgil; İnsanlar ne iş yapıyorssa o işe odaklanması gerektiğini böyleliklide hayattaki başarıya ulaşacağını belirterek konuşmasını  şöyle devam etti:

Şimşirgil:

Sokaklar Yürüyen Ölülerle Dolu

Ne iş yapıyorsanız o işe odaklanın biriyle konuşuyorsanız ona odaklanın bulunduğunuz kişiyle olun. Hayatın kıymetini bilin ve bu dünyada olun sokaklardaki yürüyen ölülerden olmayın Yaşayan insan olun olur sanınız istediğiniz yere gelirsiniz. Hayattaki başarıyı elde edersiniz.

Dünyanın Okuyan Milletini Okumayan Milleti Olarak Gösterdiler

Dünyanın en okuyan milletini okumayan millet gibi anlattılar hala daha söylüyorlar Osmanlıda okuma oranı %7 idi oysa Dünyanın en fazla okuyan milletiydi çünkü kitabı oku diye başlıyor. Mevlana ise mesnevisine dinle diye başlar dinlenemesen asla öğrenemezsin dinlemek çok zordur. Bu milletin en büyük vasıflarından biridirir savaşçı olmak ama savaşta idare de ilimsiz olmaz 22 milyon m2 devlet ilimsiz nasıl 622 sene idare edersin.

Edebiyat, tarih, din insana şahsiyet veren ilimdirler onun için bu 3 ilimlerle oynarlar bozarlar yada gelişmemesi için öğretmezler.

Dün benim ecdadım haritalar çiziyordu 5 bin metre2, 22 milyona nasıl çıktı. Bugün haritalar çiziyorlar ondan sonra ABD’den bir twit atılıyor bizim birliğimizi beraberliğimizi alıp gidiyor 50 sene sonra Amerika’nın gücünün olmadığını göreceksiniz adil devletler ayakta durur. Osman Gazinin vasiyetini bilebilsek yarın haritasını bizler çizeceğiz bu milletin girdiği yerlerde huzur oluyor birlik oluyor beraberlik oluyor. diğer devletlerin girdiği yerlere bakın Libyaya Irak’a vb. kan akıyor oralarda.” diye konuştu.

Söyleşi soru cevap ardından  Artvin Geçlik Spor İl Müdürü Bahattin Yetim’in Tarhiçi Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgile hediye vermesi ile son buldu.

ABBB

Bu haber 3.608 kez okundu.