Sürücülere yaya geçiş farkındalığı

Ülke genelinde eş zamanlı olarak yapılan uygulamada  Polis ve Jandarma trafik timi görev aldı.

Borçka İlçesinde Yaya geçidi bulunan okul önünde gerçekleştirilen uygulama neticesinde; Jandarma ve Emniyet Trafik ekipleri öncülüğünde yaya geçitlerinde öğrenci ve vatandaşlara geçiş hakkı tanınmayan sürücülere dağıtılan broşürle uygulandı. 

Uygulamaya Borçka Kaymakamı Hasan Hüsnü Türker, “Öncelik hayatın, Öncelik Yayanın” 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanuni 74. Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişikle, sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmemiş kavşak giriş ve çıkışları ile ve okul geçilişlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar, hükmü getiriliştir, yazılı broşürü, sürücülere önce  Kaymakam Türker, Emniyet Amiri, Jandarma Bölük Komutanı, Okul Müdürleri ile öğrenciler dağıtarak uyarıldı.

Kaymakam Türker, uygulamaya eşlik edenlere teşekkürlerini iletirken yaya hakkını kullanarak sürücüler test etti.

Öğrenciler ise yapılan uygulama ve farkındalık oluşturulması, güzel bir uygulama oldu ancak, sürücüler bu güne kadar bize yaya geçiş hakkı varmıyordu belki bundan sonra hak tanırlar ifadeleri ile sürücüleri uyardılar. – Z.A.

Bu haber 1.936 kez okundu.